Röleye anlık +%20 fazladan yüksek gerilim vermenin en ucuz yöntemi nedir?

Başlatan picmanya, 22 Haziran 2024, 23:46:24

hasankara

Open drain olduğunu anlıyorum, röleyi süren p-mos ile röle bağlantı noktasına, p-mos ile 24v uygulanıyor ve röle kapanacağı zaman p-mos serbest bırakılarak röle üzerinden 0 a çekilmiş olabilir. n-mos gate voltajı için 24V risk olabilir, N-mos un Vgs arasına 19V yada 10V arası bir zener takılarak sorun aşılabilir. Bu noktadan sinyal almanın başka bir handikapı ise rölenin bemf voltajı kararsızlık yapabilir. Yinede denenebilir.

Diğer senaryo P-mos gate sinyali. Tahminen bjt ile (uln2003 olabilir) aşağı çekiliyor, Bu noktadan sinyal alınacaksa da değillenmesi gerekecek.

triyak

Ortaya üç beş veri atıp sonuç istiyorsunuz. Arada demişsiniz ki güç kaynağının ayar potuna bir düzenek baglayayim. röle çekene kadar 30v versin, sonra 24volt versin. İyide bu güç kaynağı nereden bilecek rolenin devreye girip girmediğini?
Mcu kullanabilirsiniz denmiş, mcu kullanma şansım yok!. demişsiniz.

Bana da Varsa!. diye cevap veriyorsunuz...

Üslubunuz gereksiz şekilde sert.

Bu kısıtlı anlatımla nokta atışı çözüm alma şansınız yok!.

Umarım bir an önce sorunuza çözüm bulabilirsiniz.

picmanya

triyak,
"İyide bu güç kaynağı nereden bilecek rolenin devreye girip girmediğini?"

İlk mesajımın ilk cümlesindeki kontrol tekniği kısmından alınacak sinyal ile bilebilir?
P-Mosfet in geyt veya drain sinyalinden (röleye giden hattan) tetikleme olabilir. 
Form tecrübesiyle; Bunu baştan belirtmek çözüme müdahale olabileceği, kısmetleri kapatabileceği için, açıkça belirtmedim.
Üslubda sıkıntılı bir şey yok.
varsa sizinde çözüme yönelik öneriniz, uygulamakdan memnun olurum.
______________________________________________________________________________________________________________
Okan AKÇA, hasankara,
önerdiğiniz tarzda uygulamaları denemekteyim.

Okan AKÇA,
Hocam tek cümle tek atış ile işi hallediyorsunuz, bu öneriniz aklıma gelmemişti. Zaten kurulu bir düzen var nasıl olsa.
İlaveyede gerek yok gibi duruyor. Belki ilaveten 1 A. extra bir hızlı diod bobin bastırmak için gerekebilir.
Not: Geçenki buton uzun basma algılama fikrinizide uygulayarak çözümü sağlamıştım.

hasankara,
sağolun sıkıntılı olabilecek kısımlarıda belirtmişsiniz, buralarda sıkıntı yok. sıkıntının buralardan olmadığına eminiz.
rölenin bir bacağı P-Mosfetde diğeri direkt 0V. de, P-Mosfetde layıkıyla güzel sürülüyor.

ilyas KAYA

Smps voltajini arttırın. R direncini çekilen akima göre kendiniz ayarlarsiniz. 10R den 200R ye kadar bir değer olabilir.

C ise 220uf veya daha kısa zaman da roleniz çekiyor ise 100uf ye kadar düşebilirsiniz.

Burada kondansator dolana kadar direk akim geçer ve role çeker. Kondansator dolduktan sonra direnç üzerinden roleyi beslemeye devam eder.

picmanya

pwm li olarak iş halloldu. ilave hiç bir malzeme kullanılmayıp sadece yazılımla oynanarak yapıldı.
Okan AKÇA ve diğer üyelere, katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Uğraşırken güç kaynağı potuylada oynanarak olabildiğini anlamış olduk.

ilyas KAYA

Mcu yu bunda kullanma şansım yokta.!

Demistin ? Sonra isin içine yazılım ve pwm girdi.

Galiba bu projede devlet sırrıydi ki mcu var demedin  : )))
Neyse!! Geçmiş olsun...

picmanya

İşlemin baştan 2 farklı yöntemle yapılabileceğini öngörmüştük.
Bunlar üstdeki mesajlarda geçiyor. Bu yötemler için mcu kullanma şansımız yoktu.
Burası hala böyle. İşlemcinin diğer yöntemlerle alaksıda yoktu.
Onların nasıl yapılabileceğinin yöntemleri belli.

Gözüme kaçan, önümde durupda göremediğim, hiç düşünemediğim,
bunlardan ayrı 3. bir yöntem önerilince, bu açık ara öne geçti.
Bu yöntemde mcuyu bu iş için bağımsız olarak kullanmış olmadık.
Mevcut donanımsal haliyle işlemi yaptık. Sağolun.

mustafa_cmbz

@picmanya "Form tecrübesiyle; Bunu baştan belirtmek çözüme müdahale olabileceği, kısmetleri kapatabileceği için, açıkça belirtmedim."

demişsin...

Bende sana forum tecrübemden bahsedeyim..Bu forumda böyle gereksiz uslup ile varsa bilgisi olan konuşsun tarzında hava civa yaparsan yarın öbürgün başka tecrübelerde edinmiş olacaksın dostum.Mesela bir süre sonra attığın postlara sorduğun sorulara gereksiz gözüyle bakıp niye kendimi aşağılatayım ki diye düşünüp kimse cevap vermez olacak..Yaz aklının bir köşesine !!!!

picmanya

Herkesden özür diliyorum. Kusurum olduysa affola. Sayenizde çözümlere ulaşabiliyorum. Bu bir gerçek. Hakkınızı ödeyemem.
Geçmişde cezada almıştım bu forumda. OG Hoca kesmişti cezayı diye hatırlıyorum.

Otomasyoncu - tamirci - pcb montajcısı olarak kalsaydım daha iyi olacaktı sanki.
Pcb çizim - gömülü işlemci yazılım işlerine bulaşmam beni biraz asabi-hırslı yaptı galiba, çevremde de böyle diyorlar.
Bulaştık birkere. Dönüşü yok artık.

Eskiden daha sevimliymişim şimdi ciddi olmuşum gibi bir şeyler demeye çalışanlar var.
Sanıyorum bir kaçıda cesaret edipde söyleyemiyor olabilir. Tipleri bakışları ele veriyor.

Herkese saygılar.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: picmanya - 27 Haziran 2024, 15:28:02Herkesden özür diliyorum. Kusurum olduysa affola. Sayenizde çözümlere ulaşabiliyorum. Bu bir gerçek. Hakkınızı ödeyemem.
Geçmişde cezada almıştım bu forumda. OG Hoca kesmişti cezayı diye hatırlıyorum.

Otomasyoncu - tamirci - pcb montajcısı olarak kalsaydım daha iyi olacaktı sanki.
Pcb çizim - gömülü işlemci yazılım işlerine bulaşmam beni biraz asabi-hırslı yaptı galiba, çevremde de böyle diyorlar.
Bulaştık birkere. Dönüşü yok artık.

Eskiden daha sevimliymişim şimdi ciddi olmuşum gibi bir şeyler demeye çalışanlar var.
Sanıyorum bir kaçıda cesaret edipde söyleyemiyor olabilir. Tipleri bakışları ele veriyor.

Herkese saygılar.

Güzel cevabın ve kendine yaptığın eleştiri olumlu benim açımdan..

Yaş olarak bilemiyorum aramızda ne kadar fark var ama bende senin gibiydim ilk forma girdiğimde heyecanlı telaşlı ama bir süre sonra sakinleşiyorsun tecrübe sahibi olup işe hakim olunca.

Önemli olan kalp kırmamak.. Kal sağlıcakla..

picmanya

30 küsür diyeyim. Siz ustalardan öğrenecek çok şeyimiz var.