Tca785 Pulse Trafosu Hakkında

Başlatan birgitay, 30 Mayıs 2024, 10:08:51

birgitay

Vibrasyon Makinesinin sürücü kartı bozulmuştu yanmış. Yeni kart için Tca785 sanırım uygun olur....
Bu malzeme eski biliyorum ve bunun için Pulse Trafosu hakkında bilgiye ulaşamadım.... Ee16 olur mu  ? Frekansınıda bilemiyorum tam bu entegrenin.. Ve primer -sekonder pulse trafosunun sargularıda '' endüktansıda belli değil ''

mehmet

100Hz. Bozuk smps trafolarınında
kullanılan transistör sürücü trafosu
olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

birgitay

Tristor tetikleme voltajı belli ama bu trafonun Primer kısmı düşündüruci. Kullanılacak trafo hakkında her hangi detaya rastlayamadım?

tunayk

Yapacağınız uygulama eğer küçük güçlü ise, MOC3021 kullanabilirsiniz. Boşuna trafo vs. ile uğraşmayın.

Aslen pozitif ve negatif cycle için şebeke frekansında PWM üretir. Trafolu tetiklemede, TCA'nın kısa tek pulse özelliği kullanılır. İkinci türde cycle süresi boyunce tetikleme sinyalini kesintisiz uygular ki bu yapı doğrudan trafolu sürüş için pek uygun değil.  Tetikleme trafosu izolasyon işini kolaylaştırıyor. 
Aslan Trafo firmasında hazır pulse trafoları var onlardan kullanabilirsin.

power20

Alıntı yapılan: mehmet - 30 Mayıs 2024, 12:30:14100Hz.
Profesyonel devrelerde tristör darbe katarıyla sürülüyor.

Dolayısıyla 50..100Hz  diye düşünmemek lazım.  Belki 5kz olur.

Bence e16 nüve olur. Kendim yapacak olsam önce primer ve sekonder eşit olacak şekilde 20şer tur sararım.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: birgitay - 01 Haziran 2024, 13:03:11Tristor tetikleme voltajı belli ama bu trafonun Primer kısmı düşündüruci. Kullanılacak trafo hakkında her hangi detaya rastlayamadım?

Primer ve sekonder eşit sarımlı,
Primer 1-2 mH endüktans değerine sahip,
İstediğin ferit malzemeye sarıp test edebilirsin öncelikle skop ile.

ON time olarak 20 uS denemeye başlamak için iyi bir değer.

Melih1802

Yerli bir sürücü imalatçısı (Medel) bu entegrelerden 3 adet kullanarak birkaç model yapmıştı. Hurdasını bulursanız onlardaki trafoları kullanabilirsiniz.

birgitay

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 01 Haziran 2024, 19:31:35Primer ve sekonder eşit sarımlı,
Primer 1-2 mH endüktans değerine sahip,
İstediğin ferit malzemeye sarıp test edebilirsin öncelikle skop ile.

ON time olarak 20 uS denemeye başlamak için iyi bir değer.
Teşekkür bu iş için aklıma şöyle birşey geldi .
100 frekansta çıkış kaç volt ise Primer trafo ve skojfery tarafı o şekilde eşit satılabilir. 1-2 MH deger  neye göre dediniz frekansa göre mi?