pic 16f131xx +fpga

Başlatan alikeskinkilic, 12 Haziran 2024, 19:27:24

alikeskinkilic

pic yeni 8bit serilerinde minik fpga lar yerleştirmeye başlamış, mplab  verilog derliyor falan.iyi bişeyler olacak sanki PIC tarafında
Hep meraktan

Epsilon

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 12 Haziran 2024, 19:27:24pic yeni 8bit serilerinde minik fpga lar yerleştirmeye başlamış, mplab  verilog derliyor falan.iyi bişeyler olacak sanki PIC tarafında
Bu bilgiye ait bir link varmı?

alikeskinkilic

Hep meraktan

tunayk

FPGA demek biraz fazla belki ancak işlemciden bağımsız çalışabilen bir lojik kapı seti içeriyor denilebilir.

alikeskinkilic

Alıntı yapılan: tunayk - 12 Haziran 2024, 23:26:08FPGA demek biraz fazla belki ancak işlemciden bağımsız çalışabilen bir lojik kapı seti içeriyor denilebilir.

benim iddiam değil ama .minik fpga da tam olarak o demek sanırım. eski seri 16f lerde de var register düzeyinde programlanan bağımsız kapılar ilk defa fpga demişler lut tablosu gelmiş verilog ile kodlanan küçük te olsa işlemci içinde bağımsız ic yapma imkanı vermişler. 
Hep meraktan

Epsilon

Bu CLB (FPGA nın bir öncesi)ve FPGA larla neler yapılabilir?.
Belki 10 yıl önceki Elektor da FPGA lardan bahsediyordu.

muuzoo

FPGA demek için baya erken. FPGA dünyası için oldukça ilkel sayılabilir. Yapının mimarisi şu şekilde:

Alıntı YapThe Configurable Logic Cell (CLC) provides programmable logic that operates outside the speed limitations of software execution. The logic cell takes up to 16 input signals and through the use of configurable gates, reduces the 16 inputs into four logic lines that drive one of eight selectable single-output logic functions.

Yanlış hatırlamıyorsam buna benzer yada daha iyi çözümler yıllar öncesinde PSoC mikrodenetleyicilerde mevcuttu diye hatırlıyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Epsilon

Eklenen videoda zaten FPGA nın bir öncesi olan CLB(Confurable Logic Block) diye bahsediliyor.
FPGA lar ne gibi avantajları olduğu hakkında aşağıdaki kısa videoyu buldum:

alikeskinkilic

PIC ile çalışmayı seviyorum beni heyecanlandırdı ondan paylaştım üstüne limon sıktınız sağolun ;D  zaten 16f serisinden bahsediyorum ama neyse! sizin dediğiniz gibi olsun ne diyim fpga falan değil hatta ilkel.
Hep meraktan

Epsilon

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 13 Haziran 2024, 16:50:37PIC ile çalışmayı seviyorum beni heyecanlandırdı ondan paylaştım üstüne limon sıktınız sağolun ;D  zaten 16f serisinden bahsediyorum ama neyse! sizin dediğiniz gibi olsun ne diyim fpga falan değil hatta ilkel.

Aşağıdaki linkte eklediğiniz videonun altındaki "Learn more about the PIC16F13145 Family: "yazısının hemen yanında yazan linke tıklayınca videoda bahsi geçen PIC hakkında bir sayfaya ulaşıyorsunuz ki:
Bu linkte
Sayfada sağdaki PDF bağlantısına tıkladığınızda'da :
594 sayfalık PIC hakkındaki datashette ulaşıyorsunuz ki
o da burada
Bu dökümanda bir tane FPGA kelimesi geçmiyorken,715 tane CLB kelimesi geçiyor.Ayrıca zaten İntroduction bölümünde CLB kelimesinin ilk kullanımında "Konfigüre edilebilen mantık blockları" diye de izah ediyor.

Zaten sizde ilk mesajınızda "minik" FPGA  demiştiniz yani sizin alınacağınız bizimde limon sıktığımız bir konu yok  ;D
Özetle PIC i üreten bile FPGA dememiş 

ac-klama" border="0