Blok şemadaki GAL16V8 in görevi nedir?

Başlatan Mr.Thinking, 15 Temmuz 2024, 09:27:05

Epsilon

Yapay zekanın cevabı genel bir soruya cevap .Bir firma başka komponanetlerle tasarlar o özelliğide eklenir.
Dünyadaki tüm koşu bandı modellerinin tamirini yapmış olamazsınız herhalde?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 17 Temmuz 2024, 21:54:52Yapay zekanın cevabı genel bir soruya cevap .Bir firma başka komponanetlerle tasarlar o özelliğide eklenir.
Dünyadaki tüm koşu bandı modellerinin tamirini yapmış olamazsınız herhalde?

Hocam anlamadınız galiba. Bu çipte kalp atışını ayarlayan bir özellik olması mümkünmü. Ayrıca spwm özelliğide yok. yani motor hızını ayarlayamaz.
dünya pazarındaki koşu bantlarının %90 ının motor sürücülerinide tamir ettim. Diesell, Matrix,jonhson,precor,profitnes,proteus,maxtech,maklife bunlardan en profesyonel olanlarıdır.
ego=1/Knowledge

Epsilon

Size kimse kalp atışı hızını ayarlar demiyor.Hastanelerde efor lu EKG falan çekerken adamın göğsüne takılan sensörlerden gelen zorlanma sinyallerine göre (Bu başka bir cihazın sensörleri ama koşu bandına sinyal giriş soketleri vardır,bir şekilde bağlanır)koşu bandı o zaman sinyali yorumlar ve  bandın ekranına ,ve doktorun monitörüne "Hasta zorlandı" sistem hızı otomatik yavaşlatıldı" gibi bir mesaj gider deniyor

power20

Kesin olmayan tahmini bilgi:

Şema doğruysa  sürme sinyallerini gal yorumlayarak mcu'ya geribildirim yapıyor.

Mcu kendisi bu işi layıkıyla yapamadığı için dışarıdan yapmışlar. Belki kablo kopması gibi durumları algılıyor.
Mcu çıkışındaki sinyal gerçekten IPM kısmına ulaştı mı? diye bakılıyor.

Şahsi görüşüm bu şema çok eksik.
Bir mcu kendi sinyalini doğrulatmak üzere gal'e mi bağlanmış?  Gal olmasına gerek var mıydı? Kendi sinyalini mcu okuyamıyor mu? Gerekirse başka pinden okuyabilirdi. Gal geribildirim yapacaksa switch entegresine gerek var mıydı? Lojik seviye yetmiyor mu?

Mr.Thinking

Tam ve yanlışsız semadir.
@power20 kendi kendine mahkeme kurmuş yargılama yapmış ve beni mahkum etmişsin.

ego=1/Knowledge

power20

Tam şema değildir. Yanlışlık vardır. 

Epsilon

Sorunun son hali ,cevabımla ilgisi yokmuş o yüzden iptal ettim.(Bu mesajda silinebilir)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 17 Temmuz 2024, 23:57:14Sadece HZC-YDPINT-002 kodundan ulaşılan bilgiler
Birincisi
Bu cihazın üreticisi:
Bu firma
Muhtemelen cihaz da linkte resmi görülen inverter
Kaç KVA lık olduğunun bilgisi bile verilmediğinden bunun bir ufak güçte olanıda var
İkincisiVeriyor diyor
Oysa
hata" border="0

E2 hatası için önce motoru konrol edin deniyor eğer sorun motor değilse controllerı değiştirin deniyor
Aşırı akım hatasının kodu E4 bunun da sebebi yanık komponent olabilir deniyor.

Bir GAL chipe PWM eklenebilir
Örnek üniversite  lab  deneyinin (Herifler üniversitelerde diyotlarla Lab yapmıyorlar tabi)
Linki

Cihaz bu cihaz değil. Bu versiyon farkli. Bunu da tamir ediyorum. Cihazın kendi ekranında da E2 over current yazısı kayıyor. Cihazi tamir ettim zaten. Amacım gal16 nin ne işe yaradigini anlamak.
ego=1/Knowledge

Epsilon

Sorunun son hali ,cevabımla ilgisi yokmuş o yüzden iptal ettim.(Bu mesajda silinebilir)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 18 Temmuz 2024, 00:11:30Bu cümle Devrede ATMELXXX MCU var amacım onun ne iş yaptığını anlamak istiyorum"la aynı programcı hangi özellikleri eklemişse onlar var
Tebrik ederim tamda aradığım cevap.
Bu başlığı açtığımda bunu bilmiyordum değil mi? Sizde bilmiyordunuz. Sayenizde öğrenmiş oldum.
Cevap veren herkese teşekkür ederim.
ego=1/Knowledge

Epsilon

İnsanın önemli bir düşmanıda nefsidir.Bazen kendisine yardımcı olmaya çalışan insanlarla dalga geçmeye bile çalışır çok hoşuna gider.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 18 Temmuz 2024, 00:21:47İnsanın önemli bir düşmanıda nefsidir.Bazen kendisine yardımcı olmaya çalışan insanlarla dalga geçmeye bile çalışır çok hoşuna gider.

Benimle dalga geçen sizlersiniz. Konuya vakıf bile degilken yapay zekanin verdiği cevabı bile okumadan saçma sapan cevaplar yapıştırmak benimle dalga geçmek hafife almak alay etmektir.
Sizce ben yapay zekaya sormadimmi saniyorsunuz bu soruları. Bu da hafife almaktir
ego=1/Knowledge

power20

İlk şema kıytırık. Aldığınız cevaplar gayet uygun.. 

Son şemada ise, aşırı akım bilgisinin 4066 ile anahtarlanarak mcu ya uygulandığı görülüyor.  

Sürme  sinyali ve aşırı akım varsa mcu haberdar olacak gücü kesecek.

Şama doğruysa yani.

z

Kavga etmeyin.

3 faz H bridge ile surulen motorun DC baradan cektigi akimin GND'a aktigi yola tek bir direnc baglanmis.
Bu direnc uclarinda dusen gerilim akimla orantilidir ancak 3 faz PWM sinyallerinden dolayi oldukca karmasik dalga formundadir. HC08 islemcinin hizi yetersiz kalacagindan yazilimsal olarak akimi yorumlamak muhtemelen mumkun olamayacak. Bu sebeple donanimsal cozume gidilmis.

Adam H bridge giris sinyallerini kullanarak motor akiminin karmasik dalga formunu demodule edebilmek icin gerekli sinyalleri GAL ile decode etmis.

Cok emin degilim ama  analog switch ve etrafindaki RC devreleri DQ demodulator gibi davraniyor. 

Burda gercek zamanli motor akiminin anlik degerinin cok dogru okunmasina ihtiyac var. Zira PWM sinyallerinin duty degerii akimin anlik degerine gore belirlenir.

Eger basit bir asiri akim kontrolu yapmak olsaydi bu zahmete girilmezdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2024, 01:53:59Kavga etmeyin.

3 faz H bridge ile surulen motorun DC baradan cektigi akimin GND'a aktigi yola tek bir direnc baglanmis.
Bu direnc uclarinda dusen gerilim akimla orantilidir ancak 3 faz PWM sinyallerinden dolayi oldukca karmasik dalga formundadir. HC08 islemcinin hizi yetersiz kalacagindan yazilimsal olarak akimi yorumlamak muhtemelen mumkun olamayacak. Bu sebeple donanimsal cozume gidilmis.

Adam H bridge giris sinyallerini kullanarak motor akiminin karmasik dalga formunu demodule edebilmek icin gerekli sinyalleri GAL ile decode etmis.

Cok emin degilim ama  analog switch ve etrafindaki RC devreleri DQ demodulator gibi davraniyor. 

Burda gercek zamanli motor akiminin anlik degerinin cok dogru okunmasina ihtiyac var. Zira PWM sinyallerinin duty degerii akimin anlik degerine gore belirlenir.

Eger basit bir asiri akim kontrolu yapmak olsaydi bu zahmete girilmezdi.
Hocam Hoşgeldiniz.
Benim başlığıma geri gelmeniz beni çok onurlandırdı.
Söyledikleriniz çok doğru. Bu cihaz kolay kolay IPM zayi etmiyor.
Bu cihazı yıllardır tamir ederim ama ilk defa şemasını çıkarmak istedim. Kalitesinden dolayı.
Hiç bir zaman da IPM patlatmadı. Smps katındaki 15 volt ıpm geriliminin kapasitörlerinin kuruması nedeniyle kararsız çalışmasına rağmen.
ego=1/Knowledge