18F4550 kodlar isis sim. da düzgün çalışıyor ama gerçekte düzgün çalışmıyor

Başlatan mert0701, 08 Haziran 2024, 23:53:34

mert0701

Arkadaşlar merhaba pic18f4550 için Miklro C Pro For PIC derleyicisi ile yazdığım program ISIS simülasyonunda düzgün çalışıyor ama pic i programlayıp devreye bağlayınca düzgün çalışmıyor.
PIC te 10 MHz kristal osilatör kullanıyorum ve ECCP donanım birimini kullanılarak SPWM sinyali üretiyorum.
4 adet SPWM sinyalinin 2 si 50 Hz, 2 si de 10 kHz modüleli sinyal. Modüleli sinyallerde 100 pulse var ve simülasyonda düzgün şekilde 100 pulse oluşuyor ama pic i devreye bağlayınca 50 Hz sinyaller normal iken 10 kHz sinyaller alakasız bir şekilde tek pulse olarak çıkıyor bunun nedeni ne olabiliir. 100 pulse oluşturmak için bir tablodaki 100 tane değeri kullanıyorum.
Configürasyon ayarlarında HS osilatör seçiyorum, config sayfasının görüntüsünü, isis teki sinyallerin görüntüsünü ve pic i devreye bağlayıp osiloskop ile aldığım görüntüyü paylaşıyorum.
Configürasyon ayarlarında yada başka şekilde yapmam gereken başka birşey var mı tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
ISIS simülasyonda mavi olan sinyal greçekte osiloskopta sarı olan sinyale denk geliyor.

fide

Kristal ve 22pf kondansatörlee
Vcc ve gnd (2 gnd 1 vcc diye hatırlıyorum)
Reset pini
Besleme voltajı

Bunların hepsi sıkıntı çıkarabilecek yerler. Buralarda sıkıntı olmadığını doğrulayın.

İkinci olarak çalışmayan devrenin top layer ve bottom layer foto atarsanız belki daha doğru tahmin yapılabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mert0701

Kristali ve 22 pF kondansatörleri değiştirip denedim yine aynı
Besleme voltajı da normal 5 V, reset pini de direnç ile 5 V a bağlı
pic i bread board a takıyorum ve osiloskop ile pwm çıkış uçlarına bakıyorum 50 Hz olan PWM sinyalleri düzgün ama 10 KHz olan modüleli PWM sinyalleri düzgün değil, modüleli PWM sinyalleri 100 pulse olması gerekirken tek bir pulse olarak çıkıyor.