Telefon ring ve hat açık algılanması

Başlatan otm, 01 Şubat 2006, 10:34:18

otm

Merhaba
Telefon ve telefon hatlarıyla yapılmak istenen birçok projede DTMF entegrelerinin (8870 gibi) yetersiz kaldığı iki nokta hattın açıldığını ve yada ring geldiğini algılayamamaları.Bu problemle karşılaşan arkadaşlar aşağıdaki devreleri kullanabilirler ben çalıştırdım gerçekten güzel ve kararlı çalışıyorlar.

ring algılama devresi yukıdaki açık şemasında da görüldüğü gibi son derece basit.LS1240 entegresi piyasada bulunabilen bir ürün.Devrede görüldüğü gibi besleme yok.beslemeyi telefon hattından gelen ring sinyalinden almaktadır.Çıkışa ben opto koydum ama ihtiyaca göre transistor yada tr ile beraber rolede konulabilir.

hattın açık olduğunu algılamak için ring back tone olarak biline  ve zil çalma esnasında bize gelen  440 hz lik(Türkiye için) tonu dedekte ettim.
devrede mavi kesik çizgilerle gösterdiğim bölgedeki elemanlar dedekt edeceğimiz sinyalin frekansını belirler.şemada verilen değerlerle 400-600hz arasını ayarlamak süretiyle algılayabiliyor.
bu elemanların değerleriyle oynayarak çok daha değişik frekans ve daha değişik uygulamalar (ultrasonik alarm vs gibi) içinde bu devre aynen kullanılabilir.Frekans ölçüm ucundan sa set ettiğimiz frekansı bir frekansmetre ile ölçebiliriz.Burada set ettiğimiz frekansta girişte işaret olursa LM311 komparatorunun çıkışı aktif olacaktır.
aşağıdaki resimde ise hangi ülkelerin hangi ring sürelerini kullandığı görülmektedir

teknikelektronikci

Sayin otm2002 elerinize saglik diyeyim cok güzel bir uygulama ama benim problemim benim daha önce böyle devrelerle hic ilgilenmedigim ama bunu merak ettim 1.devre tam olarak ne ise yariyor 2.si ne ise yariyor yani ikisini ayni andami kullanacaz.yani aslinda anladigim kadariyla 1.devre birisi telefon actiginda telefon calarken 2.devre ise telefonun acildiginimi algiliyor tesekürler kolay gelsin tekrar ellerinize saglik
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

otm

merhaba
Bu devreler aslında genel amaçlıdır.her isteyen kendi kullanma amacına göre özelleştirebilir
temel olarak ilk devre ring sinyali geldiğinde optokubloru sürmektedir.opto dan sonrası ise kişiye kalmış nasıl kullanmak isterse ona göre dizayn edebilir
ikinci devre bir hat üzerinden karşıya ring gönderilirken işe yarar.normalde hat kapalıyken hat gerlimi 45 volt civarındadır ama
arayan kişi açtığında 12 v civarına düşer.bunu algılamak kolay gerilim farkından.ama burada asıl mesele karşı taraf açtımı açmadımı.?
işte ikinci devre karşıya ring gönderilirken bize geri gelen zil çalıyor sinyalini dedekte etmektedir.Eğer sinyal yoksa karşı taraf telefonu açmış ve görüşme başlamıştır demektir.tabi bunda da optodan sonrası kullanılmak istenen amaca göre dizayn edilmeli.
kolay gelsin.

teknikelektronikci

valahi tesekür ederim bilgilendirdiniz beni tekrar sagolun iyi calismalar kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

jaguar

Sayın otm2002. Paylaşımız için  Teşekkürler çok işime yaradı. Çalışmalarınızda başarılar.

Andromeda

bende telefonla kontrol üzerine bir zamanlar devre yapmıştım.
10. zil çalmasından sonra geri zil tonu kesiliyor.demekki devrelerimizi kurarken pic programında buna dikkat etmeliyiz.karşı tarafın açtığını nasıl anlarım diye
ozamanlar kafa yormuştum.
güzel bir paylaşım. sağol
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

remzi

Arkadaşlar yukarıdaki tone dedektörünü biraz modifiye ettim.

Yukarıdaki devrede tlf la arama yaparken titreme vardı. Bu devrede ise hiç titreme yok.

hayırlı işler...

canbulut

merhaba remzi arkadasım bu verdiğin devre hangisi için 1. devre içinmi yoksa 2. devre içinmi?bana karşı taraf açtı bilgisi gerekli. kolay gelsin.

remzi

Opamp'ın 3 nolu ucu referans ucu 2V olmalı.
2 nolu uç 2V2un altına düşünce çıkış sıfır olur.
Girişteki 220nF 250V olucak. Giiş voltajı çok yüksek gelebiliyor.
Birde aklımda kaldığı kadarıyla bu devre sürekli kullanımda bir tane kondansatörü sürekli olarak yakıyor(du) aklınızda bulunsun...

canbulut

Vref'i ölçtüm 1,99V gösteriyor.Devreye harici 2 voltmu vermek gerekiyor?Tuşlara basınca çıkıştaki led yanıyor.