Ev ortamında yüksek şebeke gürültüsü oluşturmak

Başlatan bulut_01, 20 Haziran 2022, 15:09:07

bulut_01

iyi günler iş gereği test yaptığım kart devre için şebekeye yüksek gürültü yayarak devrenin testini yapmak istiyorum şebekeye yüksek pik gerilimleri(noise) oluşturmanın yolları nedir? ev ortamına göre cvp bekliyorum devrenin enerjisini kontaktör üzerinde yapıyorum yüksek pik gerilimi gürültü şebekeye yani devrenin 220 kısmına nasıl yayarım gürültüyü önerilerinizi bekliyorum.
YENİLMEZ..

mg1980

Çamaşır makinesi filtresini iptal ederek sıkma yaptırın, matkap kullanın, kaynak makinesi çalıştırın... elektrikli hızlı ısıtıcı şofbeni 3.kademede sık sık açıp kapatın..

bulut_01

kaynak makinem yok saç kurutma makine + 400 watt smps + 200 watt smps çıkışına 150 watt dc motor bağlayarak denemeler yapsamda umdugum kadar gürültü oluşmadı uygulanabilir yöntem önerilerini bekliyorum.
YENİLMEZ..

Kabil ATICI

Yapmak istediğiniz gürültüye, evde kullandığınız araçların ve aletlerin tepkisi konusunda ne düşünüyorsun bilmiyorum, ama ev aletlerini yenilemek istiyormuş gibi bir halin var.

İllede istiyorum diyorsan, elektrik sobasını belirli aralıklarla çalıştırıp durdurmak, çamaşır makinesi çalıştırmak (bir yere kadar filtre vardır) özellikle ısıtıcısı bölümü ile. (Bu öneriler zaten sunulmuş) Ödünç alabilikseniz AC elektrik motoru , yük varsa daha iyi.
ambar7

Andromeda

.. starterli fluoresan lamba açılıp kapatılabilir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr.Thinking

220 volt bir kontaktörün kapalı kontak ucunu kullanarak prize bağla. Bu durumda kontaktör bir motor gibi çalışır. Dikkat et tüm şebekeye gürültü verir. Hatta binanın şebekesine de.
Edit: Dikkat! Evde denemeyiziniz. Ben sorumlu tutulamam...

ego=1/Knowledge

power20

Kısaca şebekeye endüktif yük bağlıyoruz. Sıkça anahtarlıyoruz.

Yüksek güçlü trafonun fişi şebekeye hızlı olarak bağlanıp takılırsa aynı etkiyi verecektir. Seyrek kullanım için elle yapılabiliyor.
200VA trafo ile oluyordu. Balast ile benzer etki.

bulut_01

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 20 Haziran 2022, 16:06:36220 volt bir kontaktörün kapalı kontak ucunu kullanarak prize bağla. Bu durumda kontaktör bir motor gibi çalışır. Dikkat et tüm şebekeye gürültü verir. Hatta binanın şebekesine de.
Edit: Dikkat! Evde denemeyiziniz. Ben sorumlu tutulamam...

bu yöntemi zaten kullanıyorum + daha fazla pikler elde etmeye çalışıyorum
YENİLMEZ..

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: bulut_01 - 20 Haziran 2022, 16:35:06bu yöntemi zaten kullanıyorum + daha fazla pikler elde etmeye çalışıyorum

Sana kolay gelsin o zaman. Yaptığın doğru değil. Komşu cihazları bozacaksın!
ego=1/Knowledge

bulut_01

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 20 Haziran 2022, 16:37:46Sana kolay gelsin o zaman. Yaptığın doğru değil. Komşu cihazları bozacaksın!

;D  ;D  ;D  ;D  kendi cihazlarım bozulmuyoki komsularınki bozulsun ben önerilere açığım.
YENİLMEZ..

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: bulut_01 - 20 Haziran 2022, 16:39:28;D  ;D  ;D  ;D  kendi cihazlarım bozulmuyoki komsularınki bozulsun ben önerilere açığım.
Yazmayacağım sana daha fazla pik oluşturma yöntemini sen onu da biliyorsundur zaten.
ego=1/Knowledge

Melih1802

Kötü marka 5 kontaktörü mümkün olan en yüksek hızda çalıştırın.

Sozuak

Bu ne ki, alacaksın 1-2 bin watt trafo bununla anahtarlayıp duracaksın. Hatta güçlü bir triyakla sweeping sinyal uygulayıp  lambaları dimleyeceksin, firçalı motorla sıfır geçişsiz değişken hız kontrolü.  Üzerine birde swr si bozuk telsizle rf bindireceksin.

z

20w 220/12+12v transformatorun sekonder tarafindaki bobinlerle osilator devresi kur. Ve guc kaynagi ile besle.

Transformatorun 220v cikisini 220-470n gibi bir kondansatorler 220v hattina bagla.

Frekansi hatirlamiyorum ama dene cok kritik degil.

Bu devreyi calistirdigimda ayni besleme hattina bagli tuplu monitorler sapitiyordu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Sekonder doğrudan şebekeye bağlı olsun
Primer tarafına hiç devre bağlamadan elle sıklıkla kısa devre yaptıralım.