PIC Assembly E-kitabı hazırlıyorum - önerileriniz.

Başlatan CoşkuN, 23 Ocak 2006, 17:11:58

CoşkuN

Yabancı elektronik dergilerdeki bir yazı dizisinden esinlenerek bir PIC assembly rehberi hazırlamaya çalışıyorum.Bu konua görüş ve önerilerinizi bekliyorum.Tabi kitaba katkılarınızı da.Hep beraber ortaya herkesin faydalanabileceği Türkçe ve ücretsiz bir kitap çıkarabiliriz.Henüz tamamlanmamış ilk taslağı incelemeniz için gönderiyorum.
http://rapidshare.de/files/11649016/kitap.rar.html

Petek

Alıntı yapılan: "coskun20"Yabancı elektronik dergilerdeki bir yazı dizisinden esinlenerek bir PIC assembly rehberi hazırlamaya çalışıyorum.Bu konua görüş ve önerilerinizi bekliyorum.Tabi kitaba katkılarınızı da.Hep beraber ortaya herkesin faydalanabileceği Türkçe ve ücretsiz bir kitap çıkarabiliriz.Henüz tamamlanmamış ilk taslağı incelemeniz için gönderiyorum.
http://rapidshare.de/files/11649016/kitap.rar.html
Ya hocam, o kadar kıymetli vaktinizi 16F84 için mi harcadınız? Üzüldüm gerçekten. Daha hayırlı işlerde harcayabilirdin. Mesela national catilimiz incil yazıyormuş. Ona birlikte yardım edebilirdik.

Şaka biryana bundan daha önemli konular var. Bırakalım bunları Antrak'ta tartışsınlar. Orada makale olsun. Biz Arm7 işlemcilere el atalım (pic18 leri ihmal etmeden). LPClere giriş isimli bir pdf vardı, onu çevirelim (gerçi cep boy basılmış hali benim çantada dönüp duruyor ama bir türlü çevrilmiyor. Örnekleri üzerine yorumlar yapalım. Bu arada ileri matlab modelleri çalışalım (geri modelleri biz bir şekilde öğrenmeye çalışırız:)). State Feedback Control başlığımız dondu kaldı. Onu harekete geçirelim. Yoksa her günümüz birbirinin aynı olursa ziyanda oluruz diye hadisi şerif var. Dünya bizi beklemiyor, herkes koşarak yolalıyor. Türke durmak yaraşır mı?
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

Petek

Hocam satır aralarını aç. En az 1.5 aralıkta olsun.

gsever

http://personales.ya.com/cepalacios/Proteus.htm
http://www.enigma2004.nm.ru/avr.HTM

yukarıdaki iki adresdekine benzer şekilde Proteus uygulamaları da yanında olan bir rehber çok faydalı olacaktır.

nehe.gamedev.net isimli opengl için hazırlanmış bir site var. Orada konu ile ilgili 40-50 açık tutorial mevcut. Ve bu yazılardaki uygulamalar gönüllü katılımcılar tarafından fazlaca dile ve ortama çevrilmiş. Temel olarak C++ ve Win32 için başlamışlar ve ardından bir sürü değişik dil için uyarlamaları yapılmış. Ayrıca sitenin hemen hemen tamamı bir kaç dile çevirilmiş durumda.

Bu açıklamayı vermemdeki amaç uzun zamandır buradaki diğer arkadaşlarla birlikte gerçekleştirmeyi istediğim bir proje tasarısı:
Bizim elimizde yazılımları bile çok başarıyla benzetim yapabilen bir araç ve bu araçın pek çok programlama dili ve mikrodenetleyici desteği var. Biz de örnek sitedeki gibi Proteus'taki tüm değişik mikro aileleri için yazılabilecek tüm dillerde birbirine benzer programlar ve tasarımlar oluşturalım.  

Böylece örnek olarak desteklenen tüm derleyicilerde ve diller için daha önceki yazışmalarda istenene benzer çok güçlü bir fonksiyon kütüphanesi ortaya çıkar. Ayrıca çeviri işini de bunun içinde gerçekleştirmiş oluruz. Ve son olarak Kart tasarımı ve bileşen bağlantıları için çok kullanışlı bir referans olur herkes için...

Bir de C++ ile DLL modelleme olaylarını gerçekleştirebilsek...

CoşkuN

@Petek hocam dediklerinde haklısın galiba.En iyisi o assembly yazısını tamamlayıp Antrak'a göndereyim.
Şu sıralar okulum yok, yani boştayım.O yüzden boşluktan ne yapacağımı şaşırdım.Bari işe yarar birşeyler yapalım diyorum.CCS başlığı altında yeni bir  hareket oluşmakta eğer takip ettiyseniz.Bir çeviri grubu oluşturuyoruz.İlk proje CCS C ile ilgili bir kitap ama gerisi gelecektir tabi.
State Control Feedback konusunu da ihmal ettik,devam edelim en iyisi.
Kısacası önerileriniz benim için önemli,yapacaksak iyi birşeyler yapalım

Petek

Bence vakit kaybetmeden ARM7 olayını çözelim derim. Aslında başta karmaşık gibi görünse de sonradan o kadar zor olmadığı anlaşılıyor. LPClerin iç mimarisinden gelen bir karışıklık ta var. Bu belki diğer üreticilerinkinde böyle olmayabilir.

Çeviri gurubunuzu izliyorum. Mümkün oldukça CCSden uzak durmaya çalışıyorum. Gerçi zorda kalırsam kullanacağım gibi. Elimdeki 16F serisi işlemcileri kullandıktan sonra 16F serisine de elveda diyeceğim. Bundan sonra ihtiyaç olursa 18F serisi ve tabi ki C18 üzerinde yoğunlaşacağım. Bu nedenle CCS ile ilgili çevirilere girmek istemiyorum. ARM7 interruptı hakkında bir özet yazı hazırlayacağım. Bir kaç gündür niyet ediyorum ama başlayamadım bir türlü. Bismillah deyip birazdan başlamayı planlıyorum.

State feedback kontrol başlığını gördüm. Orası için de elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışacağım. Matlab bilen arkadaşlar o başlık altında matlab la çözüm yolunu da eklerlerse gerçekten güzel şeyler çıkacak.

kuadrak

Asm için çok uğraştık. Bence basic diline geçiş yap .
SIFIR NOKTASI

gsever

@Petek

Microchip PIC24 serisi ile, 16 Bit yarışında nasıl bir konum alacak merak ediyorum. Acaba onlar Atmel'in yaptığı gibi ARM çekirdeğini kendi işlemcilerini üretmek için lisanslayacaklar mı? Bu zamana kadar yapmadıklarına göre bundan sonra da orada böyle bir gelişme olmaz herhalde pek.

Ama diğer belirgin özelliklerini söylemeden sadece şu
"2006 Product Selector Guide"a bakınca bir türlü o Microhip tarafından ayrılıp diğer işlemcilere geçmek gelmiyor içimden. Ha bir de PicKit2 gibi bir güzellik yaptıklarından sonra...

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/00148L1.pdf

Petek

Alıntı yapılan: "gsever"@Petek

Microchip PIC24 serisi ile, 16 Bit yarışında nasıl bir konum alacak merak ediyorum. Acaba onlar Atmel'in yaptığı gibi ARM çekirdeğini kendi işlemcilerini üretmek için lisanslayacaklar mı? Bu zamana kadar yapmadıklarına göre bundan sonra da orada böyle bir gelişme olmaz herhalde pek.

Ama diğer belirgin özelliklerini söylemeden sadece şu
"2006 Product Selector Guide"a bakınca bir türlü o Microhip tarafından ayrılıp diğer işlemcilere geçmek gelmiyor içimden. Ha bir de PicKit2 gibi bir güzellik yaptıklarından sonra...

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/00148L1.pdf
Hocam linki açamadım. Akşam tekrar bakayım.

Yazıma dikkat ettiyseniz picin 16F serisini bırakıyorum dedim :) İhtiyaç olursa 18F serisinden devam ederim. 24 serisi henüz üretimde değil herhalde. Ama şunu belirteyim, Piclerin kullanım yeri ile ARM işlemcilerin kullanım yeri karşılaştırılmaz. ARM7 mimarisine bir gözatın anlayacaksınız. Bir de pic lere alışık olmanın verdiği bir duygusallıkla konuşuyoruz aslında. Tarafsız bakınca (paketlenmesi hariç) her yönüyle Arm işlemciler Piclerin üzerinde bir yerlerde duracak.

mp3dragon

Sahi ya ;

Forumda ARM7 konusunda sanki ölü toprağı serpilmiş gibi, kaç gündür hareket yok. nerdesiniz ARM7 ciler. Bende peteğe katılıyorum. Pic18 ve üstü haricinde picleri bende rafa kaldırdım.

Artık ARM7 - Pic18f haricinde kullanmamaya karar verdim. Forumda takip ediyorum. 8052, PSoC, Renesas vs. kafa çorba oldu hangi birini öğreneceğiz. Hepsinin farklı özellikleri var. En güzeli baştan ARM7'yi yalayıp yutmak. Pic18f de şöyle bir köşede dursun. Lazım olunca kullanılır. Güzel bir söz vardır herşeyi biliyorum diyen hiç birşey bilmiyordur. Bütün MCU ları öğrenmeye kalkmaktansa birinde ikisinde uzmanlaşmak bence daha doğru.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Petek

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Sahi ya ;

Forumda ARM7 konusunda sanki ölü toprağı serpilmiş gibi, kaç gündür hareket yok. nerdesiniz ARM7 ciler. Bende peteğe katılıyorum. Pic18 ve üstü haricinde picleri bende rafa kaldırdım.

ARM7 konusunda deneme yapamıyoruz o nedenle hareket azaldı. ISIS model dosyasının kırılmasını bekliyoruz. Yada birşeyleri eksik yapıyoruz da 6.7 de simule edemiyoruz. Herneyse bu bekleme süresi belki daha hayırlı olacak. Temel seviyede bilgi edinmeye devam edeceğiz. Ben pdf dosyasından ilk 70 sayfanın özetini (5-10 sayfa arası çıkacak gibi) çıkartmaya çalışıyorum. Sonrası biraz işlemciye özel çevresel donanım modülleri ile alakalı. Temeli öğrenirsek diğerleri daha kolay öğrenilir.

Bu konuda sayfa 70 ten sonraki kısımlardan özet çıkartmak isteyen olursa seviniriz :)
Alıntı YapArtık ARM7 - Pic18f haricinde kullanmamaya karar verdim. Forumda takip ediyorum. 8052, PSoC, Renesas vs. kafa çorba oldu hangi birini öğreneceğiz. Hepsinin farklı özellikleri var. En güzeli baştan ARM7'yi yalayıp yutmak. Pic18f de şöyle bir köşede dursun. Lazım olunca kullanılır. Güzel bir söz vardır herşeyi biliyorum diyen hiç birşey bilmiyordur. Bütün MCU ları öğrenmeye kalkmaktansa birinde ikisinde uzmanlaşmak bence daha doğru.
Takip edebildiğim kadarıyla Renesas ARM7 lere benziyor, PSoC Z80 tabanlı işlemci ve donanım konfigürasyonundaki esneklik ve serbestlikle diğerlerinden farklı. Bana kalırsa vakit ve nakit sıkıntısı yoksa hepsinde tecrübe sahibi olmak gerekir. tatlisukurnazi doğru söylüyor. Bir ailede herkes aynı elbiseyi giymez. Yapılacak işe uygun malzeme kullanmakta fayda var. Fakat insan bilgisayar gibi herşeyi aklına kaydedemediği için edindiği tecrübeleri iyi bir şekilde yazıya geçirip dosyalamalı. Programlar bol açıklama satırı içermeli. Yani dökümantasyon için müstakil zaman ayırmalı.

CoşkuN

Hocam o zaman özetle,gençlere tavsiyelerinizi alalım.Daha PIC'lerle tanışıklığı 1 sene bile olmamış bu tecrübesiz arkadaşa önerileriniz ne olabilir? Kafalar iyice karışmış durumda  :roll: