STK İLE YAPILMIŞ ARAÇ ANFİSİ

Başlatan samet90, 26 Ocak 2006, 18:22:01

conavar

Alıntı Yaparkadaslar stk 4231 i ben araçta çalıştırdım gerekli şemaları göndereceğim fakat bilgisayarımın bordunun tamir edilmesini bekliyorum. öncelikle yaptığım işlemler hakkında bilgi vereyim

12v akü gerilimini bir devre yardımı ile +- olarak 95v a kadar ayarlayabilen bir devre yaptım ve çıkışını stk 4231 e girdim gerisi zaten kolay kısmı artık.
bu devrede yaklaşık 300w gücünde 4 adet mosfet ve 1 adet trafodan oluşuyor ve tabi gerekli tetikleme devreleri. bu devrenin maliyti yaklaşık olarak o güçte bir 220/35 v luk trafo ve doğrultmaç devresi ile hemen hemen aynı maliyette. bu devrede bulunan trafonun değerini falan bilmiyorum ama isteyen olursa araştırırım ve varsa isteyenlere gönderirim.

arkadaslar böle olduğnunu zaten bılıyorum ben sadece 12V ile yapılabilir mi onu merak ediyorum...senelerce aradım ama istediğimi bulamadım sonucata bir convertor giriyor araya.Bu şekilde olduktan sonra STK 4048 yaparım :D herşeyım hazır ama convertor olayı benı caydırıyor :S
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

mau2002

beyler su stk anfilerin beslemesi hakındda bi sorunum var
trafo uc cıkıslımı olmalı
trafo kac volt olmalı

cihantasdemir

Benimkisi sadece bir öneri TDA serisi enteğreler var ve beslemelerinin simetrik besleme olması gerekmiyor bunlardan aynı devreden 2 veya 4 tane yaparak bence bu sorunu çözebilirsin.  
www.alldatasheet.com
bu siteden TDA serisi entegrelerin datasheet lerini incelersen sorununu çözersin bence..

cihantasdemir

Söylediğim gibi TDA 1565 entegresi max. 14,4 voltaj ile çalışan bir entegre araba aküsü ile çok rahat bir şekilde çalıştırabilirsin devre 2X40 gücünde stero bu devreden 4 tane yaptığın zaman araçta iyi bir ses elde edersin.
http://rapidshare.de/files/13343651/TDA1565.pdf.html

sebo

Alıntı yapılan: "conavar"
Alıntı Yaparkadaslar stk 4231 i ben araçta çalıştırdım gerekli şemaları göndereceğim fakat bilgisayarımın bordunun tamir edilmesini bekliyorum. öncelikle yaptığım işlemler hakkında bilgi vereyim

12v akü gerilimini bir devre yardımı ile +- olarak 95v a kadar ayarlayabilen bir devre yaptım ve çıkışını stk 4231 e girdim gerisi zaten kolay kısmı artık.
bu devrede yaklaşık 300w gücünde 4 adet mosfet ve 1 adet trafodan oluşuyor ve tabi gerekli tetikleme devreleri. bu devrenin maliyti yaklaşık olarak o güçte bir 220/35 v luk trafo ve doğrultmaç devresi ile hemen hemen aynı maliyette. bu devrede bulunan trafonun değerini falan bilmiyorum ama isteyen olursa araştırırım ve varsa isteyenlere gönderirim.

arkadaslar böle olduğnunu zaten bılıyorum ben sadece 12V ile yapılabilir mi onu merak ediyorum...senelerce aradım ama istediğimi bulamadım sonucata bir convertor giriyor araya.Bu şekilde olduktan sonra STK 4048 yaparım :D herşeyım hazır ama convertor olayı benı caydırıyor :S

conavar arkadaşım  demişsinki convertorsüz yapmak istiyorum diye yani 12 V kullanarak. ben neden kullanmadığımı açıklayayım.
birdevernin gücü ordaki akım ve gerilim ile bağlantılıdır yani P=I*V
200W/40V=5A olduğunu varsayalım
ama sen aynı gücü elde etmek için
200W/12V=16A çekmek zorundasın aküden.
buda ne demek oluyor kontrolü daha zor ve ısısı daha fazla bir devre üretmek ne gerek var.
şehirler arası elktrik şebekelerini düşün adamlar voltajı yükseltip akımı ne kadarsa düşürüyorlar çünkü akım azaldıkça kullanılan iletkeninde çapı azalır.
sen kalın kalın yollar çizip kocaman bir dever yapmak istemiyorsan bence convertor kullanmayı düşünmelisin.

sebo

12V luk gerilimi +-50V olarak ayarlayan devre

conavar

arkadasım öncelikle teşşekür ederim..ben dediğim gibi convertorsuz bu işin yapılıp yapılamayacağını merak ediyorum..convertor olduktan sorna problem değil...yani illeki convertor diyosun.hımm bir düşüneyim.Bu devrenin şeması mevcutmudur acaba..incelemek isterim.ayrıca trafon hakkında yada trafo secımı hakkıdna bilgi istiyorum mumkunse..yani standart e demirlerden oluşmuş bir trafomu ferit nuve mi?

cihantasdemir

bu devreye ait daha fazla bilgiyi ve devre şemasını forma koyabilirsen sevinirim

sebo

arkadaslar devrenin açık şeması yok ama baskı devresi falan var umarim işinize yarar :) trafo e şeklinde olması gerekiyor diye hatırlıyorum ama saç olmadığından eminim. birkaç yıl önce yapmıştım bu devreyi. tarfoyu yarın araştıracam ve daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. en kötü ihtimal bendeki anfiyi söküp içindeki trafoyu çıkarıp ne olduğunu anlayacağız.

http://www.hemenpaylas.com/download/212313/Desktop.rar.html

elektronikmanyak

Alıntı yapılan: "sebo"arkadaslar devrenin açık şeması yok ama baskı devresi falan var umarim işinize yarar :) trafo e şeklinde olması gerekiyor diye hatırlıyorum ama saç olmadığından eminim. birkaç yıl önce yapmıştım bu devreyi. tarfoyu yarın araştıracam ve daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. en kötü ihtimal bendeki anfiyi söküp içindeki trafoyu çıkarıp ne olduğunu anlayacağız.

http://www.hemenpaylas.com/download/212313/Desktop.rar.html

dostum noldu bakabildinmi trafoya?

e3

Arkadaşlar illaki STK serisi ile devre yaparım diyorsanız o sizin bileceğiniz iş.Ancak arabalar için kullanağım diyorsanız ve inverter ile fazla uğraşmak istemiyorsanız size tavsiyem TDA serisi entegreleri kullanmanızdır.Size iki tane entegre data sheet ini veriyorum.İnceledikten sonra yorumu ve yapması size kalmış.. :P İşte linkler::...

4*45 Watt Quad Bridge Car Radio Amplifier Plus HSD

2*40 Watt/2 Ohm Stereo BTL Car Radio Power Amplifier With Diagnostic Facility
.eem.

X-Fi

http://picproje.com/index.php/topic,6205

bunu yap sonrada araçda kullanmak için SMPS devreleri satılıyor 12V = +50V ve -50V simetrik çikış verenlerinden bir adet al (yada kendin yap) çok güzel çalıştırırsın ben denedim oldu allaha emanet..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

sebo

trafoya baktim ama swich mode bende bu tip trafolardan hiç anlamiyorum bunun değerlerini nasil hesaplattirabiliriz bildiğiniz bi yer varsa söyleyin hesaplattiralim.
trafodan satmıyor satan adam devrenin tamamını satıyor 50 ytl civariydi sanirim.

elektronikmanyak

Alıntı yapılan: "sebo"trafoya baktim ama swich mode bende bu tip trafolardan hiç anlamiyorum bunun değerlerini nasil hesaplattirabiliriz bildiğiniz bi yer varsa söyleyin hesaplattiralim.
trafodan satmıyor satan adam devrenin tamamını satıyor 50 ytl civariydi sanirim.

nerden almıştın dostum??

çıkışı simetrik kaç volt ? kaç watt lık?

conavar

wallah hocam trafo cıkısları ±35 V olmalı bence cunku ben STK4048 için ole hesaplamıştım (kondansatörler ve diyotlarla işte 54-55V oluyo) ve 7A akım cektiği sanıyorum max! Şemada da hoparlör ve besleme hatlarını 7A sigorta ile koruyun yazıyordu buna göre sebo`nun dediği devreyi inceleyebiliriz. ;)
bu devre ne ceker bilemem.Bunlara bakarsak en az bi 400W trafo lazım derim...