PWM

Başlatan kadir_kaya33, 03 Şubat 2006, 01:44:59

kadir_kaya33

arkadaslar pic basic ile yazılmış kare ve sinüs PWM üreten yazılım olan var mı? bitirme projem için.ek bilgi bu PWM darbeleri H köprüdeki mosfetleri anahtarlamak için kullanılacaktır.yardımlarınızı bekliyorum. isteyen mailimede yollayabilir. (kadir_kaya33@mynet.com) teşekkürler.
isteseydi istemeyi vermezdi.......

mmengi

Alıntı yapılan: "kadir_kaya33"arkadaslar pic basic ile yazılmış kare ve sinüs PWM üreten yazılım olan var mı? bitirme projem için.ek bilgi bu PWM darbeleri H köprüdeki mosfetleri anahtarlamak için kullanılacaktır.yardımlarınızı bekliyorum. isteyen mailimede yollayabilir. (kadir_kaya33@mynet.com) teşekkürler.

Öncelikle aramıza hoş geldin diyorum ve sizi aşağıdaki linki okumaya davet ediyorum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,4587

kadir_kaya33

hocam verdiğiniz linki inceledim.ayrıca aranıza katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum.ancak benim mesajımda bir hatamı vardı da o linki bana okumamı tavsiye ettiniz.eğer sorum yanlışsa cahilliğime verin.

kadir_kaya33

eğer bu link okutturma bütün çömezler için gerekliyse sorumdan bir önceki mesajım için kusura bakmayın

mmengi

Alıntı YapEv ödevlerinizi soru olarak göndermeyin
Üstatlar, ev ödevi sorularını tespit etmekte oldukça iyidirler. Pek çoğumuz bu soruları kendimiz çözdük. Bu sorular sizin çözmeniz için verilmiştir. Bu soruları çözerek deneyim kazanmanız amaçlanmaktadır. İpucu istemek kabul edilebilir ama bütün çözümü asla istemeyin.

Bu alıntı doğrultusunda ilerlersen senin için daha iyi olacağını düşünüyorum. Aradığın şey forumda daha önce konuşulmuş bir konu ve en azından ip uçlarını yakalamanda faydalı olur.

kadir_kaya33

hocam foruma tamamen baktım diyebilirim haklısınız bu konunun benzeri konusulmus ama benim devre biraz daha farklı oldugu için sordum.tekrar teşekkür ederim.

Veli B.

Doğru programlama/sorun çözme mantığı ve yöntemi, sorunu olası en küçük parçalara bölüp ayrı ayrı çözmek ve daha sonra adaptasyonu sağlayarak entegre etmektir.Senin konun için iki ana bölüm olarak düşünülebilir.
1. yazılım kısmı(PWM üretimi)
2. Donanım kısmı (sürme tekniği)

Bu konular için ayrı ayrı arama yaparsan, bord içinde(arama kısmını kullanabilirsin) iki konu içinde çok sağlam bilgiler ve tecrübeler var.Bunları inceleyip takıldığın noktalarda yardım istersen, soracağın sorular çok daha net ; ve senden sonra bu konuda araştırma yapan arkadaşlar içinde referans niteliğinde olacaktır.

PWM için iki alternatifin var yazılımsal PWM ve donanımsal PWM (HPWM).
Yazılımsal PWM tavsiye etmeyeceğim bir yöntem PBP için.Kaynakları çok hoyratça kullanan bir yapısı var.DS incelemesi ile göreceğin üzere HPWM çok kolay ve etkili.PBP komut seti içinde de hazır olarak bu komut var.(Bakınız HELP)
Hatta çalışacağın frekans muhtemelen sabit olacağı için yazacağın kısa bir kod ile (CCPR1L üzerine)bir çevrimde Duty değerine müdahale edebilir (matematiksel işlemlerin büyük bir kısmını bertaraf ederek)ve oldukça hızlı tepki vermesini sağlayabilirsin.
H köprüsü ise belkide bordumuzda tartışılan en ağırlıklı konulardan biri.Ne yazık ki yeni üye olan arkadaşlarımızın pek çoğu araştırma yapmadan, soru sorduğu için, aynı konuda belki 20-30 başlık oluşmuş durumda.Doğal olarak bu senin işini zorlaştıracak.Bu başlıklar içinden işine yarayan bilgileri eleyip derlemek daha uzun zamanını alacak.

kadir_kaya33

tavsiyelerin için çok teşekkür ederim.hangi forum başlığı altında aramalıyım h köprüyü? teşekkür ederim.