Tek sargılı trafodan nasıl simetrik besleme elde edilir?

Başlatan sedronjames, 07 Haziran 2024, 14:40:15

sedronjames

Forumdaşlar merhaba

Şönt dirençten akım okuma yapıyorum. Gelen milivoltu kuvvetlendirmem gerekiyor. Bu yüzden simetrik beslemeli opamp kullanıyorum.

Simetrik besleme elde etmek için çift sargılı trafo kullanıyorum. Fakat negatif besleme kısmını yalnızca opampı beslemek için kullanıyorum. Kalan her şeyi pozitif ile besliyorum. Örneğin 2VA bir trafo kullanıyorsam 1 VA'sı boşa gidiyor neredeyse.

10-20 mA akım sağlayabiliyecek (yalnızca opamp besleyebilmek için) tek sargılı trafo kullanarak ve minimum malzeme ile negatif besleme elde edebilir miyim? Önerilerinizi bekliyorum.

quarko

Merhaba,

Şöntten gelen gerilime offset ekleyip kuvvetlendirin. Bu sayede simetrik besleme ihtiyacı olmayan bir opamp kullanabilirsiniz.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

hasankara

simetrik besleme ihtiyacını kaldırmak bir seçenek olursa aşağıda ki mesaj ve şema işinize yarayabilir.
https://www.picproje.org/index.php/topic,83400.msg640693.html#msg640693

asma

Alıntı yapılan: sedronjames - 07 Haziran 2024, 14:40:15Forumdaşlar merhaba

Simetrik besleme elde etmek için çift sargılı trafo kullanıyorum. Fakat negatif besleme kısmını yalnızca opampı beslemek için kullanıyorum. Kalan her şeyi pozitif ile besliyorum. Örneğin 2VA bir trafo kullanıyorsam 1 VA'sı boşa gidiyor neredeyse.

Merhaba
Orta uçlu trafo ile tamdalga doğrultmaç kullananlar gücün yarısını mı kullanıyor sence?
-Negatif gerilimi oluşturan hattı sil. Devreyi kontrol et. Ne kadar güç çekebiliyorsan , negatif beslemeden çekeceğin güç kadar eksilir gücün. (-Vx10-20mA)

Ayrıca tek sargıdan elde edeceğin negatif besleme de gücünü aynı toplamdan alacak.

Aradaki fark çok küçüktür.
Çözümü, bunu bilerek arayın.  ;)

Kolay gelsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Bu birinci seçenek.
Gerilim tersleyici 10 volt ve daha aşağısı için 7660 entegre kullanabilirsin.

Bu da ikinci seçenek.
Bir diğer seçenek ise AC yi bir kondansatörden geçirip 2 adet diyotla doğrultup regüle edip kullanmaktır.
Bunu da diğer resimlerdekine bakarak kendin yapabilirsin.

Ek: Devreyi çizdim. En basit çözüm bu.
Regülasyonları ekleyeceksin o kadar.
10µF yeterince akım taşımazsa büyütebilirsin.

Bu da üçümcü seçenek. (Biraz fazla akım çekebilir)
555 entegresi ile kare darbe üretip  kapasitörden geçirip gene bir çift diyot ile doğrultarak kullanabilirsin.

Bu da dördüncü seçenek.
4049 entegresinin girişlerini ve çıkışlarını paralel bağlayuıp 2 kapsındanda osilatör yapıp çıkışını kapasiteden geçirip 2 diyotla doğrultabilirsin