Alüminyum + epoksi pcb

Başlatan fide, 23 Mart 2021, 21:16:11

fide

Sadece merak ettiğim için Vestel LED ampülü söktüm. Merakım Vestel nasıl bir devre kullanmış sorusuydu.

Daha önce söktüğüm rızalı Osram LED ampül de sabit akım devresi Cem pcbye işlenmiş, ledler ise alüminyum pcbye lehimli idi. İki kart 90 derece açılı ve geçme lehimliydi.

Vestel burda iki ayrı PCB + montaj derdinden kurtulmak için süper bir mühendislik çözümü bulmuş.

Sıkıntı: ledleri soğutmayı kolaylaştırmak için aliminyum pcbye monte etmek mantıklı. Ama dip kılıf bileşenleri alüminyum pcbye monte etmek imkansız çünkü normlde ortadaki fr4/cem olması gereken yalıtkan katman alüminyum.

Çözüm: dip kılıf malzeme pinlerinin geçeceği delikler 0.8mm yerine 4-5 mm çapta delinmiş yada presle kesilmiş. Oluşan boşluğa epoksi döküp kurutulduktan sonra dielektrik katman ve bakır folyo lamine edilip PCB üretim işlemine sokulmuş.

Ortaya iki sorunu kolay ve alışılmadık şekilde çözmüş bir ürün çıkmış.

Kullanıp ne kadar süre sıkıntısız çalıştığını denemedim ama Vestel ilk defa bir ürünü ile beni şaşırttı.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

erdcan

Kondansatör bacaklarının bu kadar uzun bırakılması garip geldi, kullanılan teknik ise akılcı bir çözüm olarak hafızada yer edinecek. Teşekkürler inceleme için.

forsa1975

Alıntı yapılan: erdcan - 23 Mart 2021, 22:06:51Kondansatör bacaklarının bu kadar uzun bırakılması garip geldi,
Isıdan uzaklaştırmak için olsa gerek. Ne kadar uzak, o kadar soğuk.