MT3608 Benzeri Step-Up Konverter Önerisi ve Hızlı Şarj olayı.

Başlatan Mucit23, 08 Ekim 2020, 10:47:00

Mucit23

Selamlar

TypeC USB'den aldığım 5V gerilim ile duruma göre 2S veya 3S lion 6000maH batarya şarj edebileceğim bir voltaj yükselticiye ihtiyacım var.

MT3608 çipi ile yapılmış modüller piyasada dolanıyor. Bu çip çok hoşuma gitti, Yüksek akımlı lehimlemesi kolay birkaç elemanlar çalışır hale geliyor. Fakat çin malı bir şey. Sürekli temin etmek sıkıntı. Sürekli bulabileceğim ucuz bir çipe ihtiyacım var.

Texas'ın güzel çipleri var aslında fakat fiyatlar uçuk. MC34063 düşündüm ama en fazla 500-600ma ortalama akım çekebiliyorum. İstediğim akımı sağlamıyor.

Önerisi olan var mı?

Mucit23

MC34063'e harici IRLML2502 bağlayarak çıkış akımını yükseltmeyi düşünüyorum. Bildiğim ucuz bir entegre en azından bir çok parametre ile istediğim gibi oynarım.

OG

Mosfeti çıkış akımına göre değil peak akımına göre seçmelisin, IRLML2502 yetmeyebilir.
Peak akımı datadan veya
http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/
bunun gibi hazır tool ile hesaplayabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Çıkıştan 500mA net akım çekeceğimi varsayarak hesap yaptım. Ortalama 3A civarı Peak Akımı olacak. IRLML2502 4A akım değerine sahip. Yeterli diye düşündüm ama aynı kılıf daha yüksek akım mosfetler var. Onlarda olabilir.