process Watchdog

Başlatan SpeedyX, 13 Temmuz 2024, 01:17:30

SpeedyX

Merhabalar,

Linux serverdaki uygulamaların sürekli aktif kalmalarını sağlamak için hazırladığım bir projeyi açık kaynak olarak paylaşıyorum.

Kısaca özetlemek gerekirse, crash olduğunda yada takıldığında tekrar başlatılması gereken, sürekli çalışması gereken uygulamaları başlatıp denetleyen ve gerekirse durdurup yeniden çalıştıran bir uygulama yöneticisi.

Geliştirilecek çok noktası olduğuna eminim, biraz TODO da yazdım, zaman oldukça iyileştiririz.

2 yıldır hiç kapanmadan stabil çalışarak kendini kanıtlamış bir programdır, tabiki yönettiği uygulamaları da hep ayakta tutabilmiştir.

Detaylar:
https://github.com/diffstorm/processWatchdog

Tagli

Konuya çok hakim değilim, anlamak ve öğrenmek için soruyorum:
systemd ve System V init de buna benzer bir iş yapmıyor muydu zaten?
Gökçe Tağlıoğlu

elektronikhobi

Gökçe Bey systemd ile başlangıçta çalışmasını istediğiniz hizmetleri ayarlayabilir ya da görebilirsiniz.

Örneğin cron hizmetinin durumunu görmek için bu komutu verebiliriz.

systemctl status cronie -l

Ya da Mongo veritabanını açılışta başlangıç hizmeti olarak ayarlayabiliriz.

systemctl enable mongodb

Arkadaşın bahsettiği durum ise daha zordur.

Örneğin bir C programı seri porttan sıcaklık verilerini okuyor olsun. Bir Python programı ise verileri okuyup sunucuya göndersin.

Burada donanımdan kaynaklı bazen hatalı veri okunabiliyor.

Elektrik, ağ kesintisi olduğunda ya da yazılım çakıldığında eski haline getirmek gerekiyor.

Elektrik kesintisi için biz basitçe BIOS'tan tekrar açacak şekilde bilgisayarı ayarlamıştık.

Bilgisayarı dış dünyaya açtığınızda tehlikelere açık hale gelmiş oluyor.

Bilgisayar korsanları ya da bazı kişiler bilgisayarınızda açık arayabilirler.

Sunucu çalıştırırken Python ile nacizane Bekçi isimli bir güvenlik yazılımı yazmıştık.

Bu yazılım Suricata güvenlik yazılımı ile beraber çalışıyor.

Suricata, açık kaynak kodlu izinsiz giriş algılama ve önleme (IDS/IPS) sistemidir.

Yurt dışında çalışan bir yazılım geliştirici arkadaş, siber güvenlik için de artık yapay zeka kullanıldığından bahsetmişti.
Yaklaşık bir asır önce, askerlerimiz Filistin - Sina Cephesinde Kanal Harekâtında savaşmışlar.

Kore'de birliğimiz düşman çemberini nasıl aştı?

SpeedyX

Alıntı yapılan: Tagli - 13 Temmuz 2024, 07:27:49Konuya çok hakim değilim, anlamak ve öğrenmek için soruyorum:
systemd ve System V init de buna benzer bir iş yapmıyor muydu zaten?
Evet bir noktaya kadar yapabilir, kendi yazılımınıza ise başka özellikler de ekleyebilirsiniz yada onu uzaktan yönetebilirsiniz, loglarını rahat görebilirsiniz. Bunu Linux de bir çok config ile yapmak yerine tek program kullanarak yapmış olursunuz. İhtiyaca göre tercihler değişebilir.