lojik sorun

Başlatan x-tol, 02 Şubat 2006, 22:09:36

x-tol

merhaba
bir sorunum var hemen açıklayayım
şimdi elimdeiki ayı devreden ikişer tane 4 adet çıkış var bunları ikiye indireceğim.bunu karnough haritasıyla rahatlıkla yapabilirim fakat 2 tane çıkışa öncelikvermem gerekiyor.
yani ikiye ayırırsak
1. devreden 0 geliyorsa ikinci devreden gelen lojik bilgiler aktif hale gelecek.
1.devreden1 sinyali geldiği takdirde ikinci devreden gelen bilgileri es geçecek onları dikkate almayacak 1.çıkışı asıl çıkışa sokacak.
tam bir mikrodenetleyici işi ama mikrodenetleyici kullanmıyorum.onun için y transistörle yada entegrelerle yapmam gerekiyor.
yardımcı olursaız sevinirim.

osimilasyon

Tam açıklamamışsın lojik tablo nasıl olacak.
Ama en kestirme yöntemle Mux falan kullanabilirsin.
s girişlerdeki binary sayıya göre istediğin girişi
çıkışına verir.
uydu

x-tol

http://www.hemenpaylas.com/download/160483/A121333321.doc.html
adresinde belirttim
A   B   C   D   Q   Q2
0   0   0   0   0   0
0   0   0   1   0   1
0   0   1   0   1   0
0   0   1   1   0   0
0   1   0   0   0   1
0   1   0   1   0   1
0   1   1   0   1   0
0   1   1   1   0   1
1   0   0   0   1   0
1   0   0   1   0   1
1   0   1   0   1   0
1   0   1   1   1   0
1   1   0   0   1   1
1   1   0   1   0   1
1   1   1   0   1   0
1   1   1   1   1   1

Gördüğünüz gibi C D pinlerinden 00 VE 11 GELDİĞİNDE a B ne ise çıkış o
C D 0 0 VE 11 dEn farklı ise çıkış cd ne ise o

osimilasyon

Şimdi benim mantığıma göre eğer istediğin çıkışlar,
0 veya 1 durumu ise temel kapılarla yapılır,
ama bir girişi çıkışa vermek ise daha bellek elemanları yada
daha komplez lojikler kullanmak gerekir.

Aslında birkaç çözüm var...
Bu problemi D flip flop larla çözebilirsin mesela.
Ama biraz fazla entegre kullanman gerek.
4 D f-f olacak A,B,C,D için.
iki enable girişi olacak, bu girişlerden biri A ve Byi
diğeri C ve Dyi enable edecek.
Enable girişlerden biri 1 iken diğeri sıfır olacak.
Bunu da C,Dnin 00 olma durumu belirleyecek.
(Çok ayrıntıya girmiyorum anlarsın diye)
Bir "or" kapısına C D giriş, çıkışı da A ve Bnin f-f'lerine enable.
Bir "nor" kapısına C D giriş, çıkışı da C ve Dnin f-f'lerine enable.
Tabi diyot falan da koymak lazım f-flerin çıkışlarına.
Biraz karışık bir devre yani.

Ama daha basiti ve tek entegre 74 153N (Multisimden baktım).
Bir mux entegresi.
İnternetten bul data sheeti bak istersen.
Ben bakmadım.
Ama MultiSIM'de doğruluk tablosu ve şekli vardı.
İki çıkışı var. İki enable giriş.
İki giriş-seçici. her çıkış için 4'er giriş var.
Giriş-seçici ile hangi girişi çıkışa süreceğine karar veriyosun.
Tam senin işi görür.
Ve tek entegrede çözüm.
uydu

picusta

Benim anladigim kadari ile söyle bi devre isini görür:

osimilasyon

evet olur ama çok entegre gider böyle.
uydu

x-tol

evet ufak bir yanlışlık hesapları alt üst etmez inşallah doğruluk tablosunda verdiğim cd girişleri 1 1 olduğundada bu çıkışı es geçecek.
a ve b yi çıkışa sürecek.biraz düşündüm belki cd'dekive kapısını ex-or la değiştirsek oluırmu acaba.

osimilasyon abim sizin önerdiğiniz devre gerçekten küçük olur ama anlayamadım çıkışlar süreklid g strobe olarak gördüğümde kafam karışıyor.hem inceledim iki tane mux kullanmamız gerekecek.bir tane yetmiyor çünkü bunda 1tane çıkış var diğeriyle otame eedeceğiz derken iyice karıştırmaktan korktum.yinede çok teşekkür ederim.
doğruluk talosunu düzeltiyorum

x-tol

ben buraya kadar getirdim
q1=C.D'+A.C+A.D'
q2=B.C'+B.D+C'.D
' =DEĞİL(INVERT)
BEN BİRAZ SADELEŞTRİDİM BU ŞEKİLDE ÇOK UZUN OLUR.eminimki dahada sadeleşir(inşallah)
Q1=C(D'.A)+A.D'
Q2=B(C'.D)+C'.D
saat iyice geç oldu devamı gelir herhalde

Petek

:!: Hız çok kritik değil ise :!:
4 giriş, 2 çıkış kullanacaksanız, 12F675 dahili kristalini seçerek ve 2 pin çıkış, 4 pin giriş yaparak bunu halledebilirsiniz. Sürekli inputlar okunacak ve bir tablodan karşılığı çıkışa gönderilecek.

Edit: Mesajı yazdıktan sonra gördüm şöyle yazmışsınız: "tam bir mikrodenetleyici işi ama mikrodenetleyici kullanmıyorum.onun için y transistörle yada entegrelerle yapmam gerekiyor." Özür. bu mesajımı dikkate almayın.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

aYe

Selam,

Bu çizdiğinize benzer logic şemaları Protel99SE ile çizip derletmeniz mümkün, sonrasında da elinizdeki jedec dosyasını gal16v8 gibi bir entegreye yükleyebilirsiniz. Mcu'ya alternatif oluşturabilir. Benzer bir çok örnek Protel99SE'yi kurduğunuzda example adlı klasörde olucak. Eğer bu şekilde bir çözüm düşünürseniz ve takildiğiniz yer olursa, yardımcı olmaya hazırım. Bu arada sadeleştirme yapmanıza gerek yok, siz kabaca çiziyorsunuz gerekli sadeleştirmeleri Protel kendisi yapiyor.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

osimilasyon

Verdiğim Mux'un türevlerine bakacaksın.
Bahsettiğim pin sayısında olan var. İki çıkış veriyor.
Tek entegre yani. Texas ve ST de vardır herhalde, ben multisimden baktım.

Ama denklemleri de yazayım.Temel kapılarla da yapabilirsin.
Q1= A(CD'+C'D)'+C(CD'+C'D) = AD'+CD'+AC
Q2= B(CD'+C'D)'+D(CD'+C'D) = BC'+C'D+BD
uydu

picusta

Verdigim devrede söyle basitlestirmeler yapabilirsin: iki not girisli AND'i NOR'a çevirebilirsin.
Ayrica C ve D'den sonraki kapilari çikartabilirsin. Onlar sadece CveD 00 oldugunda C ve D sinyallerini inhibe ediyordu, halbuki 00 oldugundan buna gerek yok.
Sonuçta devrede 1 NOR 2AND 2OR kapisi kullaniliyor.

Edit: dogruluk tablosu degistiginde o iki not girisli AND'i XOR'la degistirirsen sorun kalmaz. Eger böyle yapacaksan bi önceki dedgim sadelestirmeyi yapamazsin.
Devrede toplam: 1 XOR 4AND 2OR kapisi olur

OG

Alıntı Yaptam bir mikrodenetleyici işi ama mikrodenetleyici kullanmıyorum.onun için y transistörle yada entegrelerle yapmam gerekiyor.
Niçin? 12C508, 12F629, 12F675 tanesi 1 lira civarı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

x-tol

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı Yaptam bir mikrodenetleyici işi ama mikrodenetleyici kullanmıyorum.onun için y transistörle yada entegrelerle yapmam gerekiyor.
Niçin? 12C508, 12F629, 12F675 tanesi 1 lira civarı.
neden bunlar değil.çünkü programlamayı tam öğrenmdim.bilseydim bundan önceki devreyide programla yazardım.devreyei yapacak birisi bulamadım bende en iyisi bildiğim yöntem diye bu tarafatan yapmaya çalışıyorum.
osimilasyon abim gerçekten böyle çıkışlar veriyorsa olur.faka ben iki çıkış göremedim o entegrede 1 tane output vardı.tekrar inceliyorum.

x-tol

oradaki vedeğil kapısını ex-or'a çevirdiğimizde olmuyor çıkış yanlış oluyor onun için bu benim yazdığım devreyi yapmamız gerekecek.

74153n entegresinin datasheetinin inceledim.evet iki çıkış varmış ben doğruluk tablosunda tek olararak görmüştüm.boolean ifadesini göremedim o entegreyide alıp deneyeceğim.zahmet olmazsa bana şema olarak gönderebilirmisiniz.şu anda pc'im formatlandığı için hiçbirşeyi açamıyorum.