Bobinsiz Switch Mode Güç Kaynağı (Gırgır)

Başlatan seron, 20 Temmuz 2024, 14:31:40

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: seron - 22 Temmuz 2024, 13:36:23Hocam sen yeter ki neyi araştıracağım konusunda yol yordam göster.
Ben elektroniğe aşığım "yok olmaz araştırmam" demem.

Bu arada step-up ve step-down topolojilerini, bu sistemlerde bobinin işlevini biliyorum. Siz anlatınca daha güzel oturdu.
Aynı yöntem led driverlarda da kullanılmaktadır.
Ledin 50 Hz şebeke (Köprü sonrasında 100 Hz) kırpışması yapmasından kurtulup ledin sürekli ışıldamasını sağlamak için de aynı şey kullanılır.
Direk şebekeden sürülen Led driverları inceleyebilirsin.

argeman

Alıntı yapılan: fide - 21 Temmuz 2024, 17:59:49Hocam seçenek çok ama asıl konu bütçe meselesi.
Rigol DP932 bir arkadaşta var. Trafo + lineer bir yapı kullanmışlar. Profesyonel bir ürün. Üç ayrı kanal var ama 10A seviyesine çıkmaz. Fiyatı 25.000Tl ile 30.000Tl arasında.

Diğer taraftan bir arkadaş tipi bunun ile aynı ama markası farklı bir cihaz aldı. Memnun.
https://www.amazon.com.tr/ayarlanabilir-laboratuvar-hassasiyetli-anahtarlama-d%C3%BCzenlenmi%C5%9F/dp/B0C1SHFTNN

Eski tip skopunu kullanmış, çok beğenmemiştim ama yeni tip ürünleri güzel olan OWON'un bir güç kaynağı var.
https://www.perpaotomasyon.com/urun/owon-spe3102-30v-10a-ayarlanabilir-dc-guc-kaynagi

Bende iki ayrı el yapımı güç kaynağı var.
Biri meanwell LRS350-48 320W smps + RD6006 (RD6012 yada RD6024 tavsiye ederim) üzerine kurulu.
Link aşağıda.
https://mekatronik.org/forum/threads/rd6006-guec-kaynagi-yeni-kutu-ve-smps.3794/page-3#post-76948

Diğeri de toroid trafo üzerine kurulu izole 4 ayrı kanal sunan RK6006 ile yapılmış güç kaynağı.
https://mekatronik.org/forum/threads/rk6006-cok-cikisli-guec-kaynagi-montaj.4689/

simetrik 5,12,15V sabit, 2 kanal izole 0~30V ayarlı, izole 3.3V ve izole 5V AC çıkış veriyor. Şimdilik her işimi görüyor.

Emek harcamışsın Hocam çok teşekkür ederim, el yapımı güç kaynağın çok hoş olmuş, sanırım bende sizin gibi meanwell üzerinden ilerleyeceğim.

Seron kusura bakma, konunun içinde soru sordum fakat ayrıntılı cevap aldım.

seron

Benim başlığı açarken temel amacım şuydu.
Bobinle kurulan topolojilerde bobinin değeri, hesaplamarının zorluğu yanına PCB üzerinde hatırı sayılır yer kaplaması da önemliydi.
Bu dertten kurtulmak için, switch mode/lineer şekilde hibrit bir şekilde tasarlayabilir miyiz, daha da geliştirebilir miyiz, asıl anlaşılmasını istediğim şey buydu.
İnternet üzerinde rusların amatör projelerini incelerken, yukarıda gösterdiğim devrenin hemen hemen aynısının, iki transistörlü flip-flop'lu versiyonunu görmüştüm. Devre, bir otomobilin havalandırma/klima fanını çalıştırmak için tasarlanmıştı. Yazar, fandan ıslık sesine benzer bir ses duyulabileceği konusunda uyarıyordu. Devreyi kurup deneyenlerden de böyle bir geribildirim gelmişti. Dolayısıyla çıkışın aşırı derecede ripıl içermesi kaçınılmazdır.

Neticede hepinizden oldukça kabul edilebilir, mantıklı ve doğru yorumlar geldi. Yine de devre halen geliştirilebilir bence. Tabi ki bu iddia tartışmaya açık. Filtrelemek için yine bobin kullanılacak?

Herneyse. Ben umduğumdan fazlasını öğrendim. Teşekkür ederim.

elektronikhobi

İlk paylaştığınız devre güzel bir devreye benziyor. Ancak vakit az.

Anahtarlamalı diyor.

Aslında doğrusal bir güç kaynağı devresidir. Trafo çıkışına köprü diyot koymuş. Arkasında da gerilim kıyıcı bulunuyor.

Klasik anahtarlamalı devrelerde ise tasarım oldukça farklıdır.

Şebeke gerilimi trafo olmadan doğrultuluyor. Doğru akım tekrar dalgalı akıma çeviriliyor.

Yüksek gerilim katının yanında alçak gerilim katı var. Katlar arasında yalıtım yapmak gerekiyor.

Sığaç gerilimi, bobin ise akımı uzun süre tutma eğilimde olan devre elemanıdır.

Anlık olarak sığaç gerilimini değiştirmeye çalışır, sığaca düşük gerilim uygularsanız çaat! yapabilir.

Her ikisi de erke ("enerji") depolayan devre elemanlarıdır.

En basit DC DC dönüştürücüde bile bunlar kullanılıyor.
Yaklaşık bir asır önce, askerlerimiz Filistin - Sina Cephesinde Kanal Harekâtında savaşmışlar.

Kore'de birliğimiz düşman çemberini nasıl aştı?

seron

İşte bir step-up converterin temel prensibi:

Bu devre verimli değildir. Amaç öğrenciye/yeni başlayana, konunun temelini deneye yaparak öğretmektir. Pr1 potu ile multivibratör çıkışındaki darbe genişliği değiştirilerek çıkış voltajı tayin edilmeye çalışılır. Hat regülasyonu ve yük regülasyonu hak getire. Dediğim gibi amaç, öğrenmeye çalışanlar için deney ortamı sağlamaktır. Devreyi çizerken elemanlara bilinçli olarak değer vermedim. Multivibatörün 1kHz ila 10kHz çıkış vermesi sağlanırsa, uygun bir bobin ve mosfet ile güzel bir deney ortamı sağlanabilir.