Blok şemadaki GAL16V8 in görevi nedir?

Başlatan Mr.Thinking, 15 Temmuz 2024, 09:27:05

M.Salim GÜLLÜCE

Özellikle IC9 optosu bana şemanın hatalı olabileceği izlenimi verdi.
Hem optonun girişi hemde Opamp in girişi..
Biraz acaip.
Sistem biyerden mutlaka feedback almak zorunda. Ama şemada öyle birşey görünmüyor.
Dolayısıyla GAL den daha ziyada feedback üzerinden aşırı akım uyarısını nasıl algılıyor ona odaklanman hgerekecek.
R1 üzerinden akım bilgisi geri dönüş alıp 4066 üzerinden GAL girişlerine uygulanıyor gibi.
Gal girişi değilde çıkışı ise faz çıkışlarına göre anahtarlanan lojik yapı akım çekmeyi gerektiriyormu gerektirmiyormu onu feedback ten alıp MCU ya aktarıyor olabilir.

Benim gözlemleyebildiğim tam şema dediğin şey üzerinden budur.

power20

Geribildirim var.  overcurrent  hattı yukarıya 4066 girişine geliyor oradan mcu ya uygulanıyor

fakat ne hikmetse "aynı hat" ikiye ayrılıp farklı genlik olarak iki farklı girişe uygulanıyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 18 Temmuz 2024, 17:57:28Geribildirim var.  overcurrent  hattı yukarıya 4066 girişine geliyor oradan mcu ya uygulanıyor

fakat ne hikmetse "aynı hat" ikiye ayrılıp farklı biçimlerde iki farklı girişe uygulanıyor. ( bu haliyle şema kesin  hatalı)

eğer şemada hata yoksa

bunun manası: Ey MCU! bu sinyali öyle okuyamadıysan birde böyle oku! demektir.
Bilemiyorum tasarımcısının ne düşündüğünü...
Ama şema doğru.
Belli bir Hızdan sonra ADC okuma formülünü değiştirip bunuda diğer bir kanaldan okumuş olabilir mi?

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 18 Temmuz 2024, 17:29:52Özellikle IC9 optosu bana şemanın hatalı olabileceği izlenimi verdi.
Hem optonun girişi hemde Opamp in girişi..
Biraz acaip.
Sistem biyerden mutlaka feedback almak zorunda. Ama şemada öyle birşey görünmüyor.
Dolayısıyla GAL den daha ziyada feedback üzerinden aşırı akım uyarısını nasıl algılıyor ona odaklanman hgerekecek.
R1 üzerinden akım bilgisi geri dönüş alıp 4066 üzerinden GAL girişlerine uygulanıyor gibi.
Gal girişi değilde çıkışı ise faz çıkışlarına göre anahtarlanan lojik yapı akım çekmeyi gerektiriyormu gerektirmiyormu onu feedback ten alıp MCU ya aktarıyor olabilir.

Benim gözlemleyebildiğim tam şema dediğin şey üzerinden budur.
Hocam IC9 un girişinde bir siviç var. Bu nedenle o şekilde düşünülmüş. Dikkatli incelediğinizde mantığını anlayacaksınız. Ben de merak edip ve şemanın doğruluğunu teyit etmek için o sivici analog tarafına getirip IN girişine 0...5V arası gerilim uyguladığımda optonun transistör tarafında 0...5 volt arası bir gerilim okuyabiliyorum. Garip bir tasarım.
Benim asıl anlmadığım bir yer daha var;
Şemadaki LM324C ile LM324D sektörlerinin ne işe yaradığı?
Bu kısmı proteusta simüle ettim ve çalıştıramadım. Ama LM324 ün a ve b sektörlerinide çalıştıramadım. Fakat lm324 ün 1 inci çıkışı ile 5. girişi arasına 10K bir direnç attığımda simülasyon çalımaya başlıyor ve hiç görmediğim osiloskop grafikleri olşuyor. AMa gerçekte böyle bir direnç yok.
Yani anlamak istediğim kısımlardan biride LM324 tarafı.
NOT:Motor sürücüde gerçekte IN girişi ve OUT çıkışı kullanılmıyor. RX-TX-GND ve SW girişleri kullanılıyor.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 18 Temmuz 2024, 18:30:24Bilemiyorum tasarımcısının ne düşündüğünü...
Ama şema doğru.
Belli bir Hızdan sonra ADC okuma formülünü değiştirip bunuda diğer bir kanaldan okumuş olabilir mi?
Hocam IC9 un girişinde bir siviç var. Bu nedenle o şekilde düşünülmüş. Dikkatli incelediğinizde mantığını anlayacaksınız. Ben de merak edip ve şemanın doğruluğunu teyit etmek için o sivici analog tarafına getirip IN girişine 0...5V arası gerilim uyguladığımda optonun transistör tarafında 0...5 volt arası bir gerilim okuyabiliyorum. Garip bir tasarım.
Benim asıl anlmadığım bir yer daha var;
Şemadaki LM324C ile LM324D sektörlerinin ne işe yaradığı?
Bu kısmı proteusta simüle ettim ve çalıştıramadım. Ama LM324 ün a ve b sektörlerinide çalıştıramadım. Fakat lm324 ün 1 inci çıkışı ile 5. girişi arasına 10K bir direnç attığımda simülasyon çalımaya başlıyor ve hiç görmediğim osiloskop grafikleri olşuyor. AMa gerçekte böyle bir direnç yok.
Yani anlamak istediğim kısımlardan biride LM324 tarafı.
NOT:Motor sürücüde gerçekte IN girişi ve OUT çıkışı kullanılmıyor. RX-TX-GND ve SW girişleri kullanılıyor.
Part D Amplifikasyon A ise comparator.
Part B ile C arasında garip bir entegrasyon war. B nin çıkışı komparatörle test ediliyor.

Ziya

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 17 Temmuz 2024, 21:17:41Ne demek istediğinizi anlamadım Hocam?
Cevabınızı ayrintili incelemiştim.
Ama yapay zeka bazen çok aptalca cevaplar verebiliyor. Bu da onlardan biriydi.
Cevabın bir maddesinde gal18 in içinde kullanıcının isteğine göre programlanmış motor hızını rampa yüksekliğini kalp atışını ayarlayan paket programlar vardır, demiş.
Ama bu entegre bunu yapamaz. Çünkü spwm üretme özelliği yok ve 4066 nin girişlerine bağlı. Bunu yapması imkansız yani.
Ayrıca @SERRO EFE detay istemiş, semasinindan daha iyi bir detay olabilirmi?
Cihaz bana tamire geldi ve E2 hatası veriyor. Yani över current.
Bende cihazı anlamak için tüm şemayı çıkardım. Gal18 i bir motor sürücüde bu şekilde kullanıldığını ilk defa görüyorum. Anlamak adina Sorumun cevaplanabilecegi kadarinida çizip buraya koydum. Gal18 i anlatan bir link te bulup koydum. Endüstriyel tasarimci arkadaşların bunu anlayıp cevap verebileceğini umarak.
GAL16V8 içerisindeki programı okutup, decompile ederek mantık devreleri ile oluşturulan devrenin formülünü elde edebilirsiniz.

GAL16V8 burada tristör veya lgbt lerin ateşleme zamanlarının çakışmasını önlemek için kullanılır. İçerisindeki mantık devrelerini de tasarımcı oluşturup programlar.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

seron

Kızmayın hocam şaka. Ortamı biraz rahatlatayım dedim ;)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2024, 01:53:59Kavga etmeyin.

3 faz H bridge ile surulen motorun DC baradan cektigi akimin GND'a aktigi yola tek bir direnc baglanmis.
Bu direnc uclarinda dusen gerilim akimla orantilidir ancak 3 faz PWM sinyallerinden dolayi oldukca karmasik dalga formundadir. HC08 islemcinin hizi yetersiz kalacagindan yazilimsal olarak akimi yorumlamak muhtemelen mumkun olamayacak. Bu sebeple donanimsal cozume gidilmis.

Adam H bridge giris sinyallerini kullanarak motor akiminin karmasik dalga formunu demodule edebilmek icin gerekli sinyalleri GAL ile decode etmis.

Cok emin degilim ama  analog switch ve etrafindaki RC devreleri DQ demodulator gibi davraniyor. 

Burda gercek zamanli motor akiminin anlik degerinin cok dogru okunmasina ihtiyac var. Zira PWM sinyallerinin duty degerii akimin anlik degerine gore belirlenir.

Eger basit bir asiri akim kontrolu yapmak olsaydi bu zahmete girilmezdi.
@z Hocam;Açık Şemadaki Lm324 ün amaçları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siz Opampları iyi bilirsiniz..
ego=1/Knowledge

z

324 B ve C ucgen dalga ureteci. 324A komparatorun cikisinda PWM sinyali olusuyor. 324D ise 0..12v analog sinyal istiyor.

Yani olay su.

CN3 un PWM girisine (1 numara) ister pwm uyguluyorsun ister 0...12v.

Eger PWM giriyorsan CN3 PWM konumuna aliniyor. Bu durumda motor devri/(ya da baska bir buyuklugu) PWM ile ayarlaniyor.

CN3 analog tarafa alinirsa bu durumda CN3 In girisine 0...12v uygulaniyor duzenek kendi pwm sinyalini analog voltajdan elde ediyor.

CN3 analog konuma alinirsa isterseniz girise potansiyormetreden ayarli voltaj ya da  isterseniz gene PWM girebilirsiniz. 324D ortalama alacak ozellikte cevre elemanlarina sahip.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 19 Temmuz 2024, 12:15:46324 B ve C ucgen dalga ureteci. 324A komparatorun cikisinda PWM sinyali olusuyor. 324D ise 0..12v analog sinyal istiyor.

Yani olay su.

CN3 un PWM girisine (1 numara) ister pwm uyguluyorsun ister 0...12v.

Eger PWM giriyorsan CN3 PWM konumuna aliniyor. Bu durumda motor devri/(ya da baska bir buyuklugu) PWM ile ayarlaniyor.

CN3 analog tarafa alinirsa bu durumda CN3 In girisine 0...12v uygulaniyor duzenek kendi pwm sinyalini analog voltajdan elde ediyor.

CN3 analog konuma alinirsa isterseniz girise potansiyormetreden ayarli voltaj ya da  isterseniz gene PWM girebilirsiniz. 324D ortalama alacak ozellikte cevre elemanlarina sahip.
Hocam;
324, 5 volt ile çalışıyor. Bu durumda yorumunuzda ne değişi?. 0-12 değil de 0-5volt giriş mi olmalı.
Ben bu giriş ve çıkışları kullanarak motor sürücüyü gerçekte çelıştıramadım. RX ve TX üzerinden ancak kendi ekranı ile çalışabiliyor. Nerede hata yapıyor olabilirim?
ego=1/Knowledge