Sıvı damla sayıcı sensör?

Başlatan Andromeda, 04 Ocak 2021, 12:35:24

Andromeda

Plastik şeffaf bir haznenin içinden damlayan su veya sıvı damlasını nasıl algılayabilirim? Minik ucuz laser kullanıp algılama devresindeki (Ldr ile) gerilim değişimini ölçerek olabilir diye düşündüm.. veya hazır bir sensör var mı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mucit23

O şekilde olabilir. Ben olsaydım IRLED Foto transistör arasından su damlacıklarını geçirirdim. Araya su damlası girdiği anda FotoTransistör Collektör Emiter akımı değişecektir. Buna duyarlı analog bir devre basitçe tasarlanabilir.

RaMu

Çevre etkenlerden etkilenmeyecek şekilde olsa güzel olur.

Belki kapasitif olarakta ölçülebilir.
İki metal plaka arasından damla geçse kapasite değeri değişir diye düşünüyorum.
Kapasiteyi en çok değişecek şekilde araştırmak bulmak lazım.

Işık ile yapacak olsam lazer gibi odaklanmış bir ışık kaynağı ve karşısına sensör düşünürdüm.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

U tipi yarikli optik sensorleri denemek lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

.. haznenin çapı 1.5 cm civarında.. aslında ır led fototransistör ikilisinin olduğu yarıklı devir sayıcı sensörün büyüklerinden olsa haznenin etrafına otururdu..
ama yinede ayrı ayrı ışıktan yalıtarak birşey yapılabilir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ipek

eğer geçiş çok ince ise 500 MHz bir PLL VCO bobinin içinden geçiyor sıvı,baskı makinalarında mürekkep damlası geçerken izlemiştim,damla geçerken kilidi bozuyor buradan referans alıyor. birde homojen ise süt damlası foto çekme metodu var ,https://blog.goo.ne.jp/fu-mine/c/6400aac881e1c9eb879dde7fcf3bde39/2  Milk Crown diye geçiyor