Röleye anlık +%20 fazladan yüksek gerilim vermenin en ucuz yöntemi nedir?

Başlatan picmanya, 22 Haziran 2024, 23:46:24

picmanya

DC 24V. ile çalışan bir röleyi. P-Kanal Mosfet (IRF9540N) üzerinden çalıştırıp-durduruyorum.
Rölenin diğer ucu direkt DC 0V. ye bağlı. Röle 12 W. gücünde olup, 0,5 A. akım çekmektedir.
Sistem sadece DC 24V./0V. 15 W. 0,625 A. bir güç kaynağından besleniyor.

Şöyle bir şey makul bir halde sağlıklı ve en ucuza nasıl yapılabilir?
Röle ilk çalışmasında anlık olarak, DC 24V. den daha yüksek bir gerilim ile çalıştırılacak ve 
hemen sonrasında rölenin besleme gerilimi yine DC 24V. ya inecek.

Daha açık bir iafade ile;
Röle ilk enerjilenmede çok hızlı bir şekilde gecikmeden anlık 50-100 msn. kadar (kontakları konum değiştirene kadarda diyebiliriz.)
DC28-30V. civarı bir gerilim ile çalışıp, bunun hemen sonrasında normal besleme gerilimi olan DC24V. ile enerjilenmeye devam edecek.

Röle her seferinde bu şekilde çalıştırılacak. DC28-30V. çok hassas değil 27-31 V. arası herhangibir bir gerilim olsa bile olacak.
Bu türden bir işlem için ialaveten; Trafo, ayrı bir harici yüksek voltaj DC güç kaynağı, ayrı bir röle sürücü mosfet veya sinyal rölesi kullanmakda istemiyorum.

Ne yapabilirim? Ne önerirsiniz? Voltajı geçici olarak basitçe yükseltme yöntemi nasıl olabilir?
_____________________________________________________________________________________________________
Sıkıntılarını gördüğüm, şöyle bir çözüm düşündüm ama henüz uygulamaya geçiremedim.

Step-Up 1A. bir çip ile, DC24V./0V. kaynakdan, DC30V. bir gerilim elde edip, röleyi mosfet üzerinden direkt bununla süreyim ve
sonrasında Step-Up Çipin çıkış gerilimini DC24V. ye düşüreyim.
Yalnız burada gerilimi nasıl 30V. dan 24V.'a düşürebilirim. Sürülen rölenin kontakları bu iş için kullanılamıyor.  Ayrı bir sinyal röleside kulanmak istemiyorum.

Basitçe yapılabilecek bir yöntemi varmıdır. Kondansatör - bobin tarzı gerilimi arttırmak gibi birşey mesala.

triyak

24v röleye neden 24v üzeri voltaj uyguluyorsunuz?
5-10ms arası olan çekme süresini mi kısaltmaya çalışıyorsunuz?

picmanya

evet süreylede alakalı. röle hattı uzun ve ince, müdahale edilemiyor-etmemeliyim.
röle bobin gerilim düşümünü, en başta dekarte etmem gerkiyor.
Aslında röle hızlıca yüksek gerilimle çalıştırılıp kontakları konum değiştirdek sonra,
röleye DC 18-20V. civarı voltaj gitmesinin de, pek bir sakıncasıda olmuyor. Röle yine iş görüyor.

Rölenin yanına ayrı bir devre, besleme ve kablo çekmeden, hattın başından çözüm sağlamalıyım.

Erol YILMAZ

picmanya

Mcu yu bunda kullanma şansım yokta.!

* step-up converter çiplerde; çıkış voltajının ayarlandığı, 2 adet geri besleme direnci var. (pahalı temiz yöntem.)
* DC 24V. s.m.p.s. güç kaynaklarında ise; çıkış volatjının ayarlandığı basit bir potansiyometre var. (ucuz sıkıntılı yöntem.)

Bu dirençlere veya pota müdahale edilerek, amaçlanan netice elde edilmek istense, müdahale için mekanik bir röle haricinde,
transistör tarzı yarı iletkenlerle işlem sağlanabilir mi? Sonucda bu dirençlerin veya potun değeri değiştirilmek zorunda kalınması gerekecek?
Direnç değerleri mekanik rölenin kontakları haricinde farklı bir yöntemle değiştirilebilir mi?

Güç kaynağı üzerindeki çıkış gerilimi ayar potuyla, rölesiz olarak direnç değeriyle oynayarak, istenilen çıkış gerilimini elde etmek mümkünmüdür?

hasankara

Vref: 1.25V olan herhangi bir boost convertör baz alınarak direnç değerleri resimde ki gibi belirlendiğinde çıkış voltajı 24V iken gelen sinyal ile birlikte C1 kapasitörü şarj olana kadar 30V olacak şekilde değerler bu şekilde hesaplanabiliyor.

picmanya

Bu kapasitör kullanımı, s.m.p.s küç kaynağı potunun bağlantılarında kullanıldığında da iş görür mü?
Kapasitör ilk devreye alındığında, güç kaynağı çıkışı kısa bir süreliğine DC 30V. civarına çıkıp,
sonrasında kapasitör sürekli devrede kalsada, çıkış voltajı DC 24V. olacak halde çalışma sağlanabilirmi?
Tekrar aynı voltaj değerleri elde edilmek istenince, kapasite tekrar devreden çıkarılıp (bu arada gerilim DC 24V. olacak),
tekrardan devereye alınacak (Gerilim yine geçici olarak DC 30V. civarına zıplayacak.) Bu şekilde döngü sürüp gidecek.

Kapasitörüde devreye alıp çıkarmak transistörle yada benzer bir yapıyla mekanik rölesiz yapılıyor olmalıki ben onu kullanabileyim.
Bu durumda ben sanıyorum kapasitenin bir bacağını bir transistör üzerinden seri olarak açıp kapamalıyım galiba.
Mümkünmüdür? Olabilirmi? İstişare sonrası, denemelere başlayayım.

hasankara

Pot la 30V a çıkabiliyorsa mümkün. Pot R1 yada R2 yerine de bağlanmış olabilir. Vref bağlantı noktası tespit edilip, Vref voltajı ölçülerek ve direnç değerleri kağıt üstünde hesaplanarak R4 baştan hesaplanması gerekecektir. Yada Vref noktasını 100k -> 47k -> 22k şeklinde sırayla ayrı ayrı dirençlerle, toprağa çekilmek suretiyle deneme yanılma ile, çıkış voltajı 30V a ulaşıyor mu bakılır. Dikkat edilmesi gereken bir husus, potans ile çıkılabilen maksimum voltaj aşılmaması gerekli. Aksi halde kontrolöre aşırı voltaj uygulanıp arızalanma ihtimali olur. Deneme yapılırken direnç değeri küçüldükçe, voltaj artımı üssel olur, başka deyişle deneme yapılan direnç değeri yarıya düşürülünce, çıkış voltajı 4 kat gibi artabilir.

Relay_Signal için ayrıca sinyal çıkış ihtiyacına gerek yok, Röleyi kontrol eden sinyal paralellenebilir. Röle sinyali pushpull ise (mcu çıkışı olabilir), kapasitör alçalan ve yükselen zamanlarda şarj ve deşarj olabilir ve yükselen zamanlarda mosfeti tetikleyerek çıkış voltajını yükseltir. Kapasitör yada R3 değerleri azaltılarak 30V kalma süresi kısaltılabilir, tam tersi durumdada uzatılabilir.

~ENES~

Alıntı yapılan: picmanya - 22 Haziran 2024, 23:46:24DC 24V. ile çalışan bir röleyi. P-Kanal Mosfet (IRF9540N) üzerinden çalıştırıp-durduruyorum.
Rölenin diğer ucu direkt DC 0V. ye bağlı. Röle 12 W. gücünde olup, 0,5 A. akım çekmektedir.
Sistem sadece DC 24V./0V. 15 W. 0,625 A. bir güç kaynağından besleniyor.

Şöyle bir şey makul bir halde sağlıklı ve en ucuza nasıl yapılabilir?
Röle ilk çalışmasında anlık olarak, DC 24V. den daha yüksek bir gerilim ile çalıştırılacak ve 
hemen sonrasında rölenin besleme gerilimi yine DC 24V. ya inecek.

Daha açık bir iafade ile;
Röle ilk enerjilenmede çok hızlı bir şekilde gecikmeden anlık 50-100 msn. kadar (kontakları konum değiştirene kadarda diyebiliriz.)
DC28-30V. civarı bir gerilim ile çalışıp, bunun hemen sonrasında normal besleme gerilimi olan DC24V. ile enerjilenmeye devam edecek.

Röle her seferinde bu şekilde çalıştırılacak. DC28-30V. çok hassas değil 27-31 V. arası herhangibir bir gerilim olsa bile olacak.
Bu türden bir işlem için ialaveten; Trafo, ayrı bir harici yüksek voltaj DC güç kaynağı, ayrı bir röle sürücü mosfet veya sinyal rölesi kullanmakda istemiyorum.

Ne yapabilirim? Ne önerirsiniz? Voltajı geçici olarak basitçe yükseltme yöntemi nasıl olabilir?
_____________________________________________________________________________________________________
Sıkıntılarını gördüğüm, şöyle bir çözüm düşündüm ama henüz uygulamaya geçiremedim.

Step-Up 1A. bir çip ile, DC24V./0V. kaynakdan, DC30V. bir gerilim elde edip, röleyi mosfet üzerinden direkt bununla süreyim ve
sonrasında Step-Up Çipin çıkış gerilimini DC24V. ye düşüreyim.
Yalnız burada gerilimi nasıl 30V. dan 24V.'a düşürebilirim. Sürülen rölenin kontakları bu iş için kullanılamıyor.  Ayrı bir sinyal röleside kulanmak istemiyorum.

Basitçe yapılabilecek bir yöntemi varmıdır. Kondansatör - bobin tarzı gerilimi arttırmak gibi birşey mesala.

Besleme voltajını 30V yapabiliyor musun ? Veya 27v civarlarında ? Eğer yapabilirsen iş daha kolaylaşır. Başlangıçta 7824 regülatör kullanır GND ucunu transistorle kontrol ederek 24-30v arası seçim yapabilirsin. Bunu ister mcu kontrollü yap ister TURN-OFF basit bir direnc kapasitor transistorle halledilebilir diye duşünüyorum.

Okan AKÇA

Besleme gerilimi yüksek tut role bobin ucuna pwm ile voltaj kontrolü yap. İşiniz hallolur.

mustafa_cmbz

benim anlamadığım ( okudum fakat gözümden de kaçmış olabilir ) niye böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğu..Bence yaşadığınız sıkıntılar ile ilgili aklınıza gelen ilk düşünceyi uygulamaya dökmeden önce sıkıntınızı burada ( aletin mekanizmanın ve nerede ne şekilde ve ne amaçla neyi nasıl kontrol etmek istediğinizi ) paylaşsanız belki daha farklı fikirler de ortaya dökülecektir.

Anladığım kadarı ile sizin röle ilk esnada 0.5a çekiyor güç kaynağı 0.6a bu yüzden göçme vs oluyor sanırım.voltajı yükseltmen neyi değiştrecek onuda anlamış değilim.Daha doğrusu altı üstü röle yani 0.5a çekiyorsa 1a güç kaynağı ile beslersin olur biter farzı misal....Niye böyle kendinizi kısıtlıyorsunuz anlamış değilim..

bazı yöntemler işe yarayabilir ama geçicidir uzun ömürlü olmaz bu yüzden de maddi kayıplara ve adınızı lekelemeye de değmez..Sistemi düzelteceğim diye zihnisinir bir fikir gibi görünsede yarın öbürgün başka dertler açabilir..

ilk defa böyle röle besleme voltajını arttırarak bir çalışma yapılması ile ilgili bir husus görüyorum..Muhtemel hat uzun kablolu gerilim düşümü oluyor ozaman zaten bu çok saçma bir durum oluyor oraya enerji çekersin iş biter...

24 Haziran 2024, 00:04:59
Alıntı yapılan: picmanya - 23 Haziran 2024, 00:03:09evet süreylede alakalı. röle hattı uzun ve ince, müdahale edilemiyor-etmemeliyim.
röle bobin gerilim düşümünü, en başta dekarte etmem gerkiyor.
Aslında röle hızlıca yüksek gerilimle çalıştırılıp kontakları konum değiştirdek sonra,
röleye DC 18-20V. civarı voltaj gitmesinin de, pek bir sakıncasıda olmuyor. Röle yine iş görüyor.

Rölenin yanına ayrı bir devre, besleme ve kablo çekmeden, hattın başından çözüm sağlamalıyım.

ikinci mesajında belirtmişsin kusra kalma yeni farkettim..Ama aynı yukarıda yazdıklarım birebir geçerli...

o müdahale etmek istemediğin röle hattı sana yine aynı sıkıntıyı yaşatır..Oraya enerji hattı çek sen neyi nerden nasıl tetik göndererek neyi çalıştırıyorsun biraz daha açsan belki faydalı farklı fikirler de sunabiliriz..

picmanya

Sorulan ve önerilen kısımlara, gerekli tüm açıklamaları yukarıda yaptığımı düşünüyorum.

güç kaynağının çıkış voltajı DC 24V. olduktan sonra, gücünün ve çıkış akımının yüksek olmasının hiç bir faydası olmuyor.
röle yine 12 W. lık bir güç harcaması yapıyor.
Röle bobininin soğuk hal direncide 24V. beslemede 0,5 A. den fazla ilk enerjilenme akımını çekmiyor. 
Röleye ilk anda 29 V. verildiğinde iş güzelce halloluyor. Bunu manuel olarak denedim.
15 W. güç kaynağı 29 V. ve 24 V. beslemede çökmeden sıkıntıya girmeden röleyi rahat besleyebiliyor.
Çıkış stabilite kondansatörleri var. Gerilim çökmüyor.  Dandik bir güç kaynağı değil.
Röleye sürekli 29 V. verilirse zamanla çok ısınıyor. İşte bu sıkıntı çıkarır. İlk anda 29 V. sonra tekrar DC. 24V. verilmesi gerekli.

mekanik çift kontak sinyal rölesi ile iş manuel elle tetiklenerek hallolabiliyor. (güç kaynağı çıkış gerilim ayar potuna haricen müdahale edilerek.)
Ama ben röle kontrolsüz bir çözüm sağlamalıyım. Birde burada ben röleyi elimle kontrol ediyordum. Sistemde böyle bir şansım da yok.
Röleyi sürmekde kullanılan P-Kanal mosfetden istifade edilerek olayı gerçeklemem gerekli.
Ya bu mosfetin geytinden paralel tetik alınabilir, yada röleye giden drainden bir tetik de alınarak yapılabilir.

Yada düşünemediğim daha farklı tarzda bir çözümde iş görebilir. Ama o çözüm ne?

Ersin

Yazıları fazla okumadım ama, röleden daha çok sanki hızlı selenoid tetiklemek istiyorsunuz gibi geldi.

triyak

Sizin tasarladığınız bir devre/cihaz var. Bu cihaza çok ince ve çok uzun bir kablo ile bir röle bağlı.
Sizin cihaz 24V bir smps ile besleniyor.
Cihaz bu 24voltu bir  P kanal fet ile anahtarlayarak 24V roleyi kumanda etmeye çalışıyor.
Ancak kablonun uzunluğundan kaynakli, kabloda gerilim düşümü oluyor ve röle çekmiyor.
Cihazın rengi de beyaz.
Doğru mudur?

picmanya

Varsa.! belirttiğim yöndeki çözüme yönelik önerilerinizi rica edeyim.