Smps topraklama çeşitleri nedir.

Başlatan Mr.Thinking, 06 Temmuz 2024, 20:18:29

Mucit23

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 09 Temmuz 2024, 08:56:07@Mucit23 kardeşimiz hem bilgisayarını hem yazıcısını yaktı sadece bu sebepten.

iki toprak arasında nasıl bu kadar potansiyel fark oluştu hala anlayamadım. Ama soğuk suyu içtim

seron

Güncel.

Salim abinin uyarılarına dikkat ederek az evvel çin malı HDD adaptörünün çıkışına kontrol kalemi değdirdim. Tüm hatlarda neon lamba parladı :o Bir elimde duvara dokunduğum zaman parlaklık arttı. Duvarı bırakınca azaldı.

Yani anlayacağınız bu adaptörü kullanmak güvenli değil sanırım. Başka bir güç kaynağı temin etmeliyim. Bu konuyu konuştuğumuz iyi oldu. Belki de binlerce liralık donanımımı kurtardım.

@Mucit23 büyük geçmiş olsun.

seron

Değerli dostlar merhabalar. Flood için özür dilerim.

Elimdeki adaptörü modifiye ederek kullanmayı planlıyorum fakat önce size sormak istedim. Videoyu izleyebilir misiniz?

serkan

220 volt köprü diyotla doğrutulup bu köprünün artısından 680 pf kondansatörü trafonun sekonderinin bir ucuna (eksi kısmına) bağlanıyor.
Trafonun sekonderinin eksi ucunda doğrultma diyodu yok diğer ucunda var .
Neden bir adet diyotla doğrultma yapıyorlar anlamıyorum.
Mosfeti tetikleyen frekans sekonderde ondan dolayı 680 pfyi sökseniz  ekside ac olduğu için kontrol kalemi ile dokunduğunuzda yanacaktır.
İki adet hızlı diot ve kondansatör ile yeniden doğrultup denemek lazım.

gevv

@seron

Alıntı YapÇıkış konnektörü nedeniyle yük testi zordur (boş bir soketim yok). Bu nedenle, biraz yük bağlamak için karta 3 tel lehimlemek daha kolaydır. 5V çıkışında yaklaşık 1A ve 12V çıkışında 0,4A yüklendiğinde düzgün çalışır ve 2 saatlik çalışma sırasında çok ısınmaz.

Muhtemelen nominal çıkışına yakın güvenilir bir şekilde tedarik edecektir ancak aşırı yükleme testi yapmak istemem. Bu marjinal güç kaynaklarından birkaçının bozulduğunu gördüm; bazıları nominal çıkış akımından daha düşük.

Bu adaptörler 3.5ğnc HDD için SSD ile fazla güç çekilmediği için kararsız çalışır yüksüz yaptığın ölçümler yanıltır

Alıntı Yapİkinci nokta, trafoya, şebeke tarafından çıkış tarafına bağlanan kapasitörün "Y" derecesinde olmamasıdır. Teoride bu bir güvenlik sorunudur.

"Y" dereceli bir kapasitör, arızanın elektrik çarpması tehlikesine yol açabileceği yerlerde kullanım için güvenlik sertifikalıdır. Yüksek darbe voltaj derecesine sahiptirler. Y2 ila 5000 volt.

Y kapasitörü 1kv ise 2kv tak

https://rcbeacon.com/blog/?p=2118

Benzer hhd adaptör şeması;

https://320volt.com/smps-power-supply-spp34-schematic-12v-5v-2a/

elektronikhobi

O mavi meksefenin ne işe yaradığını burada anlatıyor.

Kısaca kıvıl mıknatıs parazitlenmeyi önlüyor. EMI filtresi görevi görüyor.

Eski televizyonlarda böyle karlanma gözükürdü.
Yaklaşık bir asır önce, askerlerimiz Filistin - Sina Cephesinde Kanal Harekâtında savaşmışlar.

Kore'de birliğimiz düşman çemberini nasıl aştı?

seron

Alıntı yapılan: gevv - 13 Temmuz 2024, 20:55:23@seron

Bu adaptörler 3.5ğnc HDD için SSD ile fazla güç çekilmediği için kararsız çalışır yüksüz yaptığın ölçümler yanıltır

Y kapasitörü 1kv ise 2kv tak

https://rcbeacon.com/blog/?p=2118

Benzer hhd adaptör şeması;

https://320volt.com/smps-power-supply-spp34-schematic-12v-5v-2a/

Kondansatör zaten 2kV. Üzerinde şöyle yazıyor "222M - 2kV"

Kondansatörü çıkararak çıkışı ölçtüm. Çıkışlar düştü ve oynamaya başladı. Yani 1V - 0,3V - 1,3V - 0,7V - 1,3V şeklinde hızlı biçimde oynama yapıyor. Kondansatörü taktığımda voltajlar düzeldi. Bu ölçümleri boştayken yaptım. Bu bahsettiğim voltajlara nasıl bir yük bağlamalıyım ki çıkış +12V ve +5V olsun?

Ayrıca şöyle bir durum var.

Cihazın giriş soketinde topraklama pini boşta, hiçbir devreyle bağlantısı yok. Acaba diyorum kondansatörün çıkış ucunu toprağa bağlasam... Kaçak gerilim topraklanır da çıkıştaki kaçak engellenir mi? Kaç mA akım kaçıyor? KAR'ı attırır mı? Denemek istiyorum ama korkuyorum.

Kondansatör delinmiş de olabilir, bilemiyorum. Bekli de değiştirilmesi gerekiyordur...

gevv

12v hattına 15-ohm   5v hattına 10-ohm direnç bağlyabilirsin 1...2w fazla bağlı kalırlarsa baya ısınır kararırlar 5w varsa daha iyi

seron

Deneyip sonucu bildireceğim.

Bir önceki mesajımı düzenledim.

Epsilon

Alıntı yapılan: seron - 13 Temmuz 2024, 21:34:40Kondansatör zaten 2kV. Üzerinde şöyle yazıyor "222M - 2kV"

Kondansatörü çıkararak çıkışı ölçtüm. Çıkışlar düştü ve oynamaya başladı. Yani 1V - 0,3V - 1,3V - 0,7V - 1,3V şeklinde hızlı biçimde oynama yapıyor. Kondansatörü taktığımda voltajlar düzeldi. Bu ölçümleri boştayken yaptım. Bu bahsettiğim voltajlara nasıl bir yük bağlamalıyım ki çıkış +12V ve +5V olsun?

Zaten o kondansatörün görevlerinden biride voltaj/voltajların stabil olmasını sağlamak
Harici harddiskinize bağlıyormuşsunuz zaten yük olarak onu kullanmalısınız "da" harddisk gibi kritik bir aygıtı neden bu en azından"basit" güç kaynağı ile besliyorsunuz?
Bu tür cihazlar için çok  daha güvenilir 12 volt ve 5 volt çıkışı bir sokette olan güç kaynakları var.O soketten çıkışları hardiskin soket pinlerine  dağıtırsınız/lehimlersiniz

Bu arada "meksefe" benim bildiğim 1950 lerde ders kitaplarında kondansatör yerine kullanılıyordu.Burada  duyunca biraz nostalji oldu

seron

Alıntı yapılan: gevv - 13 Temmuz 2024, 21:42:5712v hattına 15-ohm   5v hattına 10-ohm direnç bağlyabilirsin 1...2w fazla bağlı kalırlarsa baya ısınır kararırlar 5w varsa daha iyi

15R olmadığından, her iki çıkışa da 10R-5W bağladım.

12V Çıkış 7,6V ila 8,2V arasında dalgalanıyor.
5V çıkış 4,X volt 5,6 volt ve 6 voltlar seviyesinde hızla dalgalanıyor.

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Temmuz 2024, 21:50:23Harici harddiskinize bağlıyormuşsunuz zaten yük olarak onu kullanmalısınız "da" harddisk gibi kritik bir aygıtı neden bu en azından"basit" güç kaynağı ile besliyorsunuz?

Başka adaptör bulamadım hocam. Piyasayı alt-üst ettim HDD için üretilmiş adaptör bulamadım. Olanlar da dandik, elimdeki ayarda.

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Temmuz 2024, 21:50:23Bu tür cihazlar için çok  daha güvenilir 12 volt ve 5 volt çıkışı bir sokette olan güç kaynakları var.O soketten çıkışları hardiskin soket pinlerine  dağıtırsınız/lehimlersiniz

Nerede satılıyor onlar? Link atar mısınız?

Epsilon

Bende bir tane olacaktı .Server adaptörleri diye geçiyor

Epsilon

Mesela
Linki
*1000 tl ye 46 watt adaptör :o
*Server kuran firmalara sorabilirsinz .Eğer bulamazsanız ben size makul bir fiyata gönderirim

seron

Haa şu LED trafosuna benzeyenlerden. Biz güvenlik kameralarında kullanıyorduk onları.

Tamam hocam aklımda olsun.

Adaptörü toplamadım. Test yaptırmak isteyen varsa yazabilir, birazdan kondansatörü lehimleyip kapatacağım.

Çıkışı toprağa bağlama fikrine ne diyorsunuz?

Böyle bağlarsam, bilgisayara bağladığımda bilgisayarın şasesi de topraklanmış, dolayısıyla başka bir çakışma, başka bir risk oluşmuş olacak...

Epsilon

Bendeki normal duvar tipi adaptör gibi, biraz şişmanca  :)  soketi 5 pinli