Op-Amp ile Düşük Voltaj Algılama ve Gücü Kesme

Başlatan berkay_91, 26 Nisan 2022, 20:02:39

berkay_91

Merhaba, aşağıdaki devre ile pil gerilimim belli bir seviyenin altına indiğinde gücü kesmek istiyorum, bu devre ile ilgili olumsuzluk yaşayabileceğim hususlar varmıdır?

rree

Devrede zener diyot gerilimi ile pot gerilimi eşit olduğunda karasızlık meydana gelir. Besleme geriliminde  ripil dalganmaya bağlı olarak olumsuz dalgalar meydana gelir. Opampı şimit triger devresi ile kararsızlık bölgesini atlama yapman ve giriş gerilimini alçak geçiren filitre uygulaman doğru olur.

Çaylak Mühendis

Mosfeti kesime götürerek batarya ve yük arasındaki bağlatıyı kestiğinizde batarya geriliminde bir miktar yükselme olacaktır. Bu da devreyi sürekli aç-kapa yaptıracaktır. Bu sebepden ötürü histerisisli karşılaştırıcı yapısını öneriririm.

Aşağıdaki görselde devrenin aç-kapa çalışmasına sebep olacak sinyal şekli görünmektedir.

Histerisisli karşılaştırıcı yapısındaki devrenin çıkışı ise aşağıdaki gibidir.

*Ayrıca pot'un opamp'a giriş ucu ile ground arasına voltaj dalgalanmalarını bastırmak için 100nF bir kapasite bağlantısını olabilir. (Tabi ki bir miktar gecikme oluşturacağını göz önüne alarak)

z

Oncelikle bu uygulama icin opamp degil comparator secmelisin.
Diger yandan soylendigi gibi comparatore schmitg trigger ozelligi kazandirmalisin.

Aslinda devren cok basitlestirilebilir. CD40106 cipinde 6 tane schmit trigger ozellikli inverter var.
Bu sana Q2 yi kaldirip atma sansi da verir. Threshold voltaj degerleri katalogunda mevcut. Direncli gerilim bolucu hesaplamasi yapip esikleri yeniden ayarlayabilirsin.

LM393 CD40106 dan daha ucuzmus. Bu cipi kullanirsan da Q2 den kurtulursun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_91

kullandığım Mosfet PNP tipli, LM393 kullandığımda bc547 den nasıl kurtuluyorum açıklar mısınız?

z

O transistor zaten LM393 un icinde cikis katinda var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com