Buzzer Test

Başlatan Kırambor, 07 Aralık 2022, 18:01:50

Kırambor

Elimde bir piezo buzzer var. Linki burada. Çalışıp çalışmadığını test etmeliyim. Datasheete baktım fakat nokta olan tarafın pozitif mi negatif mi olduğuna dair bir bilgi yok. O yüzden noktayı pozitif kabul ettim. Önce 3V gerilim verdim datasheete bakarak ses çıkmadı. Sonrasında sinyal jeneratöründen 4kHz kare dalga verdim. Kare dalganın Vpk-pk değeri 9.2V idi. Datasheette 1-20 Vpp diyor çalışma aralığına. Ne yaparsam yapayım ses çıkmadı buzzerdan. Nasıl çalıştırabilirim ben bunu ?

Sozuak

Elektronik devre içermeyen piezo buzzer. Artı/Eksi yönü yok.  Doğru sinyali vermişsiniz. büyük ihtimal arızalı. Direkt dc verdiyseniz kristal esneyip bozulmuş olabilir.

WrtM

Merhaba, linkini verdiğim sayfadaki şemalar ile dener misiniz? Piezoya paralel 1k direnç bağlamanız gerekebilir.

https://electronics.stackexchange.com/questions/231312/buzzer-driver-circuit

Kırambor

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Aralık 2022, 21:23:41Elektronik devre içermeyen piezo buzzer. Artı/Eksi yönü yok.  Doğru sinyali vermişsiniz. büyük ihtimal arızalı. Direkt dc verdiyseniz kristal esneyip bozulmuş olabilir.
Herhangi bir buzzer yerine özellikle piezo buzzer kullanılmasının bir sebebi var mı ? Tek olayı frekans ile sesin gücünü değiştirmek mi?

Sozuak

Buzzer i süren devrenin özelliğine göre  ve  yerine boyutuna ses çıkış gücüne göre seçilir. Kristal buzzer larda paralel bobinle  de kullanılır direnç ile değil.

Piezo buzzer  ufak ve düşük güç tüketimi ile çok yüksek ses seviyesine sahiptir.

Yapısı basittir. Yani, ufak boyut düşük tüketim yüksek ses isteniyorsa piezo buzzer iyidir.

Eskiden telefonlarda olmazsa olmazdı. Şimdi hoparlörleri  güçlü ve  geniş frekans aralığında çalıştığı için kullanılmıyor. Piezolar dar band genişliğine sahiptir.
Bazılarının içinde devre olur. Bu sayede sadece  belirli bir dc voltaj verilince yada palsli dc melodik sesler de çıkar sürmek için frekans üretmek gerekmez.