LNK500 Sorunu

Başlatan oguztkn, 31 Aralık 2020, 00:32:58

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle yeni yılınızı kutlarım.

Resimde eklediğim kartta arızasını bulamadığım bir sorun var o konuda fikirlerinize ihtiyacım var. Girişte 220v Ac verdiğimde köprü diyotlardan sonra kondansatörlerde 330v ölçüyorum. Sonrasında devredeki tüm diyotların birer bacaklarını kaldırarak ölçüm yaptım sağlam çıktılar. Ama 7805 yazan yerde herhangi bir voltaj okuyamıyorum. 7805'in çıkış tarafına dışarıdan başka bir besleme ile 5v verdiğimde devre çalışıyor. Acaba devredeki trafo arızalı olabilir mi ? ya da nerede aramalıyım sorunu?

Şimdiden Teşekkürler Tekrardan İyi Sağlıklı Mutlu Seneler Dilerim...

JOKERAS

Devrede zaten 5 tane malzeme var.Turuncu 100Nf ve Mavi Elkoyu da deneyin ayıp olmasın onlara:)
En son Trafoyu denersiniz.Smsp'ler kolay kolay bozulmaz ama bu tip düşük voltajlı ve akımlı
Smsp trafoları nispeten daha çok bozlabiliyor.Çünkü sargıları çok ince.

Şöylede bir sıkıntı da var.
Bu tip entegreler,Dışarıda olabilecek küçük bir hata da ne olduğunu anlamadan hemen buzulabiliyor.

oguztkn

Alıntı yapılan: JOKERAS - 31 Aralık 2020, 15:28:59Devrede zaten 5 tane malzeme var.Turuncu 100Nf ve Mavi Elkoyu da deneyin ayıp olmasın onlara:)
En son Trafoyu denersiniz.Smsp'ler kolay kolay bozulmaz ama bu tip düşük voltajlı ve akımlı
Smsp trafoları nispeten daha çok bozlabiliyor.Çünkü sargıları çok ince.

Şöylede bir sıkıntı da var.
Bu tip entegreler,Dışarıda olabilecek küçük bir hata da ne olduğunu anlamadan hemen buzulabiliyor.

Turuncu ile mavi elkoyu da değiştirdim onlara ayıp olmasın diye. 🙂 Enerji verdim gene voltaj yok bende son olarak Lnk yı değiştirdim devre şuan çalışıyor yalnız bir tısss sesi mevcut. Yalnız röleye çekili iken sen yok röle çekili değilken ses mevcut. Röleyi süren 2222a tr yi de değiştirdim fark etmedi. Sanırım trafodan geliyor trafo ben gidiyorum mu diyor acaba ?

JOKERAS

Tısss sesi olması iyi bir şey değil.Entegrenin bozulma sebebi o Tısslama sesindendir.
Çıkıştaki Kahverengi Kondansatörü değiştirip deneyin.Trafo ben gidiyorum demez,
Gidecekse ya gider ya çalışır.

oguztkn

Alıntı yapılan: JOKERAS - 02 Ocak 2021, 03:50:48Tısss sesi olması iyi bir şey değil.Entegrenin bozulma sebebi o Tısslama sesindendir.
Çıkıştaki Kahverengi Kondansatörü değiştirip deneyin.Trafo ben gidiyorum demez,
Gidecekse ya gider ya çalışır.

Ustam teşekkürler cevabın için devrede trafo hariç yenilemediğim bir parça  kalmadı. Hatta 5v tarafından kaynaklanıyordur diye 78 i bile söktüm devreden o şekilde enerji veriyorum yine o ses çıkıyor. Sonrasında röleyi de söktüm devreden fark etmedi. Geriye bir tek trafo kalıyor değiştirmediğim. Onunda yenisini bulmam gerekli sanırım

JOKERAS

Pcb'nin alt yüzünün resmini eklermisin.

oguztkn

JOKERAS

Muhtemelen gördüğüm kadarıyla Trafoda primer Feedback sargısı var.
Eğer varsa feedback hattındaki dirençleri tekrar kontrol edin.Değer büyümesi olabilir.
Eğer sonuç alamazsanız çıkış kondansatörüne paralel 100Ohm ile 1K arası direnç bağlayıp deneyin.

M.Salim GÜLLÜCE

PCB sıvı teması görmüş sanki.
Üstten alta geçen via yolları eriyip açık devre olmuş olması mümkün.
VIA deliklerinin üstten alta kısadevre olup olmadığını kontrol et.

Birde açıkça görünen korozif kalıntılar var temizlemeni öneririm.

oguztkn

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 02 Ocak 2021, 17:40:08PCB sıvı teması görmüş sanki.
Üstten alta geçen via yolları eriyip açık devre olmuş olması mümkün.
VIA deliklerinin üstten alta kısadevre olup olmadığını kontrol et.

Birde açıkça görünen korozif kalıntılar var temizlemeni öneririm.

Sıvı teması olmadı ustam devrenin. Dediğiniz gibi via ları ölçtüm fakat herhangi bir sıkıntı bulamadım.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 02 Ocak 2021, 17:37:14Muhtemelen gördüğüm kadarıyla Trafoda primer Feedback sargısı var.
Eğer varsa feedback hattındaki dirençleri tekrar kontrol edin.Değer büyümesi olabilir.
Eğer sonuç alamazsanız çıkış kondansatörüne paralel 100Ohm ile 1K arası direnç bağlayıp deneyin.

Trafoda çok bacak var ama karşılıklı 2 bacakları kullanımda yani ek bir sargı yok ustam. Dirençleri yerinden çıkararak ölçüm işlemini gerçekleştirdim. Son olarak dediğiniz gibi çıkış kondansatörüne 1K paralel direnç ekledim. Ses kesildi. Normal olarak da çalışmaya devam ediyor. Lnk'yı değiştirdikten sonra zaten normale dönmüş idi sadece sesli olarak. Direnç ile o da kesildi.

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Biraz daha test te bırakacağım bakalım değişiklik olacak mı .

JOKERAS

Bu tip entegrelerde az malzeme uğruna durum zorlanıyor.
Dikat ederseniz Trafo High Side sürülerek Kondansatör,direnç ve diyot kullanarak
Feedback kontrolünü sağlamış.Muhtemelen bu malzemelerin değerleri çok kritik.
Değerlerinde olabilecek küçük değişimler bu tip sorunlara sebep olabilir.
Sonuç itibarı ile Çıkışa direnç bağlayarak devreden her halukarda yük çekerek
bir nevi Satabilize etmiş oldunuz.Sorunsuz çalışacağını düşünüyorum.