5v 100mA regülatör

Başlatan efsanepoldem, 12 Eylül 2022, 13:19:33

efsanepoldem

Arkadaşalar merhaba. Bir microcontroller besleme devresi yapmak istiyorum. PCB oldukça küçük olacağından doları SOT 89 kılıf düşünüyorum. Giriş voltajım 24 V olacak. Yapacağım devre yaklaşık 65mA çekiyor. Piyasada bulabileceğim küçük ve uygun fiyatlı ne önerirsiniz?

ilyas KAYA

78L05 sot89. +24v a seri 120R bağlayın.

efsanepoldem

Direnç 1W yeterli mi hocam?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 12 Eylül 2022, 13:31:09Direnç 1W yeterli mi hocam?

1w çok. 1/2 yeterli. Bulamazsan 1w da takabilirsin ama boyutu biraz büyük olur. Smd olarak 1206 da olur. 2 tane yanyana koyun pad olarak birbirine paralel olsun. Olurda ısınma olursa 2 tane 220R yi paralel yaparsınız.

efsanepoldem

TO-92 kılıf 78l05 ile bir deneme yaptım. Fakat çok ısınıyor. 1-2 dakika daha çalışsa yanacak. Başka bir çözüm önerisi var mı?

efsanepoldem

Hocam benim giriş 24 v. belirttiğiniz ürün max. 15v. gözüküyor.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 12 Eylül 2022, 15:49:45TO-92 kılıf 78l05 ile bir deneme yaptım. Fakat çok ısınıyor. 1-2 dakika daha çalışsa yanacak. Başka bir çözüm önerisi var mı?

Neyi besliyorsunuz. To92 ile aynı karaktere sahip değiller diye hatırlıyorum. Girişe direnç koydunuz mu ? Sadece pic mi besliyorsuniz?

efsanepoldem

İlyas hocam girişe direnç koydum. 4 adet tarama usulü ile çalışan seven segment display ve 1 adet pic16f883 var. TO-252 7805 ile denedim yine ısınıyor. Ampermetre ile ölçtüm toplamda  65 mA çekiyor. 

ilyas KAYA

O kadar led i kaldırmaz zaten. Şöyle ki toplamda 64mA çekiyordur ancak her port için çekilen akim yüksektir. Tarama usulü yaptığın için çekilen akımı okuyamayabilirsin.

Kaldı ki to220 kılıf 1A veriyor. Buna rağmen ısınıyor ise sorunu başka yerde arayın. Displayleri kaynaktan besleyip transistor ile sürün mesela.

Dahası devre semasini verin bi kontrol edelim. Girişte çıkışta kapasitor eksiği de olabilir.

7812 sonra 7805 ile deneyin bir de

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 12 Eylül 2022, 15:58:55Hocam benim giriş 24 v. belirttiğiniz ürün max. 15v. gözüküyor.

Karıştırmışım LM317'nin SOT-223 kılıfı var onu da deneyebilirsiniz.

muhendisbey

Bu tür yerlerde 2 regülatör kullanılabilir. 7812-7805 gibi.

7805'i uzun süredir devrelerimde kullanmıyorum, örnek açısından verdim. 1117 bu konuda daha iyi.

Doğru yolu ne? derseniz anahtarlamalı regülatör.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

efsanepoldem

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler anahtarlamalı regülatör kullanmaya karar verdim. XL1509 kullanacağım.

mfurkan7

Alıntı yapılan: muhendisbey - 12 Eylül 2022, 19:22:13Bu tür yerlerde 2 regülatör kullanılabilir. 7812-7805 gibi.

7805'i uzun süredir devrelerimde kullanmıyorum, örnek açısından verdim. 1117 bu konuda daha iyi.

Doğru yolu ne? derseniz anahtarlamalı regülatör.

Neden dogru yolu anahtarlamali regulatör? Internetten baktigimda anahtarlamali regulatörlerin gürültü yaptigini gördüm. Benim de benzer bir sisteme ihtiyacim var. STM8 ile bir porttan birbirine paralel bagli pompa ve selonoid valf calistiracagim. Pompaya ve valfe giden gerilimi nasil sabit tutabilirim? Yillar 7sene de calissa sistem pompa ve valfe giden gerilim degismesin istiyorum.

muhendisbey

24V'un var
5V'a indireceksin
Lineer regülatörler geriye kalan 19V'u ısıya dönüştürür. Bu, çekilecek akım çok yüksek değilse iki regülatöre paylaştırılabilir.
Sıcak bir yaz ayında zaten 70 derece olan devre kutusunda bir de böyle bir ısı ürettiğini düşün. Sıkıntı.

Ancak anahtarlamalı regülatörde bu kayıp çok daha azdır. Anahtarlamalı regülatörlerde frekans oldukça yüksektir. Çoğunlukla bu dalgalanma da ripple şeklindedir yani bir gerilim çökmesi ve pikler şeklinde değildir.
Bazen yine de hassas sistemlerle çalışıyorsak önce anahtarlamalı regülatörle 6-7V seviyesine indirip sonra tercihe göre lineer regülatör ya da LDO kullanabiliriz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.