basit mosfet anahtarlama kaybı hesabı

Başlatan magnetron, 07 Temmuz 2024, 15:15:20

magnetron

merhaba forum,

24 V DC motor yüküm var 12 amper sürekli averaj akım çekerken - frekans 10KHz H köprüsü

anahtarlama kaybını - integral türev unutalı çok oldu - basitçe nasıl hesaplarım

teşekkür

Erol YILMAZ

Burada 2 temel kayıp var.
1. İletim (FET'in iç direnci ve geçen akım ile ilgili)
2. Anahtarlama (FET'i yavaş sürersen kayıp artar, hızlı sürersen kayıp azalır ama EM yayınım artar)

1.Iletim KAYBI:
FET'in nominal iç direnci 22 mOhm ise 100 derecedeki iç direnç 1.5 katı olacak. 22x1.5 = 33 mOhm olarak hesaplayacağız.
IxIxR= 12x12x0.033=4.7W

2. Anahtarlamayı dengeli yaptığını varsayalım. Bu durumda kaybı hesaplanabilir ama ben ortalama iletim kaybı kadar olduğunu hesapladım bikaç kere.
Toplam kayıp : 4.7x2 =9.4W diyebiliriz kısa yoldan...

magnetron

başka konu açmadan burada sorayım,

Rds direnci çok küçük yüksek amperli 40 - 50 V switching mosfet önerebilir misiniz

şu anda kullandığım 40 V - 120 A - 4.6 mOhm

teşekkür

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: magnetron - 09 Temmuz 2024, 15:26:30başka konu açmadan burada sorayım,

Rds direnci çok küçük yüksek amperli 40 - 50 V switching mosfet önerebilir misiniz

şu anda kullandığım 40 V - 120 A - 4.6 mOhm

teşekkür
Buradan seç beğen al.
Mosfet

magnetron

hep aklıma takılan bir soru daha var,

N kanal mosfette ben gate'e 15 V verirsem,
diyelim H köprüsü ile motor sürüyorum bu mosfet de low side mosfet olsun
motorun endüktansı nedeniyle akım bu mosfetten ters yönde de akar mı ?
mosfetin kendi diyotu var ama bu diyot mosfet ON durumunda olduğundan iletime geçemez diye düşünüyorum

teşekkür

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: magnetron - 12 Temmuz 2024, 17:18:25hep aklıma takılan bir soru daha var,

N kanal mosfette ben gate'e 15 V verirsem,
diyelim H köprüsü ile motor sürüyorum bu mosfet de low side mosfet olsun
motorun endüktansı nedeniyle akım bu mosfetten ters yönde de akar mı ?
mosfetin kendi diyotu var ama bu diyot mosfet ON durumunda olduğundan iletime geçemez diye düşünüyorum

teşekkür

Tamamen düşündüğün gibidir.
Diyot kesimde iken mosfeti korumak içindir.
Motor frenleme işi zaten her iki High yada low side mosfeti iletime sokarak yapılıyor.
Ancak bir kriter war burada.
Mosfet Rdson direnci üzerine düşen gerilim diyot geriliminden daha yüksek ise diyotttan da beraber geçer.
Diyoda bağlı paralel direnç gibi çalışırlar.