1,5" 132*132 TFT LCD ile Projeler

Başlatan aYe, 08 Şubat 2006, 01:46:09

mp3dragon

@CaFFeiNe,

Aksine cevabın devamını okursanız projenin devam ettiğini ve yeni çözülmesi gereken problemler üzerinde çalışıldığını göreceksiniz.

Burası insanların çözüm aradıkları ve çözüm yolları sundukları bir platform ise ve sorulan sorunun cevabı bulunmuş veya kişiler aldıkları yanıtlardan olumlu veya olumsuz olarak tatmin olmuşlar ise konunun yavaşlaması normaldir. Ancak konu ile ilgili yeni bir gelişme olduğunda kaldığı yerden devamı muhakkak olacaktır.

Eğer mesajları baştan itibaren okuyacak olursanız konuyu tartışan üç kişinin hiç bir şekilde herhangi bir bilgiyi saklamadan tüm deneyim ve çözüm yollarını açıklayarak yazdıkları ve denedikleri kodların sonuçları ile birlikte verdiklerini, hatta alternatif kod parçalarını sunduklarını görürsünüz.  

Forumdaki konuların çoğu "lütfen yardım edin" şeklinde başlarken  bence bu başlık konu ile ilgilenenler için oldukça faydalı bir konumdadır.

İştahımızın yok olduğuna inanmıyorum. En azından modüler bir tasarımda modüllerden birinin hemen hemen tüm ayrıntısıyla açıklanmış olması artık yeni bilineyenlere olan ilgimizi yoğunlaştırmamızı sağlar. Hatta tam tersine bizi yeni problemleri çözmemiz konusunda motive eder.

Başlıkta anlatılan LCD'nin tek başına kullanımı sadece ben yaptım oldudan ötesine gidemez. Ancak daha karmaşık bir projeye eklenerek projenin daha ergonomik ve şık olmasını sağlar. İşte burda anlatılan malzemeyi projesine eklemek isteyen arkadaşlar fiyatından montaj zorluğuna artılarından eksilerine hemen hemen herşeyi bulabileceklerdir. Dolayısı ile artık yeni bir problemin çözümüne geçmek ilerlemenin temelidir. Yoksa aynı yerde dolanıp durmak kimseye fayda sağlamaz.

@Analyzer,

Açıkladığım gibi bu bir projenin bir parçası. Tamamını bitince zaten buraya koyacağım. Ben tamamen amatör olan biriyim. Bu yüzden hiçbir ticari kaygım yoktur. Bu sebeple eksiksiz bir şekilde tüm şema+board+kod bu forumda yerini alacaktır.  Şu ana kadar verilen kod ve açıklamalar zaten bu LCD yi çalıştırmak için yeterlidir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

CaFFeiNe

evet bu başlık altındaki çalışmalar gerçekten çok güzel ve buradaki bilgiler eminim birçok kişinin işine yarayacaktır
zaten bu konu ile alakası yok diye belirtmiştim belkide kullandığınız söz sadece benim durumumu izah ediyordur :) birsürü şey ile uğraşıp genelde arkasını getiremiyorumda

iyi çalışmalar

aYe

Selam,

Mp3dragon hocam'ın da dediği gibi; konu başlığı malzeme bilgisi olunca bu konu fazla uzadı bile diyebiliriz, nihayetinde malzememiz telefon LCD'si ve malzemeye dair kod, montaj, temin v.b. bir çok kısım da soru işareti bırakmayacak şekilde konuşuldu.

Bunun bir mp3player projesine dönüşmesini istiyorsanız;
Projeler kısmında yeni bir başlık açabilirsiniz.

@Caffeine

Hocam bizim sorunumuz beceriksizlik değil, imkansızlık.

Devasa bir imparatorluğun çöküşüne neden olan teknolojiden uzak dur felsefesi içinde bulunduğumuz yeni süreçte (abd ve çin hayranlarınca)teknolojiyi satın al böyle daha ucuz şeklinde revize olunca bize de çırpınmak kalıyor.

Neyse konu derin burası da yeri değil, en güzeli susmak.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aster

zaman zaman böyle durumlar olur
bende siensi purojesi açtım ama işlerden fırsat bulupta daha tam olarak bir şey üretmiş değilim
ama az önce bir arkadaşımın yaptığı alette bazı denemeler yaptım ve keyifle çay içip boşnak mantısını da götürdüm,  :)
sonuçta her projenin sonu illa gelecektir biraz sabır  ;)

Analyzer

Selam,

Konu yavaşladı derken, örneğin veri gönderme bloğunu üç kat hızlandırdığınızdan veya resim gönderdiğinizden bahsetmişsiniz ve mesajlar orada kalmış. Ö.M.'da da belirttiğim gibi kodların son halini (olgunlaşmasalar bile) yayınlamanız mümkün mü? Ticari olarak ben de elektronikle uğraşmıyorum, ben de elektronik amatörüyüm. Yayınlamamak isterseniz saygı duyarım, sonuçta emek sarfedilmiştir.

Teşekkür ederim,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mp3dragon

@Analyzer

Kodun üzerinde çalıştığım hali aşağıda

http://www.hemenpaylas.com/download/291640/EPSONLCD.rar.html

Kolay gelsin

Analyzer

Selam,

@mp3dragon :

Kodlar için çok teşekkürler. Umarım ayıp olmamıştır. Bu arada bugün bir Epson kontrolörlü ekran da ben alıyorum. C, C++, C#, Borland C++ Builder, VC++, Delphi üzerinde takılırsanız lütfen Ö.M.'dan ulaşın. Yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Analyzer

mp3dragon

@Analyzer,

Oldukça karışık olarak gördüğün bu kodlar, AT89C51ED2 +  Keil C derleyici için düzenlenmiştir. İçerisinde işlemciye ve derleyiciye has bloklar bulunmakta. Uyarlarlarken dikkat etmen gerekecek. MMC için olan kodlar SDCC derleyici için yazılmış. Ben de Keil C için uyarlama yapıyorum. EPSON'a karakter gönderme kısmını henüz çalıştıramadım. Açıkçası üzerinde de pek fazla uğraşmadım. Ancak bu şekli ile resim gönderme, ekran rengi değiştirme, ekrana kutu çizim vs. gibi işlemler sorunsuz şekilde çalışıyor.

Kolay gelsin.

Analyzer

Selam,

Arkadaşlar, burada ilk girdiğim gsm toptancısında philips chipsetli olan ekranı buldum. Elinde yaklaşık 10 adet daha var. İsteyen olursa vaktim elverdikçe göndermeye çalışırım. Fiyatını 30 mio diyor ve bir kuruş aşağıya inmiyor. (17 dolar olan Epsonun yanında istemeyerek aldım) Şansa bakın ki burada da Epson bulamadım. Neyse..

Analyzer

Klein

Arkadaşlar..! ola ki tekno hurdaya gidip birşey almak isterseniz , Kasım'dan başkasıyla pazarlık yapmayın.
Özellikle babası oradaysa hurdalıkta bir iki tur atıp tekrar gidin. Adam bütün malzemelerin yurt dışı , yurtiçi fiyatlarını biliyo. O fiyatlarla aynı fiyatı çekiyo. İllaki babasından almanız lazımsa bi 70'lik rakı götürün. :) Faydası oluyo.

mp3dragon

mp3dragon

Nokia 7650 nin datasheet'ini arıyorum.

Pin bağlantıları aşağıdaki gibi ama nasıl kontrol edeceğim?

Nokia7650 RGB LCD Module 176x208 dots 4096 colors

FDP Model: Epson L2F50006 (L2F50113T) series
LCD Controller: MD 0046 (multichip 16 pin connector)

pin1      Vlcd (2,8..3,3 V)      
    pin2      Gnd
    pin3      D4
    pin4      D0
    pin5      _Cmd/Data
    pin6      Gnd
    pin7      Vlogic (1,8..3,3 V)
    pin8      D1
    pin9      D2
    pin10      D3
    ......................
    pin17      Vled+ (15 mA)
    pin18      Vled-
    ......................
    pin23      Gnd
    pin24      _Reset (min. 0.7 ms)
    pin25      D5
    pin26      D6
    pin27      D7
    pin28      Gnd
    pin29      _Read
    pin30      _Write

Ziya

Merhaba,

mp3dragon hocam, ekrana karakter yazdırabildiniz mi? ben ilk karakteri düzgün yazdırıyorum ama ondan sonrakiler yamuluyor. Kodu incelediğimde bir sorun göremedim ama yine de karakterler yamuldu. Bir de string yazdırmadan geri döndüremedim. Sanıyorum bunları düzeltirim ama zaman alacak.

gclcd_putc komutunda yCoord bilgisi çıkışta  kayboluyor. Düzelttim ama o da olmadı.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

evet yazdırdım,

problem satır ve sutun genişliği seçiminde oluyordur. gldc_putc fonksiyonu içerisinde satır ve sütün atlatan kısımları incele farklı derleyicilerde sorun olabilir. Birde 32 bit derleyicide "big_endian" "little_endian" olayı var özellikle int ve long değişkenlerde onlara dikkat et.

aşağıda ekran görüntüm var. sorunsuz çalışıyor.

https://www.picproje.org/index.php/topic,9420&highlight=

mp3dragon

LPC2138 ile de çalıştırdım.

Burda video var;
metin ve resimler arasında gecikme var yoksa ekren anında değişiyor  ;)
http://www.hemenpaylas.com/download/1459259/Resim_008.avi.html

burda da C kodu;
http://rapidshare.de/files/31312584/LPCMMC.rar.html

MCU=LPC2138
XTAL=12 Mhz
60 mips
Derleyici=KEIL 3.02a