Hareket Sensöründe Mesafe Ayarı

Başlatan casanova35, 02 Şubat 2006, 23:29:51

casanova35

Arkadaşlar elimde mesafe ayarı bulunmayan 12 metre menzilli bi hareket sensörü var bu hareket sensörüne mesafe ayarı için ne ekleyebilirim yardımlarınız için tşk.

entegrerhan

Arkadaşım İyice Kontrol Ettinmi Devreyi Trimpot Felan Yokmu Eğer Yoksa Yapabileceğini Sanmıyorum 7,5 ytl ye Uzak Doğu Malları Var ( Gün Işığı Ayarı,Mesafe Ayarı,Zaman Ayarı )Hepsi Bir Arada Onlardan Al Hiç Uğraşmana Değmez

casanova35

Arkadaşım cihazın iki adet trimpotu var birisi ışık ayarı diğeride zaman ayarı bunları zaten biliyorum.Ben izmirdeyim burada hareket sensörleri 10 YTL ve 12,5 YTL olarak değişiyo ben yanlışlıkla mesafe ayarı olmayan aldım sırf 2,5 YTL için ama mesafe ayarı önemliymiş çünkü ben kapının üzerine taktım ve hırsız alarmı ile kullanıyorum cihaz yere baktğı için mesafe çok kısa ilk açıtığında yani enerji verdiğin anda alarmı çalıyo buda sinir bozucu bi durum alarmı gece açamıyorum.

entegrerhan

Markası Ne Bilmiyorum Ama Çoğunda Işık Ayarı İle Mesafe Ayarı Aynı Trimpot Üzerinden Gerçekleşiyor. Işık Ayarını Geceye Yavaş Yavaş Getirirken Mesafede Kısalıyor.

casanova35

entegrerhan arkadaşım senin dediğin olayı mesajından sonra denedim olmadı mesafe ayarı ayarlanmıyo aslında benim size sormak istediğim şey mesafe ayarı ile ilgili değilmiş sensöre ilk enerji geldiği anda alarm çalıyo yani devre kapalı duruma geçiyo şimdi ben buna bi rf uzaktan kumanda alıcı verici aldım sensör devreye girince dışarıdada olsan alarm bi süre çalıyo bununla ilgili bi çözüm varmıdır.Timer devresi var bitane bunun için ama nasıl bağlayacağımı tam çözemedim.

erhanmete

kaliteli pır larda genelde mesafe ayarı olmuyor.ama kutusundan sensörün bazı kısımlarını kapatabileceğin reflektöre benzeyen bişi çıkması lazım.çeyrek küre şeklinde.eğer yoksa sensörün (asıl sensörün değil) etrafındaki reflektörün önünü herhangi birşeyle istediğin açıya gelecek şekilde kapatmalısın.sakın gidip ayarı var diye çin mallarını alma.çünki ayarlı olanlar ayarı kısınca stabilitesi bozuluyor.

stlg

Sevgili casanova35
Arkadasım eger normal pırları alarm icin kullanacaksan sana onerim şu once pır icindeki besleme devresini bulman lazım genelde 24v ile calısırlar ama sistemi takip edersen beslemenin 5v civarına dusuruldugunu goreceksin dolayısıyla 12v ilede calısır yanlız roleyide 12v ile degiştirmen gerekir şimdi bir kutu icerisine 12v luk bir aku koy ve birde sarj devresi bu akuyle hem pırını hemde rf alıcı devresini hemde sireni besleyebilirsin elektrikler yokkende sistemin calısacaktır hemde elektriklerin gelmesiyle aktif olan pır problemindende kurtulacaksın biraz maliyetli ama profesyonellerle boy olcusen bir alet  kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

casanova35

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler özellikle stlg arkadaş yazdığın cevap için teşekkürler. Akü olayını bende düşünmüştüm ama şimdilik sireni beslediğim adaptöre direkt bağlı bi ledli filip flop bağladım o yanıp sönerken sensör devrede demek oluyo flip flop sönünce rf kumandasına basıyorum sistem devreye giriyo. Şİmdi gelelim akü şarj olayına ben dedim ya öncedende o oalyı düşündüğüm için açıp bakmıştım sensöre devrede kullanılan röle 12 DCV lik.Şİmdi ben devreyi yani sensörü 12 V ile beslediğim için anahtarlaması nasıl olcak yine 220 V anahtarlama mı yapcak yoksa röleden direk mi alayım anahtarlamayı.

stlg

Sevgili casanova35
Arkadasım senin devren 12V ile calısıyorsa sorun yok demektir eger 220V
ile calısıyorsa gerilimi dusuren bolumdeki kondansatoru ve direnci cıkarman lazım eger gerilim 12v a zenerle dusuruluyorsa bu zenere seri bir direnc baglaman gerek yok gerilim regulatoru varsa buraya direk 12v verebilirsin uzerindeki rolenin kontagından siren gerilimini gecirebilir istersen role yerine sireni bir transistorlede surebilirsin pır uzerindeki timer potunuda sıfır pozisyonuna getirmelisin sistemi aku ile beslersen olur biter ,senin pırın surekli devrede olacak uk ile siren yolunu acıp kapatırsın kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.