Yüksek frekanslı trafo tasarımı için hesaplamalar

Başlatan elenktrink09, 24 Mart 2022, 11:44:48

elenktrink09

Merhaba ben yüksek frekanslı trafo tasarlayacağım ama hesaplamaları bir türlü yapamadım hangi çekirdeği kullanacağım vs yardımcı olabilecek var mı 100va 10khz 220v giriş, 12v çıkışlı bir trafo tasarlamak istiyorum.

pwr_24

Alıntı yapılan: elenktrink09 - 24 Mart 2022, 11:44:48Merhaba ben yüksek frekanslı trafo tasarlayacağım ama hesaplamaları bir türlü yapamadım hangi çekirdeği kullanacağım vs yardımcı olabilecek var mı 100va 10khz 220v giriş, 12v çıkışlı bir trafo tasarlamak istiyorum.
Texas firmasının bu konu ile ilgili güzel application note ları var. Onları incelemeni tavsiye ederim. Daha sonra ferrit malzeme ve karkas üreticilerinin el kitaplarına bakabilirsin. Epcos ferroxcube vb

Kırambor

Alıntı yapılan: elenktrink09 - 24 Mart 2022, 11:44:48Merhaba ben yüksek frekanslı trafo tasarlayacağım ama hesaplamaları bir türlü yapamadım hangi çekirdeği kullanacağım vs yardımcı olabilecek var mı 100va 10khz 220v giriş, 12v çıkışlı bir trafo tasarlamak istiyorum.
Youtube'da Haseeb Electronics diye bir kanal var. SMPS trafo tasarımı videosunu izlersen sende bir fikir oluşturabilir. Çekirdek için ise hangi anahtarlama frekansında ne kadar güç aktaracağınla ilgili.

https://www.mag-inc.com/Design/Design-Guides/Transformer-Design-with-Magnetics-Ferrite-Cores

Koyduğum linkte en aşağıda "download as pdf" ifadesi var. 2 ve 3. sayfalarda "Typical Power Handling Chart" var. O tablo sana yardımcı olabilir.

İyi çalışmalar