Kuluçka Makinesi Nem Sensörü (RH&T) Sökümü _ Bugün Ne sökelim? -141-

Başlatan elekTRofizikci, 02 Ocak 2021, 10:34:10

elekTRofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci.
Merhaba. bu bölümde, sensör sökmek için başladığım video, sensör eğitimine döndü. 
Konu baya uzadı. Bende 3 e bölmek zorunda kaldım :)
1. bölümde sensör ve sensör çeşitleri üzerinde konuştum.
2. bölümde  teorisini anlattım.
3. olarak bir ticari sensörü parçalayıp içini incelemeye aldım.
Bir nem sensörünün I2C protokolü ile haberleşeceğini, bir mikrodenetleyicili bir devreye sahip olacağını tahmin etmemiştim.
 Diğer videolar Eğitim videolarında bu video ise söküm videoları listesine eklenecektir.
 İlgilenenlere iyi seyirler...
https://www.youtube.com/watch?v=g3kxJn6cV_8&t=15s
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

sessiz_roman

Alıntı yapılan: elekTRofizikci - 02 Ocak 2021, 10:34:10Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci.
Merhaba. bu bölümde, sensör sökmek için başladığım video, sensör eğitimine döndü. 
Konu baya uzadı. Bende 3 e bölmek zorunda kaldım :)
1. bölümde sensör ve sensör çeşitleri üzerinde konuştum.
2. bölümde  teorisini anlattım.
3. olarak bir ticari sensörü parçalayıp içini incelemeye aldım.
Bir nem sensörünün I2C protokolü ile haberleşeceğini, bir mikrodenetleyicili bir devreye sahip olacağını tahmin etmemiştim.
 Diğer videolar Eğitim videolarında bu video ise söküm videoları listesine eklenecektir.
 İlgilenenlere iyi seyirler...
https://www.youtube.com/watch?v=g3kxJn6cV_8&t=15s
Yanlış mi gördüm yoksa nem probunun içinde mikrodenetleyici devresi mi var.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 02 Ocak 2021, 12:45:45Yanlış mi gördüm yoksa nem probunun içinde mikrodenetleyici devresi mi var.
Bende çok şaşırdım, hele de bir nem sensörünün içinde... altı ayda bir parça satmak için ideal bir yöntem...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

mustafa_cmbz

Kullanılan nem sensörü dht21 22 serisi I2c çalışan sensörler. İç yapısında nem sensörü den aldığı veriyi ı2c ye çeviren işlemci mevcut. Kaldıki diğer nem sensörlerin de de aynı durum mevcut

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 02 Ocak 2021, 15:35:54Kullanılan nem sensörü dht21 22 serisi I2c çalışan sensörler. İç yapısında nem sensörü den aldığı veriyi ı2c ye çeviren işlemci mevcut. Kaldıki diğer nem sensörlerin de de aynı durum mevcut
Teşekkürler hocam. Burada bir sorum olacak, aynı nem sensörünü, devreden 10 cm kadar uzaklaştırsakve 2*16 LCD lerde kullandığımız I2C modüllerini kullansak olur mu acaba? 

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 02 Ocak 2021, 15:35:54Kullanılan nem sensörü dht21 22 serisi I2c çalışan sensörler. İç yapısında nem sensörü den aldığı veriyi ı2c ye çeviren işlemci mevcut. Kaldıki diğer nem sensörlerin de de aynı durum mevcut
Tüm devreyi değişmektense sadece sensörü değşebiliriz. Nemden dolayı belki sensör sağlam ama devre bozulduğundan sürekli değişmek zorunda kalıyormuş arkadaşlar

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: elekTRofizikci - 02 Ocak 2021, 17:24:07Tüm devreyi değişmektense sadece sensörü değşebiliriz. Nemden dolayı belki sensör sağlam ama devre bozulduğundan sürekli değişmek zorunda kalıyormuş arkadaşlar

öyle düşündüğünde en büyük hatayı yaparsın.Fabrikasyon kalibre edilip çıkıyor onlar.onu dğeiştir bunu değiştir çözüm değil.komple değişimi en sağlıklısı.

fay_elektronik

ara ara yapıp verdiğim kuluçka devrelerinde hiç bir sorun yaşamadım sistemde dht22 kullanıyorum bir ara ilk denemelerde dht22 dondu ama onuda kütüphane yazarken güvenlik için yazgım blogu silince birdaha sorunla karşılaşmadık sizin sensörsel değilde devresel probleminiz olmasım

adogsm

Peki sensörleri bantlayıp izalasyon spreyi ile izole etsek (neme karşı koruma özelliği var) nemli ortamlarda çalışan cihazların elektronik kartlarına uygulanıyor.