1fazli asenkron motoru sinus yerine kare dalga ile calistirma

Başlatan Yuunus, 27 Mart 2022, 18:58:03

z

Karedalga voltajin efektif degerini 220v yaptiginda sorun olmamasi lazim.

Karedalga voltaj kenarlari egimli (trapez) akimlara neden olur. Elektriksel tork da bu akimlar etkisinde dalgalansa bile rotorun mekanik ataleti mekanik torktaki dalgalanmalari filtreler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 28 Mart 2022, 12:02:59Karedalga voltajin efektif degerini 220v yaptiginda sorun olmamasi lazim.

Karedalga voltaj kenarlari egimli (trapez) akimlara neden olur. Elektriksel tork da bu akimlar etkisinde dalgalansa bile rotorun mekanik ataleti mekanik torktaki dalgalanmalari filtreler.

evet hocam zaten %40 civari asagi cekecegi. demistim.

Yuunus

kare dalga ile calistirilan sac apketli trafonun saturasyona gitme teorime ne dersiniz @Sozuak @muhendisbey @z.

z

True voltmetre ile primere uyguladigin voltaji nominal degere ayarliyormusun?

Klasik voltmetrelerle olmaz.

12V DC / 220V AC inverterlerin en ilkel halinde 50Hz kare dalga kullanilir.  Sorun  da olmaz.

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 28 Mart 2022, 16:56:1912V DC / 220V AC inverterlerin en ilkel halinde 50Hz kare dalga kullanilir.  Sorun  da olmaz.
hocam bunu bende dusunuyordum sonra aceba orda kesik pwm ile mi veriliyordu diye dusunuyordum, sen kare dedin kafam gene karisti.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Yuunus - 28 Mart 2022, 13:06:48kare dalga ile calistirilan sac apketli trafonun saturasyona gitme teorime ne dersiniz @Sozuak @muhendisbey @z.
Girişe uygulanan güç, rise time ve fall time ve frekans önemli parametreler. Saturasyona gidebilir de gitmeyebilir de. R-L devresi gibi düşünerek hesaplama yapılmalı ya da osiloskop ile izlenmeli. Anladığım kadarıyla @z kare dalgayı, trapez dalga gibi düşünmeli diyor ve bence haklı da. Basit invertörlerde sinüs şeklini takip eden kare dalga çıkışları vardır, tam sinüs değildir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

pwr_24

Bu husus ned mohanin kitabında var. Kare dalga ile motor sürme. Yalnız çok fazla harmonik bozulma yarattığından yüksek akimli uygulamalarda kesinlikle tercih edilmemeli . Motorda çok fazla kayıp olur. Onun dışında kullanılabilir. Özellikle düşük güçlü uygulamalarda

Yuunus

kare dalga uygulanan bir trafo ister sac paketli olsun ister ferit nuveli olsun cikisindan yuk cekilmezse nuve doyuma gider, sac paket icin bu islem 50hz dir ferrite icin 20khz dir degisen birsey olmaz, bu deneyi flyback topoloji de ferrite trafoda gozlemledim merak eden varsa paylasabilirim degerleri, lakin sac pakette bu deneyi hic yapmadim ama degisen birsey olacagini sanmiyorum, ayni ferrite nuveyi full bridge de de denedim yuksuz olarak nuvenin saturasyon noktasini tespit icin degisen birsey yok yuk baglamazsan nuve yine doyuma gidiyor.

z

Transformatorun hesabi basit. Nuveden B akisi akitacaksin. B akisi yuksuz transformatorde bobinde hemen hemen uygulanan voltaj kadar voltaj endukler dolayisi ile akim teorik olarak sifirdir.

Yuklenen transformatorde fi akisi artmak ister ancak sekonder akisi bu artisa tersdir ve fi deki artisi onler sonuc olarak sekonder akimindaki artisla orantili olarak primer akimi artar. Bu esnada B hep ayni kalir.

Hesaplama yanlis yapilmis olabilir. Bahsettigim karedalga inverterler 555 ile surulen basit yapilar. Push pull. 50Hz de on-off-on-off calisiyor.

Yuunus

@z hocam bahsettigin yapiyi hatirliyorum ve benim tezime karsi bir durum biliyorum lakin su anda o yapinin analizini sadece farazi yapabilirim ve saglikli olmaz o yuzden o invertere yorum yapamam ama ferrite nuvelerle bircok denemem oldu, yanlis hatirlamiyorsam bahsi gecen yapinin benzeri piyasada eski 600va seklinde satilan ups lerde de vardi, ve cikisi kare dalgaydi sac paketli trafosu vardi ve ucuz olsun diye bu sekilde yapilmisti sanirim.