ADC girişi ile basit empedans tester yada VI tester yapımı

Başlatan Mr.Thinking, 13 Haziran 2024, 10:34:44

Mr.Thinking

Biri sağlam diğeri arızalı iki devre arasında, empedans ölçüm tekniği ile arızalı olan ölçüm noktasını bulmak istiyorum. Bunun için kendi ekranı olan bir devre tasarlayacağım.
Ölçümleri gnd-companent arası yapmam gerekli.
Bunun için bir MCU nun 2 adc girişini kullanacağım.
Opamp ile veya direk adc girişi kullanarak yapmak istiyorum.

Aklımda olan; İki Adc girişini sürekli yüksek değerli bir direnç ile pullup ta yani +5 voltta tutmak.
Yine adc girişlerine seri bağlı yüksek değerli bir direnç ile de ölçüm noktasına dokunmak ve bunun sonucunda adc pininde oluşan gerilim düşümünü izleyerek yazılımsal olarak yorum yapmak ve ekrana yazdırmak.

Bunlar için Nasıl bir giriş devresi tasarlamalıyım? Opamp ile olması tercihimdir.
Örnek;

ego=1/Knowledge

power20

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 13 Haziran 2024, 13:01:38Basit skop projesinde kullanılan yöntem iş görecektir. Giriş katı, lcd sürme işleri çözülmüş.

http://dangerousprototypes.com/blog/2012/03/21/build-a-low-speed-scope-with-a-pic18f2550-and-a-graphical-lcd/
Bana yarayan bir şey bulamadım bu linkte. Giriş devresi de yok. Direkt adc ye girmiş.
Osiloskop yapmak istemiyorum.
Yine de teşekkürler.
ego=1/Knowledge

power20

Şu olur sanırım. Başka progam yazılacak tabi. Gerekirse başka ADC kanal kullanılacak
https://www.serasidis.gr/circuits/AVR_oscilloscope/avr_oscilloscope.htm

Çift kanal osiloskop  devresi kullanılarak VI tester yapımı mümkün. Program  değişecek

Aşağıdaki sayfadaki bilgiye göre skop varsa  kodlama gerekmeden VI tester yapımı mümkünmüş Sadece basit giriş devresi kullanılacak:
https://www.hackster.io/tolgadurudogan/v-i-component-tester-interface-4068fa

Çift kanallı skop projesi varsa işlem kolaylaşıyor.

a.zorba

aradıgınız anahtar kelime "opamp dc injeckt" aşagıda benim yaptıgım devre .

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Mr.Thinking

@a.zorba
Elinize sağlık güzel olmuş.
Ama bana pek faydası olmadı bu videonun...
Benim yapmak istediğim şu:
Biri arızalı diğeri sağlam iki kart arasında test yaparken farklı ölçüm olursa ikaz sesi verecek yada iki ölçüm noktası değeri aynı ise bibip sesi verip onaylayacak bir devre yapmak. Ekrana bakıp durmak istemiyorum ben.
Bunun için de opamplı bir giriş devresi yapmak istiyorum. İşlemciye bir zarar vermesin diye.
Bu konuda şema önerin var mıdır? Ki olmalı, cihazı yapmışsınız ve hakimsiniz yani.
ego=1/Knowledge

a.zorba

arada fark oldugu zaman uyarı verecek konuya ben de şu an çalışıyorum henuz  bitmedi.
tek kaynak beslemeli opamp kullanmak dalga şekli dolayısıyla mantıklı degil sinusun eksi kısmını da yukarı çıkartmak gerek .bunun için geçmiş'de de forum da çok konuşuldu ya hesabını iyi yapıp iki dirençle yukarı çekebiliriz yada opamp a dc injeckt ederek adc nin algılayacagı düzey olan pozitif alan a  çekebiliriz .
pic i ve devreyi elektrik şoklarından korumak buu başka bir çalışma . herşeyin yolunda oldugunu var sayar isek aşagıdaki devre hem işini yapacak hem mcu ile arada tampon vazifesi görecekdir.

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: a.zorba - 14 Haziran 2024, 11:56:14ya hesabını iyi yapıp iki dirençle yukarı çekebiliriz yada opamp a dc injeckt ederek adc nin algılayacagı düzey olan pozitif alan a  çekebiliriz .
Buna örnek bir şema çizebilir misin?
ego=1/Knowledge

a.zorba

opamplı örnek yukarda var . direnç hesabını forumda Z yapmış blogu  cncdesigner de yayınlamışdı. şimdi baktım blogunu kapatmış.aranırsa dirençli örnek forumda bulunur.

power20

Alıntı yapılan: power20 - 13 Haziran 2024, 14:12:46Çift kanallı skop projesi varsa işlem kolaylaşıyor.
Pardon bu iş için 4 kanal olması gerekiyormuş. İki ayrı karta özdeş sinyaller uygulanacak. Her çift XY modunda olacak.