Meraklısına Özel Darbeli Akü Şarj Devresi (12V-7Ah)

Başlatan seron, 14 Temmuz 2024, 18:43:34

seron

Darbeli şarj tekniğinin akülerin ömrünü uzattığına, ayrıca performans kaybetmiş aküler için tedavi edici özelliği olduğuna dair bazı bilgiler, internet ortamında dolaşmaktadır.

Teknik, asimetrik bir AC uygulamaya dayanmaktadır. Pozitif alternans yüksek, negatif alternans ise düşüktür. Böylelikle aküde sülfatlaşma varsa bu sülfat kristallerinin sülfürik asit (H2SO4) içerisinde çözüneceği umulmaktadır.

Aşağıda, bu amaçla şahsen geliştirdiğim bir darbeli şarj devresi görülmektedir:

Devrenin çalışma prensibi biraz karmaşıktır. Devre 19V laptop adaptörüyle beslenmektedir. Hemen girişte LM7512'den beslenen NE555 entegresi, 1kHz osilasyon üretir. Zamanı yavaşlatarak anlatırsak, 555'in çıkışı HIGH olduğunda, Q4 iletime geçerek, birbirine seri bağlı 2R-5W dirençler üzerinden aküye akım uygular. Bu esnada, Q5 yalıtımdadır. 555'in çıkışı LOW olduğunda, bu kez Q4 yalıtıma giderek akünün şarj akımını keser. Aynı anda da Q5 iletime geçerek 68R-5W direnci aküye paralel bağlar. Bu, akünün bir miktar deşarj olmasına neden olur. Böylelikle aşağıdaki darbe grafiği ortaya çıkmış olur:

Resimde de görüldüğü gibi, aküye asimetrik bir kare dalga uygulanmaktadır. Böylelikle aküde oluşmakta olan sülfat tabakalarının çözüneceğini umuyoruz.

Akü dolduğunda ise, devrenin sağ kısmındaki schmitt-trigger devresi durum değiştirir ve çıkışı HIGH olur. Çıkışın yükselmesiyle Q1 ve Q2 transistörleri iletime geçerek Q4 ve Q5 MOSFETlerinin susmasına neden olur. Bu, grafikteki şarj ve deşarj palserini durdurur. Şarj sona erer, kırmızı LED söner, yeşil LED yanar. Devreyi tekrar başlatmak için "Activate" butonuna basmak gereklidir.

Devrenin PCB çizimleri aşağıdadır, ayrıca denemek isteyenler için baskı şemalarını da aşağıda paylaşıyorum:

Baskı için PDF'leri indirin:
https://disk.yandex.com.tr/d/7YMFtFauGf5pFA

Son notlar:

-Bu devre yapılmamış ve test edilmemiştir.
-Ölmüş aküler canlandırılamaz. Şehir efsanelerine inanmayın. Bu devre sadece performansı azalmış aküler içindir.
-Bu devre herhangi bir garanti getirmez. Fayda sağlayabileceği gibi, akünüzün bozulmasına da neden olabilir.
-555'in salınım hızı 1kHz'dir. 10kHz'ye ayarlayabilirsiniz. Bunun için 470nF kondansatörü 47nF yapın.
-Bu devre bir miktar para ve zaman kaybettirir. Sonuç sizi tatmin etmezse size devreyi zorla yaptırmıyorum.
-Elektronikle uğraşmak riskli olabilir. Koruyucu gözlük ve eldiven kullanın. Aküler patlayıcı gaz üretir. Akü şarjıyla uğraşırken ortam havalandırılmasına dikkat edin ve ateş yakmayın.

İyi çalışmalar.

seron

İçerik güncellenmiştir.

Testlerim esnasında, resimde kırmızıyla gösterilen direncin kesici devresinin stabil çalışmamasına neden olduğunu gördüm.

Bu devre schmitt-trigger devresidir ve kesimden sorumludur. İşaretli direnç, esasen feedback direncidir ve çıkış HIGH olduğunda bu şekilde kalmasını sağlar. Böylelikle şarj kesiminde akü eksildiğinde şarjın kararsız şekilde açıl/kapan olmasının önüne geçmesi amaçlıydı. Ancak devrenin doğru çalışmamasına neden oldu. Düzenlediğim devrede ise merdiven otomatiğine benzeyen zamanlayıcı R-C devresi eklenmiştir. Bu, devrenin daha kararlı çalışmasına yarayacaktır. Şarj kesildikten sonra saniyeler boyunca tekrar açılmayacaktır.

İndiren arkadaşlardan özür dilerim. Bir önceki iletimde de dediğim gibi, devre test edilmemiştir (schmitt devresi hariç).

Her türlü yoruma açığım.

İlginize teşekkürler.

seron

Güncel.

Tetikleyici devredeki sorunu tamamiyle ve kalıcı olarak giderdim. Artık devre daha istikrarlı çalışacaktır.

Küçük bir sorun, devre şarjı kestiğinde, kırmızı LED biraz geç sönecek ve çok kör bir şekilde yanık kalacaktır. Bunun haricinde devrede hiçbir sorun göremedim.

Yapmak isteyenler için baskı şeması BURADADIR: https://disk.yandex.com.tr/d/m76Y6G4oHLzGmQ

Devrenin bu son hali oldukça hatasız ve uygundur. Daha önceki hatalar için özür dilerim.

Olumlu-olumsuz yorumlara açığım.

İyi çalışmalar.

M.Salim GÜLLÜCE

Desülfatör devresiyle darbeli şarjı karıştırmamalısın.
Dr. Korhan Sökmen in sayfalarını ara internetten.
Desülfatör devrelerini orad görebilirsin.

seron

Korhan Sökmez'in desülfatörünü biliyorum hocam.

Hatta Acar Kaptan'ın da desülfatörünü PCB'ye çizip paylaşmışlığım var.

Bobinleriyle uğraştırmak zor olduğu için darbeli şarj devresi tasarlamak kolayıma geliyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: seron - 20 Temmuz 2024, 14:25:34Korhan Sökmez'in desülfatörünü biliyorum hocam.

Hatta Acar Kaptan'ın da desülfatörünü PCB'ye çizip paylaşmışlığım var.

Bobinleriyle uğraştırmak zor olduğu için darbeli şarj devresi tasarlamak kolayıma geliyor.
Darbelisi aynı verimi sağlamaz.