220v Ac 12V Dc mini trafo sorunu

Başlatan oguztkn, 15 Ağustos 2024, 02:37:35

oguztkn

Arkadaşlar merhaba,

Bir projede resimdeki mini trafoyu kullandık. Pcb çizimi direk oturacak şekilde yapıldı. Kartlar dizildi her şey tamam gibi duruyor ama rastgele test ederken bir çalışanın bir daha çalışmadığını gördüm. Konu aşırı akım çekilme sorunu olmadığını düşünüyorum çünkü devre bir adet nrf5832 ve rf433 mhz alıcı var ikiside 78l33 ile besleniyor. Bir de bildirim ledi var 3mm.

Enerjiliyken incelediğimde giriş kondansatöründe 310v görüyorum. Ama çıkış yok. Bir tanesini dağıtım karttaki diyot kontrolü , direnç değerleri kontrolü, trafo kontrolü yapıyorum hepsi sağlam olarak görünüyor. Bu olayın sebebi sanırım trafoyu süren pwm kontrolcüsü. O da çin malı dandik olayına dönecek ise şuan çalışanların gerçekten sağlam olduğunu nasıl test edebilirim ? 1000 adet yapıldı , hepsini test etmeye razıyım ama emin olma durumu hakkında fikirlerinize talibim.

Kullanilan trafonun resmi :

Şimdiden Teşekkür Ederim.

cevat1

Pwm kontrolcü.
Kaliteli entegre kullanılıp/kullanılmadığı?
Malzeme sağlamlık kontrolü
Osiloskopla çıkış frekansı kontrol.

triyak

smps i devreden söküp, tek başına test edin. büyük ihtimalle çalışacaktır. Rf, kontrolcüyü etkiliyordur. Yazilimda rf kısmın 30 sn gibi bir süre sonra calisacak şekilde ayarlayın.

oguztkn

Alıntı yapılan: triyak - 16 Ağustos 2024, 18:50:03smps i devreden söküp, tek başına test edin. büyük ihtimalle çalışacaktır. Rf, kontrolcüyü etkiliyordur. Yazilimda rf kısmın 30 sn gibi bir süre sonra calisacak şekilde ayarlayın.

Şöyle bir durum fark ettim. Bu modülün çıkışında kendş 100uf 16v kondansatörü mevcut birde pcb de hemen peşine 100uf 35v bir tane daha vardı. İlk açılışta kondansatörler boş iken kısa devre gibi olduğundan o arada fazla akımdan kalkamıyor modül. Kondansatörü doldurmaya gücü yetmediğinden sürekli arafta kalıyordu. İkinci kondansatörü devreden çıkardım sadece kendi kondansatörü kaldı Bu şekilde deniyorum 2-3 saattir,  sürekli aç kapa yaparak hiç kırpma yapmadan direk açılıyorlar. Sanırım bu şekilde çözmüş olacağım. Kendimi mi kandırıyorum acaba yoksa mantıklı bir çözüm mü bilmiyorum

Epsilon

Daha önce imal ettiğiniz bir devrenin yeni versiyonumu? Yoksa güç kaynağı kısmınımı değiştirdiniz ?

Prototip test aşamasında sahada çalışan cihazlarınız yokmu? Bu şekilde tüm fonksiyonlarıyla test ettiğiniz cihazlarınız olmalı.
Yıllardır ürettiği ürünü,her yeni partinin önemli adetlerdekini test eden firmalar varken çok fazla test etmeden göndermek büyük risk
Ayrıca yukarıda'da bahsedildiği gibi ,MCU lu sistemlerde yazılımda birkaç saniyelik beklemeler yaptırıp error kontrollü yaptırmak önemli.
Kolay Gelsin

oguztkn

cihaz daha önce yapılan kullanılan bir ürün. Sadece güç kaynağı değişikliği oldu. Önceki versiyonda da bu mantıkta çalışan mini bir ac-dc çevirici var idi. Sonrandan bunu tercih etmemizin sebebi pcb ye oturma konusunda montaj kolaylığı sağlaması idi.

Öncekinin resmini de paylaşıyorum. Bunda SM7513 entegresi kullanılmış.

oguztkn

Şöyle bir gelişme oldu. Gece çalışanlardan ve çalışmayanlardan birer tane iyice dağıttım. Sonra smd kondansatörün değerini ölçmek aklıma geldi. Çalışanda 10uf olan değer çalışmayanda 20-22nf gibi görünüyordu. Mikroskopla baktığımda çok az da olsa kasasında çatlak fark ettim. Sonra devreyi tamamen söküp şemasını çıkardım. Ekte şemasını gönderiyorum. Sizden ricam o kondansatör neden bozulur acaba fikir verebilir misiniz ? Fazla akım çekme durumumu yoksa çin li arkadaşların düşük malzeme kalitesinden mi kaynaklı. En önemli konu ise çalışanların durumu onları sorunsuz kabul edebilecek miyim ?

(Bu arada bu tezimi çalışmayan 5 tane modülde test ettim hepsinde aynı sorun)

mehmet

Kondansatörün gerilimi düşük kalıyor olabilir. En az 50V kondansatör ile deneyiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

gevv

Çalışanlara da güven olmaz. Bence elektrolitik 10uf 63v kondansatör takın. Tüm modüller elden geçecek.

Söylediniz gibi kalitesiz veya sorunlu partiye denk gelmiş olabilir.

cevat1

Şema da HT2812H
ses jeneratörü ( single sound generator) olarak görünüyor.

Çip kod numarasini doğru yazdığınıza emin misiniz?

oguztkn

Alıntı yapılan: cevat1 - 17 Ağustos 2024, 16:18:09Şema da HT2812H
ses jeneratörü ( single sound generator) olarak görünüyor.

Çip kod numarasini doğru yazdığınıza emin misiniz?

seron

Af buyrun, konu hakkında uzman değilim.

Eğer bu parça bir ses jeneratörüyse sanırım 555 gibi belli bir frekansta pals ürettirerek trafoyu sürdürüyorlardır tahminim o. Salladım ama doğru olabilir.

:D

gevv

oguztkn

Alıntı yapılan: gevv - 17 Ağustos 2024, 16:02:05Çalışanlara da güven olmaz. Bence elektrolitik 10uf 63v kondansatör takın. Tüm modüller elden geçecek.

Söylediniz gibi kalitesiz veya sorunlu partiye denk gelmiş olabilir.

sanırım öyle gözüküyor. Şöyle bir fikir aklıma geldi kondansatörün olduğu yer 220 tarafında doğrultulup gerilim bölücü ile voltaj oluşturuyor. Giriş voltajını bir şekilde 220 değilde 250-270 yaparak denesem kondansatörün dayanımı denemiş olur muyum. Çünkü kondansatör ulaşılması zor bir yerde trafonun altında kalıyor. Bu yöntem mantıklı olur mu ?

gevv

300v  hattından gelen direnc başlangıç için kondansatörü bozmaz

trafonun altında olması kötü olmuş 

sorunlu olanlardan birine kondansatörü sökmeden arkadan bir yerlerden 10uf elektrolitik paralel bağlayın test edin.

ama arızalı değeri düşük olan kondansatör zamanla kısa devreye düşermi diye düşünüyorum  işin  sonu belli gibi :)

datasheet  dosyasında ki not;

Alıntı YapVCC Kontrolörün güç besleme pimi, Kontrolörün daha Kararlı besleme voltajı elde etmesini sağlamak için, harici filtre kapasitörü elektrolitik düşük eşdeğer empedansı (Düşük ESR) kullanmalıdır