Düşük değerli direnç

Başlatan mmengi, 08 Şubat 2006, 15:01:33

mmengi

0.001 - 0.005 ohm arası direnç ihtiyacım hasıl oldu İstanbulda bu değerlere yakın 1/2 yada 1/4 watt direnç bulabileceğim bir yer bile varmı.

aYe

Atiyorum 10cm si 1ohm gibi olan teller var nikel mi nedir tam bilmiyorum lazim olunca yan taraftaki bobinciden aliyorum makaranın üzerinde yaziyor değerler, hesabına göre kesip kullanıyorsun ama lehim tutmaz o yüzden iki ucuna bakir puntalaman lazim. Birde ince ama çok watt'li oluyor :D
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mmengi

Erol YILMAZ

Bu tellerin 1 metresi   1.5 ohm gibi olan ve lehim alan modelleri var.
Iki metal alaşımı oluyor.

argeelektronik

lehim tutan modelini nerden bulabiliriz ve ismi nedir ?
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

aster

Müdür, şönt yapacaksan çeyiz sandığımda bir miktar olacaktı

mmengi

Alıntı yapılan: "aster"Müdür, şönt yapacaksan çeyiz sandığımda bir miktar olacaktı

Şönt değilde bana 1/4 yada 1/2 watt direnç boyutlarında olan birşey lazım piyasadan kolay bulabileceğim tarzda.

argeelektronik

peki çeyiz sandığınızı karıştırıp varsa eğer bir miktar gönderebilirmisiniz
amper ölçmek için kullanacam .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

aster

Bu Sesi bir yerden tanıyormuyum?
karıştıralım bakalım olması lazımdı

roleci

......... bir direncin uçlarına ince sigorta teli olarak adlandırılan bir tel lehimleyin.(Direnç kısa devre olmuş oluyor).

(Fakat direnç değeri o sınırlarda olması gerekiyorsa , mikro ohmmetreye ihtiyacınız var).

argeelektronik

Alıntı yapılan: "aster"Bu Sesi bir yerden tanıyormuyum?
karıştıralım bakalım olması lazımdı

hocam bu ses  Anadolunun bağrından kopup gelen sesdir tanırsınız  8)

mihri

@ tatlısukurnazı

Alıntı YapAtiyorum 10cm si 1ohm gibi olan teller var nikel mi nedir tam bilmiyorum lazim olunca yan taraftaki bobinciden aliyorum makaranın üzerinde yaziyor değerler, hesabına göre kesip kullanıyorsun ama lehim tutmaz o yüzden iki ucuna bakir puntalaman lazim. Birde ince ama çok watt'li oluyor

tatlisukurnazi hocam bana tam böyle bir tel lazım 0.1 ohm ve 40-50 Amper çekecek akım ölçmek için şönt direnç olarak kullanıcam. Bu nasıl bir teldir nerde bulunur biraz açıklarmısın.
"Eppur si muove!"

aYe

@mihri

Bahsettiğim krom-nikel karışımı bildiğimiz rezistans teli.
Elektrik sobalarında kullanılan türden.
Ama onlardan aldiğimiz bir kesiti ölçmek için heralde elimizdeki (en azından benim elimdeki) ölçü aletleri yeterli olmayacaktır.
Bu tel makarayla olunca üzerinde metre/ohm türünden değeri yazıyor, buna göre hesaplayarak kesip kullanmak daha kolay.
Karaköyde resistans malzemesi satan dükkanlarda vs.. makara ile satiliyormuş, bu ve benzeri yerlerden temin edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aster

http://www.caddock.com/
Standard Resistance Values:   0.005 Ω 5%  0.010 Ω 2%  0.015 Ω 2%  0.020 Ω  0.025 Ω  0.030 Ω  0.033Ω  0.040 Ω   0.050 Ω

salim ALTIN

Merhaba.
Bu kadar uzağa gitmeye gerek yok aster hocam. @mmenginin bulduğu yerde karaköy pasajında var taş direnç şeklinde pek çok değerde olanı... :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....