1206,1210,1812 Smd Kondansatör.

Başlatan JOKERAS, 08 Aralık 2020, 15:39:00

hwdesigner

Mantıklı değil. Aliexpress e düşüne kadar digikey de görürdük böyle ürünleri.

JOKERAS

Alıntı yapılan: analog06 - 25 Aralık 2020, 11:38:32Lcr metredeki değer bu bide kullanıp denemek gerekir

analog06 bu ölçümlerden ne anlamalıyız?İşe yararmı yaramazmı?Başımızı ağrıtmasın sonra.
Smsp çıkışlarına takacağım,Smps Frekansları çok yüksek (50Khz- 100KHz) Oralarda sıkıntı yapmasın sonra.
Birde DC Voltaj yükleyip,bir Led veya her hangi bir yapı ile yükünü Boşaltıp
Elektrolitik Kondansatör ile karşılaştırımısın?

Bu arada Kapasiteler ve bir kaç başka siparişim hala gelmedi.Gümrüğemi takıldı acaba?

analog06

Bende smps için kullanacağım hocam.
100 sipariş verdik 75 uH veriyor bu garip geldi
Dediğiniz testi yapmaya çalışacağım
Alıntı yapılan: JOKERAS - 25 Aralık 2020, 14:04:27analog06 bu ölçümlerden ne anlamalıyız?İşe yararmı yaramazmı?Başımızı ağrıtmasın sonra.
Smsp çıkışlarına takacağım,Smps Frekansları çok yüksek (50Khz- 100KHz) Oralarda sıkıntı yapmasın sonra.
Birde DC Voltaj yükleyip,bir Led veya her hangi bir yapı ile yükünü Boşaltıp
Elektrolitik Kondansatör ile karşılaştırımısın?

Bu arada Kapasiteler ve bir kaç başka siparişim hala gelmedi.Gümrüğemi takıldı acaba?

JOKERAS

Sipariş 1812 10Uf 250V ve 1206 22Uf 250V olanlar geldi.100Uf 50V hala yok.
Mailde Ülkenize ulaştı diyor neyse.

Bende Kapasitemetre yok,benim test yöntemim Faz Nötr Al götür.İcraata bakarım ben ;D
Her iki kapasiteyi 200Vout Smps devresine taktım Aynen iş görüyor.
Elektrolitik ne ise bunlarda Aynı.Voltajı Scopla inceledim Ripil durumlarında fark göremedim.
Ayrıca 60V DC Adaptörle Doğrudan DC yükleyip kısa devre ettim.Tıpkı Elektrolitik Kondansatör gibi
hiç bir fark yok.

100UF 50V gelirse aynı testleri onunla da yapacağım.
Uzun vadeli çalışmada durum ne olur bilemiyorum.Biraz test etmek gerekir.

DC devrelerinde By Pass Kapasiteleri için işe yaracağını sorun olmayacağını düşünüyorum.
Ama Swiç devrelerinde pik Gerilimlerde sıkıntı oluşturabilir diye düşünüyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 28 Aralık 2020, 16:52:47Sipariş 1812 10Uf 250V ve 1206 22Uf 250V olanlar geldi.100Uf 50V hala yok.
Mailde Ülkenize ulaştı diyor neyse.

Bende Kapasitemetre yok,benim test yöntemim Faz Nötr Al götür.İcraata bakarım ben ;D
Her iki kapasiteyi 200Vout Smps devresine taktım Aynen iş görüyor.
Elektrolitik ne ise bunlarda Aynı.Voltajı Scopla inceledim Ripil durumlarında fark göremedim.
Ayrıca 60V DC Adaptörle Doğrudan DC yükleyip kısa devre ettim.Tıpkı Elektrolitik Kondansatör gibi
hiç bir fark yok.

100UF 50V gelirse aynı testleri onunla da yapacağım.
Uzun vadeli çalışmada durum ne olur bilemiyorum.Biraz test etmek gerekir.

DC devrelerinde By Pass Kapasiteleri için işe yaracağını sorun olmayacağını düşünüyorum.
Ama Swiç devrelerinde pik Gerilimlerde sıkıntı oluşturabilir diye düşünüyorum.

Malzemelerdeki delinme faktörü kV/sn cinsindendir genelde.
Şebekeye bağlasan bile o sınırı yakalayamayabilirsin.
Kısacası üzerinden akan akım iletken hatları koparır..
Ani yükselen voltaj (ripıl) da isolasyon yalıtkanının delinmesine vesile olur.

sinüs voltajlarla yada DC ile ancak  izolasyon malzemesinin limitini belirleyebilirsin.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Evet Sayın arkadaşlar.1206 22UF 250V Kondansatör,200V Smps Çıkışında yaklaşık 1 saatlik çalıma sonucu
Tam kısadevre olarak bozuldu.

Tecrübe ettiğim Nokta...
Kondanstaör Isındıkça Orj değerleri Sapmaya başlıyor ve bozuluyor.
Kondansatör ısındıkça Sanırım Farad değeri düşüyor,Akabinde devrenin Stabilisazyonunuda bozduğu
için Çarpan etkisiyle O kısa Zaman zarfında Arızalanıyor.

Şimdi Sıra 1812 10UF 250V Kondansatörü denemeye geldi.

JOKERAS

Evet, 1812 10UF250V 200V Smps çıkışında 1Dk bile çalışmadan bozuldu.Bozulma şekli
10Ohm civarı Direnç olmuş.Tekrar denedim bu sefer tamamen açık devre şeklinde bozuldu.

Özellikle Smps çıkışlarında kullanılması oldukça Sakating.
Kaldıki Benim Smps Devrem  200V 300MA bir yapı.
full Korumalı olduğu için Bozulmadı.Aksi halde ne var ne yok Patır kütür Çatır çutur yanacaktı.

Dediğim gibi belki DC hat hat geçişlerinde By Pass Kapasitesi olarak kullanılabilinir.
Belki Grilimi 150V civarı yapsam bozulmayabilirdi.Anlamı yok.
Tekrar söylüyorum Isıl değişkenlik Kondansatörün Şaftını kaydırıyor.

Sadede gelirsek,bu Kondansatörlere güvenip iş yapılmaz!!!Ne kadar Ekmek O kadar Köfte diye
boşuna dememişler.Bizde yalandan yere Uğraştık.Ama Tecrübe edindik.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 28 Aralık 2020, 18:44:28kV/cm olmasin? (v/m)
Değil
dV/dt desem yeterli olurmu bilmem.
Her yalıtkanın bir dayanma pik eğimi wardır.

Hatta testlerde şu kadar süre DC su kadar volt / sn diye test parametresi verilir datasheetlerde.

z

Delinme dayanimi elektrik alani ile orantilidir. Elektrik alaninin birimi de v/m dir.

Delinme testlerine bakarsaniz delinme deneyi yapilacak yalitkan iki elektrod arasina konur ve elektrod acikligi mm-cm hatta m cinsinden konusulur.

Kapasitorlerin delinme testinde dv/dt, delinme oncesi akimi (sarj akiminin buyuklugunu) belirler.

Cunku i=Cdv/dt dir.

Bir kapasitore yukselme hizi degisik degerlerde voltaj uygularsaniz otomatik olarak kapasitorun sarj akimini belirlersiniz.

Arkadaslarin yaptigi 10uF 250v kap smps devresinde arizalandigina gore burdan su yorumu yapabiliriz.

Bu kondansator evet etiket degerine gore 250 volta dayaniyor ama akima dayanmiyor.

Cunku flyback tipi smps devrelerinde kapasitore dortgen voltaj darbeleri uygulanir. Bu civiye cekicle vurmak gibidir.

Dolayisi ile C dv/dt buyuk akim darbeleri anlamina gelir.

Sonucta minik kapasitorumuz yuksek akim akisindan dolayi arizalanmistir.

Bu baslikta mi yoksa bir baska baslikta mi ornek vermistim. 1nF 1000v kapasitoru sinusel 150v 1Mhz voltaj altinda akacak akim ile bozabilirsiniz.

Burda da aynisi olmus.

Tek fark burda dortgen darbeler kullanilmis. Haliyle dv/dt yani akim cok yuksek.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 29 Aralık 2020, 01:09:17Delinme dayanimi elektrik alani ile orantilidir. Elektrik alaninin birimi de v/m dir.

Delinme testlerine bakarsaniz delinme deneyi yapilacak yalitkan iki elektrod arasina konur ve elektrod acikligi mm-cm hatta m cinsinden konusulur.

Kapasitorlerin delinme testinde dv/dt, delinme oncesi akimi (sarj akiminin buyuklugunu) belirler.

Cunku i=Cdv/dt dir.

Bir kapasitore yukselme hizi degisik degerlerde voltaj uygularsaniz otomatik olarak kapasitorun sarj akimini belirlersiniz.

Arkadaslarin yaptigi 10uF 250v kap smps devresinde arizalandigina gore burdan su yorumu yapabiliriz.

Bu kondansator evet etiket degerine gore 250 volta dayaniyor ama akima dayanmiyor.

Cunku flyback tipi smps devrelerinde kapasitore dortgen voltaj darbeleri uygulanir. Bu civiye cekicle vurmak gibidir.

Dolayisi ile C dv/dt buyuk akim darbeleri anlamina gelir.

Sonucta minik kapasitorumuz yuksek akim akisindan dolayi arizalanmistir.

Bu baslikta mi yoksa bir baska baslikta mi ornek vermistim. 1nF 1000v kapasitoru sinusel 150v 1Mhz voltaj altinda akacak akim ile bozabilirsiniz.

Burda da aynisi olmus.

Tek fark burda dortgen darbeler kullanilmis. Haliyle dv/dt yani akim cok yuksek.

Azizim @z
sen akım bazında ele alıyorsun.
Farkındaysan dv/dt nin iki ayrı etken halinde kapasitörde çalışır.
Birincisi metal iletkenlik akıma dayanıklılık.
Oradaki dv/dt değil genelde maxI/sn cinsinden çıkar. dv/dt değil dI/dt olur o da. Genelde de pover disipation merkezli ortalamaya görürür işi. Atması gereken sigortanın atma noktası gibi düşünebilirsin.

Halbuki benim bahsettiğim yalıtkanın delinmesi.
DC parametresi olarak bir voltaj belirlenir. maxV olur oda.
Ancak AC parametresi oldukça değişik ve dv/dt parametresiyle maksimum gerilim ivmesi olarak karşımıza çıkar.
cam bardak ve folyodan kapasitör deneyi yapmıştım bir ara.
20 kV AC 50Hz sin uygulamıştım. Sonunda bardak yarıldı.
takdir edersinki su bardaklarından olsa olsa 1 nF ı geçmez kapasitör değeri (Daha evelden ölçmüştüm).
Geçen akım ise elektirik alan yüklemesiyle metal folyodan geçmekte. Yırtılan metal değil yalıtkan.

Her yalıtkanın mutlaka bir iletkenliği var.
Bu tera Ohm bile olsa kısmen iletkendir.
Moleküler yapıda ise elektirik alan oladrak DC de ayrı AC de ayrı geçiş oluştururlar.

Bardak Deneylerimde ilginç birşeye daha rastladım.

8 10 kV DC yüklediğim bardak kapasitörün folyolarını çıkardığımda
üzerinde çok az elektirik yüklendiğini gördüm. kısa devre edip birbirine dokundurarak bunu gördüm.
folyoları alınmış bardağı elime aldım ve hiç bir elektiriksel etkide göremedim.

Ama yeniden deşarj edilmiş folyolara oturttuğumda folyolarda yeniden DC elektirik oluştu.

Buradan anlaşılan şuki aslında elektiriği depolayan metal olakalar değil ağırlıklı olarak yalıtkanlardır.

Bu sebeple AC karakterini dv/dt ile belirlemek te gayet normal.

z

Yazdıklarından hiç bir şey anlamadım.

dv/dt yani voltajdaki artım hızı kapasite değeri ile çarpıldığında akımı verir.

Ben başka bir anlam yükleyemiyorum.

Bir kapasitörün  yalıtkanı çok büyük bir elektrik alanına maruz kalırsa yani levhalara yüksek voltaj uygulanırsa yalıtkan delinir. Yani delinme voltajdaki artış hızıyla değil bizzat voltajın değeri ile alakalı.

Yani delinme dediğimiz olayın dv/dt ile alakası yok.

Mesela kare dalgada voltajda dv/dt değeri sonsuzdur. dv/dt sonsuz ise senin hesaba göre tüm kapasitörlerin bozulması lazım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 30 Aralık 2020, 09:00:55Yazdıklarından hiç bir şey anlamadım.

dv/dt yani voltajdaki artım hızı kapasite değeri ile çarpıldığında akımı verir.

Ben başka bir anlam yükleyemiyorum.

Bir kapasitörün  yalıtkanı çok büyük bir elektrik alanına maruz kalırsa yani levhalara yüksek voltaj uygulanırsa yalıtkan delinir. Yani delinme voltajdaki artış hızıyla değil bizzat voltajın değeri ile alakalı.

Yani delinme dediğimiz olayın dv/dt ile alakası yok.

Mesela kare dalgada voltajda dv/dt değeri sonsuzdur. dv/dt sonsuz ise senin hesaba göre tüm kapasitörlerin bozulması lazım.

Akım dv/dt değişiminin sonucundaki olgu.
Ani elektron hareketi demektir aynı zamanda da.
Yüksek DC voltajın atladığını nadir görürsün. Atlayıncada durduramazsın.
Fakat AC voltaj özellikle EHT lerden biliyorum...
Havaya bile zıplar.
Karşısında bir nesne olması bile gerekmez.

Buda elektronun dinamik oluşuyla ilgilidir.

Havadaki Yüksek voltaj nedeniyle iyonlaşmadan bahsetmiyorum.
Kısacası 1000V 50hz sinüse dayanan bir plastik 300V 1MHz kare dalgaya dayanmayabilir. Delinebilir.
Tıpkı cam bardağımın çatlaması gibi
Sebep malum.

EK: gerçek hayatta hiçbir kare dalga 90° eğimde değildir.

z

Mesela 1us de 100v'a tirmanan voltajda dv/dt=100*10E6 yani 100 milyon volt/sn dir.

Simdi bir yalitkana boyle bir egimle tirmanan 100v voltaj vermekle 100v/sn egimle tirmanan 100v vermek yalitkani nasil zorlarlar aciklarmisin?

Bilmedigimden soruyorum.

JOKERAS

Evet Sayın Arkadaşlar, siz Dv/Dt uğraşa durun ;D
100uf 50V Kondanstörlerimde geldi.Devre girişindeki 100UF 50V Elektrolitik Kondansatörün yerine
taktım.1 Saatten beri Fıısstık gibi çalışıyor.Isınma da yok.Ripil mipil vs hiç bir şey yok.
Ayrıca DC 60V yükledim kısa devre ettim Tıpkı Elko gibi,fark yok.İbreli Ölçü aletiyle
Boşalım şekli Elko ile aynı.Şimdilik burada gayet güzel çalışıyor.
Testteyim.