Lineer Regülatör Isınma Problemi

Başlatan Mnemonic, 16 Ağustos 2024, 16:58:00

Mnemonic

Sevgili forumdaşlar,
tasarladığım bir devrede 15V ve 3.3V gerilime ihtiyacım var tahmin edebileceğiniz gibi 15V devrenin genelinde 3.3V ise lojik kısımı besliyor. 220V AC girişte Non isolated buck topoloji bir Viper ile SMPS devresi kurdum. Buradan 15V elde ediyorum. lojik kısım için ise 15V giriş kullanarak önce AMS1117-33 (giriş voltajı 18V olan model) sonrasında LM317 kullanarak 3.3V regüle yaptım.

Problemim tamda bu noktada başlıyor. 15V giriş ile 3.3V regülasyon yaptığımda her iki sot233 kılıf regülator çok ısınıyor. SMPS'de çift çıkış yapmam mümkün değil bunu önermeyuin lütfen. Çözüm olarak ne önerirsiniz? Burada bu iki entegre yerine ne kullanabilirim veya bu entegreleri ne şekilde kullanırsam ısı problemim olmaz.

Şimdiden destekleriniz için çok teşekkür ederim.

M.Salim GÜLLÜCE

Tamamen çektiğin akımla alakalıdır.
1117 den sonra neden lm317 kullandığını anlamadım.
117 nin soğutucu pin padini genişletmeyi hatta vialarla alt katmanda daha da genişletmeyi deneyebilirsin.
Isınması kaçınılmaz. Yapabileceğin en iyi şey ısıyı dağıtmak olmalı.
Isı dağıtılırken Viper SMPS devresine ısı aktarımı olmamalı.

Kolay gelsin.

triyak

ayrıca çekilen akıma göre lineer regülatör girişine seri direnç bağlayın. Isıyı direnc üzerinde harcayın. Yarı iletkeni daha az ısıtın

Mnemonic

@M.Salim GÜLLÜCE 1117 fazla ısınıyordu o yüzden LM317'e geçtim ama o daha fazla ısınıyor. Ayrıca giriş gerilim seviyesi yüksek olan 1117 bulmak oldukça zor genelde 9-12V giriş seviyesinde olanlar var. Viper 1117'den oldukça uzakta (10cm kadar) birbirlerini etkileyen ısı faktörü yok. 3.3V regülatör lojik kısma yakın olan konumlandırıldı.

@triyak değer olarak ne önerirsiniz ayrıca üzerine ne kadar akım düşer? kılıf olarak ne kullanmalıyım.

her ikinize de cevaplar için teşekkür ederim

Erol YILMAZ

Isınan regulatorün girişindeki gerilim ne kadar ve ne kadar akım çekiyor?

Mnemonic

15v giriş var ve en fazla 100mA akım çekiyor

Erol YILMAZ

Pkayıp = (15-3.3) x 0.1 = 1.17W

Bu girişe seri 82 ohm 2W'lık bir direnç koyarsan kayıp gücün çoğunu üstlenecek, Regülatör nefes alacaktır.

mehmet

İzolasyonsuz step-down regülatörler ile bu iş olmaz mı?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

Erol YILMAZ

Step down regulatör bu iş için uygun ama bi tık pahalı kalabilir...

kimlenbu

Eğer bir üründen binlerce üretilmeyecekse ve giriş voltajı 12v üstüyse switching regülator ile 5v'a düşürüp peşine 3.3v ldo koyarım her zaman, çıkış voltajı daha temiz oluyor, daha yüksek giriş gerilimlerine dayanabiliyor, ısınma derdi olmuyor.

Epsilon

Alıntı yapılan: Mnemonic - 16 Ağustos 2024, 16:58:00220V AC girişte Non isolated buck topoloji bir Viper ile SMPS devresi kurdum. Buradan 15V elde ediyorum.

Viper ile yaptığınız devre datasheetindeki gibi akım ve voltaj değerlerini tek başına veriyormu?
Viper 1xx serisi ile Viper 2xx serisi arasında yaklaşık 2 misli güç farkı var.PCB yi nasıl tasarladınız ? fotoğrafı varmı?

Geçenlerde ,12 voltla çalışan , Viper kullanılımış akülü çocuk arabasının şarz adaptörü elime geçti gayetde güzel çalışıyordu
 Elinizde referans aldığınız buna benzer piyasadan alınmş düzgün çalışan Viper lı  adaptör varmı?
 Şema olmadan PCB fotoğrafı olmadan ne gibi bir yardım olabilir
Viper ı nereden satın aldınız.Prototip için Farnel, Özdisan vb yerlerden tedarik edilmeli
Düzgün çalışan borda diğer yerlerden alınanlar soketine takılır/lehimlenir test edilir.
Çalıştığından emin olduktan sonra kendi bordunuzda test edilmesi gerekir

Mnemonic

@Epsilon selamlar
Viper 115 kullandım. buradan 15V stabil olarak alıyorum. devrenin tamamı 15V üzerinden 250-300mA civarinda çekiyor. (3.3V regüle beslemesi dahil) tasarım olarak St'nin E-design toolunu kullandım orada bir sıkıntım yok. O kısım gayet temiz ve uygun ısıda çalışıyor. refernas olarak Viper geliştirme kartlarınından yararlandım.

Ürünlerin tamamı Farnell ve Özdisan'dan alındı. prototip aşamasında asla piyadasan ürün satın almam

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 18 Ağustos 2024, 09:07:11Step down regulatör bu iş için uygun ama bi tık pahalı kalabilir...
step down için ek bobine ihtiyacım olacak PCB'de bunun için pek yerim yok açıkçası

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 17 Ağustos 2024, 18:23:16Pkayıp = (15-3.3) x 0.1 = 1.17W

Bu girişe seri 82 ohm 2W'lık bir direnç koyarsan kayıp gücün çoğunu üstlenecek, Regülatör nefes alacaktır.

LDO'nun girişindeki akıma göremi hesap etmemiz gerekiyor. Çıkışındaki akıma göre mi? Birde direnç değerini nasıl hesapladınız ?

Ayrıca tek seri değilde gerilim bölücü 2 direnç taksam uygun olur mu?

mehmet

Çekilen akıma göre düşen gerilim değişeceği için, direnç pek mantılı gelmiyor bana.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

asma

Merhaba
Çekilen akıma göre gerilim düşümü istenilen bir özellik.
Regülatör girişindeki gerilim min ve max değeri öngörülebiliyorsa , regülatörün line regülasyon değeri kritik değil ise bu sebepten load regülasyonu etkilenmiyorsa regülatör üzerinde harcanan ısı (ya da oluşan ısı) sabit tutulmaya çalışılır.

- Seri direnç yerine gerilim bölücü uygun olmaz (dirençler üzerinde harcanan) toplam kayıp daha fazla olur. Direnç ve zener yöntemi de benzerdir ancak avantajı da vardır.
Seri direnç iyidir.
Ama yerim dar vs. derken to252 kılıfta 7806 dan sonra yine aynı 1117 yi kullanırsanız çok daha iyi olur.
Harcanan güç aynı olacaktır , sot için daha az ısı to kılıf için daha fazla ısı açığa çıkabilir. Yani kayıp gücü dağıtırken dağına göre kar yağdırın olur biter.

Kolay gelsin.

Yazilim

3.3v regületörün öncesine smd kılıf 7805 (LM78M05)  öneririm.