Enerjisi Kesildiğinde Son Durumunu Hatırlayacak Entegre veya Devre

Başlatan lostromos, 18 Kasım 2020, 22:06:17

ipek

konuyu dağıtmadan ,arkadaş bu Curta neymiş,kafada saç kalmaz,ömrümde tasarladığım herşey,10x20 bread bord üzerinde bir kaç danışma,fikir teatisi ile sonlandı,bu ne ya bunu üretmek için 50 müh,müthiş işinin ehli kadro gerekir,uzun ....uzun aylar belki yıllar.çok şükürki bu dalı seçmişim,mekanikten hep uzak durmuşumdur.yıllar evvel gizlice dedemin daktilosunu sökmüştüm,sorumluluk deneyimim o anda gelişmişti,aman oğlum Engin bu tecrübe sana bir sıra dayak kazandırmaktan öte gitmeyecek,hemen kapat diyen içimdeki sese kulak vermiştim..

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: lostromos - 19 Kasım 2020, 12:26:12Tekrarlamak gerekirse atmega328p veya attiny ile devre kurup eeprom kullanarak bir röle veya transistör ile rahatça yapabilirim ama bu iş için entegreler var mı diye merak etmiştim. Sanırım yok.
Keşke ilk başta bu yazdığınız gibi yazmış olsaydınız?
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: lostromos - 19 Kasım 2020, 12:26:12Aracıma ekstra güvenlik koruması yapacağım. İmmobilayzır beynindeki bir girişe 12v verdiğimde araç komple bloke oluyor. Bende gizli bir buton, şifre padi veya parmak izi okuyucu ile kontak açıkken blokeleyeceğim. Kontak kapandığında ve tekrar açıldığında en son çıkışı hatırlayıp immo beynine 12v vermesi veya vermemesi gerekiyor. İşin özeti bu.
Tekrarlamak gerekirse atmega328p veya attiny ile devre kurup eeprom kullanarak bir röle veya transistör ile rahatça yapabilirim ama bu iş için entegreler var mı diye merak etmiştim. Sanırım yok.

Çok basit kardeşim.
En başta bunu belirtsen sana gizli bir yerde dip switch kullan derdim.
Ne parmak izi ne başka birşey.
Toggle switch derdim ama kaba diye demedim.
Ne tarafa çevirirsen orada kalır.
Açık yada kapalı  :D

lostromos

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Kasım 2020, 14:16:48Çok basit kardeşim.
En başta bunu belirtsen sana gizli bir yerde dip switch kullan derdim.
Ne parmak izi ne başka birşey.
Toggle switch derdim ama kaba diye demedim.
Ne tarafa çevirirsen orada kalır.
Açık yada kapalı  :D
Derinlestikce derinleşiyor  :) . Projeyi aşağıdaki projeme entegre edeceğim.

https://youtu.be/oanR2onvNmg

JOKERAS

Alıntı yapılan: lostromos - 18 Kasım 2020, 22:06:17Arkadaşlar merhaba

Aracımda kontak açıldığında entegreye (veya devreye) enerji gelecek, daha sonrasında da entegrenin input bacağındaki sinyale göre çıkış verecek bir malzemeye ihtiyacım var ancak başlıktanda anlaşıldığı gibi kontak kapatıldıktan sonra, tekrar açtığımızda, ilgili çıkış pin veya pinlerin son durumunu (HIGH/LOW) hafızasında tutabilecek bir çip veya devreye ihtiyacım var. Giriş,besleme, çıkış voltajları, malzemenin dip veya smd olması önemli değil. Gerekli devre ile uygun şartları sağlayabilirim.
Konu ile ilgili yardımlarınız için teşekkür ederim.
D tipi Flip Floplar yanlış hatırlamıyorsam Reset edilmedikleri sürece Latch gibi
davranıyorlar.Yani Q veya Q değil çıkışı,enerji kesildiğinde ne şekilde ise Enerji geldiğinde de
aynı çıkışı veriyor diye hatırlıyorum.CD4013 Flip Flop entegresini bir deneyin.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Kasım 2020, 14:56:15D tipi Flip Floplar yanlış hatırlamıyorsam Reset edilmedikleri sürece Latch gibi
davranıyorlar.Yani Q veya Q değil çıkışı,enerji kesildiğinde ne şekilde ise Enerji geldiğinde de
Enerji kesilip geldiğinde Default tarafı aktif olur.
Ancak CMOS olmasından dolşayı kısa süreli enerji gidip gelmelerinde iş değişebilir.
Default değer olmazsa kullanılan alanlarda fecaate yol açabilirler.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Kasım 2020, 15:07:00Enerji kesilip geldiğinde Default tarafı aktif olur.
Bundan emin değilim.Ama öyle diye hatırlıyorum.Port durumu Elektrik kesildiğinde ne ise o şekilde
kalıyor.Bu sebeple Reset devresi yapmıştım.Şimdi uğraşacak durumum yok,varsa elinde
dene bir saa Zahmet.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Kasım 2020, 15:13:20Bundan emin değilim.Ama öyle diye hatırlıyorum.Port durumu Elektrik kesildiğinde ne ise o şekilde
kalıyor.Bu sebeple Reset devresi yapmıştım.Şimdi uğraşacak durumum yok,varsa elinde
dene bir saa Zahmet.
Şu sıralar pandemi nedeniyle evden çalışma yapıyorum.
Yani labratuardan bi süre daha uzak kalacağım.
Malum risk gurundayız artık  ::op

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Kasım 2020, 15:18:07Şu sıralar pandemi nedeniyle evden çalışma yapıyorum.
Yani labratuardan bi süre daha uzak kalacağım.
Malum risk gurundayız artık  ::op
Bişey olmaz Allah'ın izniyle.Psikolojini bağışıklık sistemini güçlü tut.
Bence en önemli nokta bu.Aşı da bulundu zaten.Amerikan seçimleri bitince
Şak diye aşı buldular:)Ne ilginç!

mustafa_cmbz

Bu istediğiniz alet ile araçta tablet mi çalıştıracaksınız?

lostromos

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Kasım 2020, 14:56:15D tipi Flip Floplar yanlış hatırlamıyorsam Reset edilmedikleri sürece Latch gibi

Tavsiye için teşekkürler. Parçayı alıp deneme yaptığımda sonucu buradan yazarım.

lostromos

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Kasım 2020, 16:10:02Bu istediğiniz alet ile araçta tablet mi çalıştıracaksınız?

Bir önceki sayfada yazdığım araç motor bloke sistemi için kullanacağım.