Tek kanal uzaktan kumanda hazır alıcı verici

Başlatan Mr.Thinking, 30 Mart 2022, 13:16:47

Mr.Thinking

Aşağıdaki linktekine benzer hazır kumanda ve alıcı arıyorum. Fakat tuşa basıldığı sürece röle çekili kalacak tuş bırakıldığında röle bırakacak. Yani jog mod olacak .Bildiğiniz bir ürün var mı?
Birde bu kodlanabilen akıllı kumandalara, örneğin pic ile kendi yapacağım bir vericideki datayı yükleyebiliyor muyuz?
https://www.trendyol.com/ayt-ticaret/uzaktan-kumanda-rolesi-tek-kanal-kumandali-p-109342110?boutiqueId=61&merchantId=372232&storefrontId=1&countryCode=TR&language=tr&gads=true
ego=1/Knowledge

Epsilon

Bir tuşa bastığım sürece çalışsın elimi tuştan çektiğimde dursun isteniyorsa bunun  karşılığı "Momentary Mode .

Butona dokunduğumda açsın dokunduğumda kapansın isteniyorsa bu"Latching Mode" oluyor. Kumandalarda bu iki mod geçişi için bir jumper kullanılıyor sanırım. Yani kolayca ayarlanabiliyor.En azından eski PT serisi IC lerde böyleydi.

Data olarak ne göndereceksiniz? Sıcaklık değeri falanmı?

remzi

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 30 Mart 2022, 13:16:47Aşağıdaki linktekine benzer hazır kumanda ve alıcı arıyorum. Fakat tuşa basıldığı sürece röle çekili kalacak tuş bırakıldığında röle bırakacak. Yani jog mod olacak .Bildiğiniz bir ürün var mı?
Birde bu kodlanabilen akıllı kumandalara, örneğin pic ile kendi yapacağım bir vericideki datayı yükleyebiliyor muyuz?
https://www.trendyol.com/ayt-ticaret/uzaktan-kumanda-rolesi-tek-kanal-kumandali-p-109342110?boutiqueId=61&merchantId=372232&storefrontId=1&countryCode=TR&language=tr&gads=true
Ben bir ara yapıp satıyordum. 1-2-4-6 kanllı vardı. Ama şu anda sadece 6 kanallısı var. Alıcı + verici set halinde 20 usd.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 30 Mart 2022, 14:24:27Bir tuşa bastığım sürece çalışsın elimi tuştan çektiğimde dursun isteniyorsa bunun  karşılığı "Momentary Mode .

Butona dokunduğumda açsın dokunduğumda kapansın isteniyorsa bu"Latching Mode" oluyor. Kumandalarda bu iki mod geçişi için bir jumper kullanılıyor sanırım. Yani kolayca ayarlanabiliyor.En azından eski PT serisi IC lerde böyleydi.

Data olarak ne göndereceksiniz? Sıcaklık değeri falanmı?
Data ile anlatmak istediğim herhangi bir 8 bit veri. Yani akıllı kumandaya önce kendi verimi yükleyeceğim. sonra o akıllı kumanda ile alıcımı çalıştıracağım.
Yani hazır verici ile kendi yaptığım alıcıyı kullanmak istiyorum.
ego=1/Knowledge

mehmet

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 30 Mart 2022, 13:16:47Aşağıdaki linktekine benzer hazır kumanda ve alıcı arıyorum.
Selanik Pasajı, Sabah Elektronik. Arayıp sorunuz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Epsilon

Sabah elektronik bizde olmaz gizem elektroniği arayın dedi.İnternette çıkan Gizem elektronik de gizem elektriğin telefon numarasıymış.Araç kumandası satmıyoruz dedi

ilyas KAYA

Akıllı kumandalar belirli şartlarda veriyi alabilir. Mesela 8 bitlik 3 tane gibi ama verinin başına senkron için uzun bir 30ms gibi low vermeniz lazım. Bunlar genelde menchester code lari almak için yapılmış ancak ben uart verisini yukarıda söylediğim şekilde kayit ettim.

Adetli bir iş ise konuşabiliriz

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 30 Mart 2022, 17:58:25Akıllı kumandalar belirli şartlarda veriyi alabilir. Mesela 8 bitlik 3 tane gibi ama verinin başına senkron için uzun bir 30ms gibi low vermeniz lazım. Bunlar genelde menchester code lari almak için yapılmış ancak ben uart verisini yukarıda söylediğim şekilde kayit ettim.

Adetli olacağını söylediler ama bir prototip sunmam gerekli.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 30 Mart 2022, 17:58:25Akıllı kumandalar belirli şartlarda veriyi alabilir. Mesela 8 bitlik 3 tane gibi ama verinin başına senkron için uzun bir 30ms gibi low vermeniz lazım. Bunlar genelde menchester code lari almak için yapılmış ancak ben uart verisini yukarıda söylediğim şekilde kayit ettim.

kodlanabilen yada öğrenebilen kumandalara Uart veriyi nasıl kaydedebildiğinize dair tecrübenizi biraz daha açar mısınız?
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Akıllı kumanda dediğimiz kumandalar öğrenme moduna alınınca gelen pulsleri kayit ediyor.  Kimi kumanda da hafızasına göre bu atıyorum 200 puls olur başka bir kumanda da 500 puls olur. Bu tamamen hangi akıllı kumandayı kullandiginiza bağlı olarak değişir.

Ben kendi kumanda mi kendin yapıp akıllı kumandaya tanıtiyordum. Ancak üretim maliyeti yüksek olduğu için artık hazır kumanda kullanıyorum.

Örneğin aşağıdaki kumanda.

https://ty.gl/597e8gftbt

Bu kumandaya uyumlu öğrenebilen alici üretiyorum. Cikis olarak sizin ne istediğinize bağlı. Motor   role , gerilim çıkış vs.
Kumanda olarak hazır satılan: somfy rts , mosel , basco , came çok kanallı kumandalar dan birine uyumlu alici yapıyorum.

Epsilon

@ilyas KAYA
Bu pulsleri Logic Analyzer yada haberleşme protokolünü analiz eden bir scopla mı bunları görüyorsunuz?

Örneğin verici 500 puls gönderiyor alıcı 300 puls e ayarlı ise alıcıdaki jumper kombinasyonundan mı 500 e ayarlıyorsunuz?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Epsilon - 31 Mart 2022, 13:18:20@ilyas KAYA
Bu pulsleri Logic Analyzer yada haberleşme protokolünü analiz eden bir scopla mı bunları görüyorsunuz?

Örneğin verici 500 puls gönderiyor alıcı 300 puls e ayarlı ise alıcıdaki jumper kombinasyonundan mı 500 e ayarlıyorsunuz?

Scope ile görebilirsin tabiki.
Eğer alici verici bir takım ise zaten gelecek puls leri bilir. Ama global akıllı kumandalarda hafızası kadar alır.
Diyelim kopyalanacak kumandanız 300 puls 1 senkron veriyor.

Akıllı kumandaya oku komutunu verdiniz, akıllı kumanda senkron uzunluğunu bekler ve daha sonra ki senkron a kadar tüm pulsleri kayit eder.

Sizin akıllı kumandaniz 500 puls olsa bile sonuçta 2 senkron arası 500 pulsi geçmediği için kaydı yapar.
Eğer kumandaniz 510 puls veriyorsa ve akıllı kumandaniz 500 puls kayit yapıyor ise bu sefer 500 e 500 kaydı yapar kalani yapamaz.

Siz akıllı kumandaya basınca ne aldı ise aynısını tekrar yollar.

Kısaca akıllı kumandaniz sürahi ise ve kopyalanacak kumanda bardak da olabilir ayni ölçüde sürahi de.
Surahiden fazla su almasını bekleyemezsiniz.

Size özel mesaj attım daha önce de arayım görüşelim demiştim ancak aramadiniz.

Epsilon

Açıklama için teşekkürler
Yalnız bana bir mesaj gelmedi sanırım siz @Mr.Thinking  den mesaj bekliyorsunuz

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Epsilon - 31 Mart 2022, 14:04:52Açıklama için teşekkürler
Yalnız bana bir mesaj gelmedi sanırım siz @Mr.Thinking  den mesaj bekliyorsunuz

Ahh pardon karışmış evet 😆