binary kod okuma esnasında tekrar kayıt

Başlatan murat79, 08 Ocak 2006, 23:46:11

murat79

arkadaslar  lpt portdan  gelen  bilgileri  sırası  ile  okuyarak bir  degişkene  atıyorum  daha  sonra  bu  binary  kodların  karsılıgına  gelen  ascii  kodları  nı  bulup  lcd  ekrana  yazdırıyorum  lakin  sole  bir  sorunum  var  paralel  portdan  bilgi  gelirken  00000010 (start of text )00000011 (End of Text)  verilerinin arasındaki  tum  verileri alıyorum  ve  bir  string  yada  degişkende  saklayarak  lcd de  char  char  yazdırıyorum  bu  komutları  şimdi  tek  sorunum  su  arkadaslar  ben  bu  port u  surekli  olarak  okutuyorum  ama  sole  bir  durum  olusursa  ne  yapıcam  ben  diyelimki  benim  dongu toplam olarak 500 ms  de  tamamlanıyor  ama  o ana  kadar  yeni  bir  veri  gelmedi  ve  port  da  halen  eski  bilgi  durmakta  bunu  nasıl  engellicem  ben diceksinizki  ozaman  belli  zaman  aralıgında  iki  kere  aynı  veriyi  kabul  ettirme  ozamanda  diyelimki  01000001 (A)  harfınden  3  tane  peşe peşe yazmak  istedim  ozaman ne  yapıcam  bu  konuda  bana  yardımcı  olursanız  cok  sevinecegim  arkadaslar  lcd  ye  yazmak  istediğim  bilgi ise  su  word  de  yazdıgım  bir  dokumanı  printer  den  cıktı  almak  için  yolladıgım da  lpt  port  a  giden  bilgileri  yakalayıp  bir  lcd  menude  gormek  istiyorum  bu  gececi  bir  bellek  olabilir  yani  lcd de  sadece  bir  kereye  mahsus  gorunecek  bu  bilgi  yani  bir  register  e  yada  eeproma  yazmaya  gerek  yok  :)
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

z

Bu tur uygulamalarda birimler arasinda  handshake islemi yapmali.

Hic bir sey yapamiyorsan PC tarafindan eksta 1 bit (hat) ile sana (PIC'e) veri yolladim haberin ola gibi bi duzenek kur. Bu hat (sinyal) ile PIC'i INT bacagindan uyar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

murat79

sevgili  bunalmis handshake işlemi  yapmam  mumkıun  değil  cunki bu aldıgım  bilgiler  mevcut  bir  yazılım  tarafından  yollanıyor  ve  benim  bu  yazılıma  kesinlikle  mudahale  ihtimalim  yok yani  bu durumda  tek  şamsın  bir  şekilde  sinyal  geldiginde  algılayacak  bir  durum  olusturmak bu  durumu  acaba 8 pinden  birinin  durumu  degiştigi  taktirde  işlem  yap  gibi  bir  yazılım  yazamazmıyız  pbp  ile  ?  mesela  11111111 iken  lpt  tekrar  11111111 gelmesi  için  hepsinin  bir  kere  sonup  sonra  tekrar  yanması  lazım  yada  farklı  bişi  gelecekse  bu  pinlerden birinin  durumu  değişecektir  mutlaka  bole  bir  durumda  samle  almak  mantıklı  bir  cozummudur  acaba  evet  mantıklı  ise  bunu  ornekleyebilirmisiniz  bana  pbp  kodları  ile  ?
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

z

Simdi bu bilgiler zaten PC tarafindan yaziciya gonderiliyor değilmi.
Sende hatta girip casusluk yapacaksin.

Bu durumda zaten yazici ile PC arasinda handshake islemi var. Bu durumda yapacagin tek sey ACK pinden giden sinyali veri yuklendiginden haberdar olmak icin kullanacaksin.

10 nolu pini yada 1 nolu pini gozleyebilirsin. 1 nolu pin cok uygun.

murat79

sevgili  bunalmis  verdigin bilgi  için  cok  teşekkürler  gercekten  bu  durum  kafama  baya  bir  takılmıstı  bunuda  bole  halletmiş  olmak  benbi  cok  sevindirdi  sizden  kucuk  bir  ricam  daha  olacak  1  nolu  pinde4n  gelen  bilgi acaba  nedir  bilgi  yolluyorum  hazırmısın sinyalimi acaba  ve  bu  sorgu  esnasında  pin +5 volt  yani  high  mı oluyor  bunuda  solerseniz  cok  sevinicem  

yardımlarınız  için  şimdiden  cok  teşekkürler

z

PC buradan yaziciya al sana veri yolladim diyor.

Timing diagram, protokol ve sinyallerin aktif durumlarini herhangi bir yazicinin dokumanindan bulabilirsin. Su anda aklima gelen pratik bir yer yok.

Aradigim bilgi ozellikle eski dot-matrix yazicilarin kitabinda genelde olur.

z

Yalniz bir seyi unutma, Son derece siradan bir yazici icin sorun yok ancak  yazicin paralel porttan baglaniyor ve yazilimsal protokoller ve/veya esc kodlari  kullaniyorsa hattan giden datalar arasindan texti ayiklaman zor olacaktir.

murat79

yazıcıya  gelen  bilgiler  tamamı  ile  sıradan sorun  olucagını  pek  sanmıyorum  ama  zaten  ust tarafta  belirttiğim  gibi  yazıcıya  bir  bilgi  yollanırken  standart için  soliyorum  yazıcının  gelen  datanın nerede  baslayıp  nerede  bittigini  algılaması  için  1 start of text ve  1 de  end of text  sinyali  yollaması  lazım  bu  ıkı  komut  arasını  okumak  bana  yeterli  olacaktır  diye  dusunuyorum  dediğiniz  gibi esc komutları  yolladıgını pek  sanmıyorum  gayet eski  dos  altında  calısan  bir  yazılım  bu  aslında  yazılımı  yazan  firma  halen  ayakta  olsa  bir  dll ile  haberlesmek  cok  daha  kolay  olacaktı  ama  yazılımı  yazan  firma  batalı  ortalama  3-5  yıl  olmuş  bu  yuzden  printer  portdan almayı  dusundum  bilgileri