1fazli asenkron motoru sinus yerine kare dalga ile calistirma

Başlatan Yuunus, 27 Mart 2022, 18:58:03

Yuunus

merhaba, elimde 1 fazli yaklasik 2kw lik bir asenkron motor var ve bunu sebekedeki sinus yerine kare bir voltaj ile calistirabilirmiyim, kalkinmada performans kaybi olur mu, asiri isinma olur mu, calisir mi daha dogrusu ;D nelerle karsilasabilirim, voltajin tepe degerini %40 filan asagi cekmeyi dusunuyorum.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

kalkinma mometi nasil olur @z hocam, zaten kondansatorle kalkarken can cekisiyor, kare dalga da ayni momenti saglayabilir mi.

z

Emin degilim ama kalkis momenti yuksek olacaktir. Kare dalgada kondansator akimi yukselecektir. Bu da yardimci sargi akimini artirir.

Fakat harmonik bilesenlerin etkisini kafamda canlandiramiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Nasıl kare dalga?
Direk AC kare dalga mı? Yoksa sinüs örneklenmiş kare dalga mı?

Direk AC kare dalga...
Vuruntulu aşırı ısınan bir şekilde olur. Hatta dönmeme ihtimali var bence. Bu biraz frekansa bağlı ama manyetik alanı zayıflatmadığın için motor ileri kuvvetler olduğu kadar kadar geri kuvvetler de oluşur. Velev ki frekansı düzgün ayarlasan tam maksimum hıza ulaştığında negatif alternans gelmiş olsa yine önce hızlanır sonra yavaşlar. Yani artık sabit bir hızın olmaz diye düşünüyorum.

Sinüs'ün mantığı daireye tamamlayıcı olmasında.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

forsa1975

Hocam stator içinde yuvarlak (sinüs) rotor yerine dikdörtgen (kare) rotorun çalışmasına benzettim.

Yuunus

@muhendisbey aynen cizdirdigin sinusun kare sekli, pozitif ve negatif alternansa sahip, isinma muhtemelen fazla olacaktir onuda voltaji dusurerek azaltmayi dusunuyorum.

27 Mart 2022, 23:59:51
@muhendisbey sinusun mantigi daireye benzemesinde diyorsun, motor icin tamam dairesel bir donme hareketi var, 50 Hz lik bir trafo icin ne gerek var sinuse ???

Cemre.

Modifiye sinüs inverter çıkışındaki gibi bir sinyal daha isabetli olabilir belki?

muhendisbey

Alıntı yapılan: Yuunus - 27 Mart 2022, 23:55:4727 Mart 2022, 20:59:51
@muhendisbey sinusun mantigi daireye benzemesinde diyorsun, motor icin tamam dairesel bir donme hareketi var, 50 Hz lik bir trafo icin ne gerek var sinuse ???
Olur mu?
Trafoya kare dalga verirsen sadece rise time ve fall time'daki pikler dışında herhangi bir enerji aktaramazsın sekondere. Bu da bobini rezistans olarak kullanman demektir. Yani oluşan değişim kadar enerjiyi primerden sekondere aktarabilirsin.

Şunlar bir yerde olabilir. Üçgen dalga vermek. Sürekli bir lineer değişim var. Ya da ne bileyim testere dişi sinyal vermeyi deneyebilirsin. Çıkışı elbet distorsiyonlu olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

Alıntı yapılan: muhendisbey - 28 Mart 2022, 08:46:30Olur mu?
Trafoya kare dalga verirsen sadece rise time ve fall time'daki pikler dışında herhangi bir enerji aktaramazsın sekondere. Bu da bobini rezistans olarak kullanman demektir. Yani oluşan değişim kadar enerjiyi primerden sekondere aktarabilirsin.

Şunlar bir yerde olabilir. Üçgen dalga vermek. Sürekli bir lineer değişim var. Ya da ne bileyim testere dişi sinyal vermeyi deneyebilirsin. Çıkışı elbet distorsiyonlu olur.
tamam ama feritleri kare dalga ile suruyoruz"smps lerde" gercekten ilginc bir konu mevzu baska taraflara kayiyor ama bunun izahini da merak ediyorum.

Sozuak

Rotorun kütlesi olduğundan. Sinüsü takip edebiliyor ama kare dalgayı takip etmekte zorlanıyor. SMPS trafosunda ise etkileşim mekanik bir harekete çevrilmiyor..

Yuunus

Alıntı yapılan: Sozuak - 28 Mart 2022, 09:20:29Rotorun kütlesi olduğundan. Sinüsü takip edebiliyor ama kare dalgayı takip etmekte zorlanıyor. SMPS trafosunda ise etkileşim mekanik bir harekete çevrilmiyor..
tamam hocam kabul 50 hz trafoda neden gecersiz bu kural, smps de gecerli de, bende trafoda gereksiz oldugunu dusunuyorum.

Sozuak

Trafoda frekans arttıkça daha az bakır ve daha küçük çekirdekle iş görülüyor demir nüveli 400Hz trafo 150 w güç verir ama boyutu 50 Hz 10w trafo kadardır mesela

Yuunus

buldum cevabi, 50hz trafoda da ayni durum gecerli, hicbir fark yok lakin kare dalga uygulanan trafo eger cikisina yuk baglanmazsa saturasyona gider, o yuzden smps lerde pwm ile kontrol edilir. :D  sadece biz normal sac paketli trafolarda cikisi yuksuz biraktigimiz uzun zaman dilimleri oldugundan kare dalga uygulandiginda trafo sargilari hemen kavrulacaktir, halbuki cikisi yuklense hicbir sorun olmaz kanaatindeyim.