İlginç Bir Çip: 2x8 Keyboard 6 Digit display

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 25 Haziran 2024, 13:43:51

M.Salim GÜLLÜCE

Çin menşeli olsa gerek. MCU tabanlı sadece ve sade Keyboard ve 7 Sgment Display üzerine kurgulanmış bir çip.
6 Digit çıkış veriyor olabilmesi bi hayli güzel. I²C data haberleşme portu ile bilgileri gönderdiğinizde çıkışa aktarıyor.
https://www.puntoflotante.net/DATASHEET-TM1637.pdf
4 digit displayi ile birlikte de 87TL ye türkiyede satılıyor. 4 Digit Led Display Saat Modül TM1637 - Yeşil
Ali de 6 digit fiyatı 50TL+Vergi+Nakliye=198,21TL

TM1637 6 bit 0.36 "dijital LED ekran modül

digi_micro

Ayrıca bu çipe 16 tuş bağlanabiliyor. Eski VCD DVD uydu alıcısı vs lerde benzerleri çok kullanıldı. Şu an neredeyse tüm uydu alıcılarında (8seg x4com)  TM1650 yeni versiyonu FD650 veya türevleri kullanılmaktadır.
TM1650

M.Salim GÜLLÜCE

Aynı çipin bir üst versiyonu ise 10 Digit 20 Tuş Keyboard. TM1638
TM1638

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: digi_micro - 25 Haziran 2024, 14:04:13Ayrıca bu çipe 16 tuş bağlanabiliyor. Eski VCD DVD uydu alıcısı vs lerde benzerleri çok kullanıldı. Şu an neredeyse tüm uydu alıcılarında (8seg x4com)  TM1650 yeni versiyonu FD650 veya türevleri kullanılmaktadır.
TM1650
Senin bahsettiğin de keyboarı tuşları fazla ama 4 diğit çıkış.
Genelde saat ile başlayıp Counter yada frekansmetre yapmaya kalktığınızda 4 digit komik kalıyor.

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: digi_micro - 25 Haziran 2024, 14:04:13Ayrıca bu çipe 16 tuş bağlanabiliyor. Eski VCD DVD uydu alıcısı vs lerde benzerleri çok kullanıldı. Şu an neredeyse tüm uydu alıcılarında (8seg x4com)  TM1650 yeni versiyonu FD650 veya türevleri kullanılmaktadır.
TM1650

Hangi markalar kullanıyor hocam? Bir de bu çip nerede oluyor, displayin olduğu ön tarafta mı arkadaki ana kartta mı?

Goldmaster uydu alıcılarının bazılarında on panelde Syncmos marka 8051 MCU vardı. Bir tanesini sökmüştüm. Anakart ile seri port bağlantısı ile haberleşiyor. Ama sinyallerini çözememiştim. Elektriği verince 00:00'dan itibaren saat olarak çalışıyor.

digi_micro

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 25 Haziran 2024, 20:51:30Hangi markalar kullanıyor hocam? Bir de bu çip nerede oluyor, displayin olduğu ön tarafta mı arkadaki ana kartta mı?

Goldmaster uydu alıcılarının bazılarında on panelde Syncmos marka 8051 MCU vardı. Bir tanesini sökmüştüm. Ana kart ile seri port bağlantısı ile haberleşiyor. Ama sinyallerini çözememiştim. Elektriği verince 00:00'dan itibaren saat olarak çalışıyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bahsettiğiniz uydu cihazı çok eski o cihazlar transistörlü multiplex display kullanırdı. Benim kastetdiğim uydu cihazları yanılmıyorsam 2008 sonrası
üretilen cihazlar. Bu çipler genelde led displayın hemen arkasında yada ana kart üzerinde led displaye giden soketin yanında oluyor.
Mini uydu cihazlarında harici displaylerin tamamı FD650 yada türevlerini kullanıyor.
led display

joshuato

Alıntı yapılan: digi_micro - 26 Haziran 2024, 09:39:28Hangi markalar kullanıyor hocam? Bir de bu çip nerede oluyor, displayin olduğu ön tarafta mı arkadaki ana kartta mı?

Goldmaster uydu alıcılarının bazılarında on panelde Syncmos marka 8051 MCU vardı. Bir tanesini sökmüştüm. Ana kart ile seri port bağlantısı ile haberleşiyor. Ama sinyallerini çözememiştim. Elektriği verince 00:00'dan itibaren saat olarak çalışıyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bahsettiğiniz uydu cihazı çok eski o cihazlar transistörlü multiplex display kullanırdı. Benim kastetdiğim uydu cihazları yanılmıyorsam 2008 sonrası
üretilen cihazlar. Bu çipler genelde led displayın hemen arkasında yada ana kart üzerinde led displaye giden soketin yanında oluyor.
Mini uydu cihazlarında harici displaylerin tamamı FD650 yada türevlerini kullanıyor.
led display burada
Acaba 8051 MCU, cihazın işlevselliğini artırmak için daha modern bir çip ile değiştirilebilir mi?

digi_micro

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 25 Haziran 2024, 14:25:24Senin bahsettiğin de keyboarı tuşları fazla ama 4 diğit çıkış.
Genelde saat ile başlayıp Counter yada frekansmetre yapmaya kalktığınızda 4 digit komik kalıyor.

Hocam bu çiplerin amacı display ve keyboard kullanımınında I2C ile işlemcide bacak tasarrufu sağlamak. Bu tür çip üreticilerinin her amaca göre farklı led  tipleri için cipleri var. benim bahsettiğim fd650 basit işler için kullanılacak en ucuz cip.

Led  display drivers

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: digi_micro - 26 Haziran 2024, 10:04:36Hocam bu çiplerin amacı display ve keyboard kullanımınında I2C ile işlemcide bacak tasarrufu sağlamak. Bu tür çip üreticilerinin her amaca göre farklı led  tipleri için cipleri var. benim bahsettiğim fd650 basit işler için kullanılacak en ucuz cip.

Led  display drivers
Benim aklıma ilk gelen frekansmetre yapımında kullanmak oldu.
Uydu alıcıları özelleşmiş bir durum. 11 Digit 30 Tuş nerede gereksinki.
Sonuçta bu çiplerin tamamı I²C portu kullanıyor. En ufak 8 pinli bi kontrolcü bile bunu sürebilir.

mehmet

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 26 Haziran 2024, 14:15:48Benim aklıma ilk gelen frekansmetre yapımında kullanmak oldu.
Uydu alıcıları özelleşmiş bir durum. 11 Digit 30 Tuş nerede gereksinki.
Sonuçta bu çiplerin tamamı I²C portu kullanıyor. En ufak 8 pinli bi kontrolcü bile bunu sürebilir.

Kullandığım bir kaç programın, en çok kullandığım kısa yol tuşlarını kaydettim. Bunları taklit eden bir klavye yapmaya çalışıyorum. TM1638 kullandım bunda. MCU AT Tiny85.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr