DC motor algılama

Başlatan argeman, 24 Haziran 2024, 02:36:45

argeman

Alıntı yapılan: Epsilon - 25 Haziran 2024, 18:24:52@quarko çok teşekkürler link harikaymış.Motorlar hakkında süper bilgiler var
Elektroniğin başka konularında uzmanlaşılmış favori linkleriniz varsa onlarıda öğrenmek isterim doğrusu

* @argeman  quarko'nun verdiği o linkte back EMF nin nasıl ölçüldüğü izah ediliyor .

Aynen, web sitesi dediğimiz böyle olmalı, adamlardan 1 koli motor sipariş edesim geldi (:  Titreşim motor bağlantı seçenekleri başka hiç bir sitede yoktur sanırım.

argeman

Bu makina  oran kontrol özellikli tarım makinasıydı, yani traktör hızına göre tarlanın her metrekaresine eşit şekilde mikrogranül gübre ya da tohum atıyor.
Projeye başlarken enkodersiz bir sistemin hiç sağlıklı olmayacağını düşünerek başlamıştım, ama denemeden de merakım hep içimde kalacaktı, ve enkodersiz başarıya ulaştım, hatta hata oranı orjinal olan makinadan çok çok düşük, olay yazılım kodlarında bitti, % 0.3 lük bir hata payı ile çalışıp beni gerçekten şaşırttı, motor zorlanmalarına karşı ACS 712 (5A) kullanmayı planlıyorum, zorlanmalarda akım oranına göre duty yükseltip telafi edicem, akım ölçümleri gayet stabil, ACS 712 yi kullanacaklara önemli bir tavsiye vereyim; sensör hall effect çalıştığı için manyetik alanlardan çok etkileniyor, manyetikten ya da metallerden uzak bir yere konumlandırmak gerekir.
    Bu arada  motor sürücü olarak BTN8982 kullandım, tek motor cw-ccw kontrol için , fakat projemde 2 motor vardı ve ikiside sadece tek yöne dönmesi gerekiyordu, 1 motor sürücü 1 motoru cw-ccw yapabiliyorsa
neden 2 motoru sadece cw yapamasın dedim ve 2. motoru taktım, enA ve enB çıkışlarını ayrı ayrı verdim, R PWM i bir motora, L PWM i diğer motora verip motorların diğer uçlarını birbirine bağlayıp GND ye aktardım, 2 motoruda farklı frekansta ve farklı duty de tek yöne çalıştırabiliyorum, bilenler elbette ki vardır, ama bilmeyenler yazsın ki faydalı olduğumu bileyim :)
  Fikir verenlere teşekkür ederim, saygılarımla.

fide

Alıntı yapılan: argeman - 28 Temmuz 2024, 02:15:04Bu makina  oran kontrol özellikli tarım makinasıydı, yani traktör hızına göre tarlanın her metrekaresine eşit şekilde mikrogranül gübre ya da tohum atıyor.
Projeye başlarken enkodersiz bir sistemin hiç sağlıklı olmayacağını düşünerek başlamıştım, ama denemeden de merakım hep içimde kalacaktı, ve enkodersiz başarıya ulaştım, hatta hata oranı orjinal olan makinadan çok çok düşük, olay yazılım kodlarında bitti, % 0.3 lük bir hata payı ile çalışıp beni gerçekten şaşırttı, motor zorlanmalarına karşı ACS 712 (5A) kullanmayı planlıyorum, zorlanmalarda akım oranına göre duty yükseltip telafi edicem, akım ölçümleri gayet stabil, ACS 712 yi kullanacaklara önemli bir tavsiye vereyim; sensör hall effect çalıştığı için manyetik alanlardan çok etkileniyor, manyetikten ya da metallerden uzak bir yere konumlandırmak gerekir.
    Bu arada  motor sürücü olarak BTN8982 kullandım, tek motor cw-ccw kontrol için , fakat projemde 2 motor vardı ve ikiside sadece tek yöne dönmesi gerekiyordu, 1 motor sürücü 1 motoru cw-ccw yapabiliyorsa
neden 2 motoru sadece cw yapamasın dedim ve 2. motoru taktım, enA ve enB çıkışlarını ayrı ayrı verdim, R PWM i bir motora, L PWM i diğer motora verip motorların diğer uçlarını birbirine bağlayıp GND ye aktardım, 2 motoruda farklı frekansta ve farklı duty de tek yöne çalıştırabiliyorum, bilenler elbette ki vardır, ama bilmeyenler yazsın ki faydalı olduğumu bileyim :)
  Fikir verenlere teşekkür ederim, saygılarımla.

Video mortingen.
Linki yenileyebilir misiniz?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Epsilon

@argeman video yine seyredilemiyor, ayarlarını gizli den"Herkese Açık" gibi bir ayara getirmeniz gerekiyor sanırım .

argeman

Alıntı yapılan: Epsilon - 28 Temmuz 2024, 12:13:57@argeman video yine seyredilemiyor, ayarlarını gizli den"Herkese Açık" gibi bir ayara getirmeniz gerekiyor sanırım .

Haklısınız değiştirdim.

https://www.youtube.com/watch?v=nqVatxJkeLQ&ab_channel=G%C3%BCven