24V/5A Tekerlekli Sandalye Akü Şarj Cihazı Arızası(Çıkış YOK)

Başlatan tezenemosfet, 09 Aralık 2021, 14:37:54

tezenemosfet

Merhabalar. Okulumuzda bir proje için kullandığımız tekerlekli sandalyenin akülerini şarj eden BELMO marka ve 42F24050 (24V/5A) model akıllı şarj cihazımızda arıza var. İki adet 12 voltluk seri bağlı aküyü şarj etmek için kullanılıyor. Şarj cihazı SMPS güç kaynağı aslında ancak otomatik şarj kontrolü de var. SMPS çıkışındaki filtre kondansatörünün bacaklarında 27.6 volt gerilim ölçüyorum. Hatta 1 Ampere kadar (Soğutucular bağlı olmadığı için) elektronik yükle akım da çektim. Ancak 12 voltluk bir röle ile çıkış sağlanıyor. Bu noktada röle sağlam olmasına rağmen çıkışta (XLR konnektörde) hiçbir değer okuyamıyorum. SMPS devresinde TL494 kullanılmış, bir de LM 324N entegresi kullanılıyor. Röleye bağlı olduğunu düşündüğüm KSP13 NPN(darlington) transistörü de sökerek kontrol ettim, sağlam görünüyor. Bu cihazın şu anki sıfır fiyatı 1.000 TL'nin üzerinde. Kurum olarak da bu fiyatları ödeyebilecek imkanımız yok. İlgili öğretmen arkadaşlarımız öğrencilerimizle birlikte çeşitli projeler için bu cihazı kullanmak durumundalar. Cihazın arızası ile ilgili yardımlarınızı bekliyoruz. İlgili arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

devrecii

Smps nin buzulmamış olması iyi haber 27.6 volt dan çıkışa doğru bir yerde hata var  , mesela röle çekse çıkışa akım gidecek mi  ? buna bakabilirsin  röleyi çeken transistörün emitor ve kollektörünü tel ile birleştirip röleyi kendin çekebilirisin ve çıkıştaki voltaja bakarsın mesela.

Belki de  akunun olmadığını farkedip röleyi çekmiyordur bu da var,  yani smps (+) çıkıştan akuye giden yolda neler var bilmemiz gerek yoksa yorum yapılmaz.

tezenemosfet

Yorumlarınız için teşekkürler. Röleyi süren KSP13 NPN transistör var. Kollektörü röleye gidiyor. Transistörün beyz ucu da + çıkış konnektörüne bağlı. Son söylediğiniz gibi; şarj cihazı aküyü algılamadığı sürece röle devreye girmiyor ve SMPS çıkışı XLR konnektöre bağlanmıyor. Şarj cihazı çıkış bölümünde aküyü kontrol ederek şarj durumunun uygun olup olmadığını da belirliyor.
Daha önce kullandığımız aküler ölmüş, 24 Voltluk bir akü bularak test etmemiz gerekecek. Sonucu burada da paylaşırım.
Tekrar teşekkürler. 

JOKERAS

Şar cihazı Aküyü Şarj ederken Şarj Dedection diye bir devre ile Kontrol etmesi gerekir.
Aksi halde Akü Şarj durumu bilinmez.
Sanırım sizin devrede bunu LM324 yapıyor.Genelde Akü hattının Eksi hattına bağlanan bir Shunt
Direnci ile Akü Akımı izlenerek yapılır,şarj durumu kontrol edilir.Bu direnç Bozulmuş olabilir.
LM324 Tipi Opamlar genelde kolay kolay bozulmazlar.Tabi Ters akıma maruz kalmadılarsa.
Ayrıca devredeki Zenerleri kontrol edebilirsiniz.
Akü olmadan boşta iken Röle kesinlikle çekmez.Zaten 1A Load ile test ettiğinizi söylüyorsunuz.
Demekki Şarj Dedection devresi çalışmıyor.Bunu Driekt olarak çalıştırmak mümkün,ama bu hiç iyi bir yöntem değil.Beslemenin Alt tarafının resmini çekerseniz daha mantıklı yorumlar gelir.