Boost Converter Devresinde Bobin Isınma Problemi

Başlatan berkay_91, 22 Ağustos 2024, 19:42:55

berkay_91

Alıntı yapılan: Epsilon - 24 Ağustos 2024, 01:41:49Devrenin çalışıyor olması ,uzun süre çalışacağını göstermez.
O değerleri Adafruit ın online Boost Calculatoru ne girin bakalım size hangi değerleri hesaplayacak
Ben ekran görüntüsünü de ekleyeyim
Adafruit Calculator

EKRAN1" border="0

EKRAN2" border="0

uzun süreli testler yapıp 3 - 4 hafta sonra sonuçları buraya yazacağım

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 23 Ağustos 2024, 17:10:39Evet değil Buck da giriş voltajı/çıkış voltajı direkt Duty oranını verir
Akım faktörü belirler aslında duty i.
Giriş çıkış farkı değil.
Harcama çoğaldıkça takviye etmesi gerekir.
Burada bir terslik war sanırım.

Gücü sabit farzedersen ancak bazı kriterler sabitlenebilir.

Epsilon

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 27 Ağustos 2024, 09:18:12Akım faktörü belirler aslında duty i.
Giriş çıkış farkı değil.
Harcama çoğaldıkça takviye etmesi gerekir.
Burada bir terslik war sanırım.

Gücü sabit farzedersen ancak bazı kriterler sabitlenebilir.
Aşağıdak link, Analaog Device ın Boost Converter larda Duty Cyle ın hesabı hakkında.İmajın hemen üstündeki cümle daha önce söylediğim formülle aynı şekilde.(Çok daha hassas  hesaplanmasında Verimde işin içine giriyordu sanırım)
Analaog Device Makalesi

Sayfanın Google Çevirisi

Ekleme:
Tüm hesabın nasıl yapıldığına dair Texas makalesi .Söylediğim gibi dutyi çok değiştirmesede de verim (Efficiency) de işin içine giriyor(Sayfadan alıntı: η = efficiency of the converter, e.g. estimated 80%)

Texas Makalesi

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 27 Ağustos 2024, 11:33:57Aşağıdak link, Analaog Device ın Boost Converter larda Duty Cyle ın hesabı hakkında.İmajın hemen üstündeki cümle daha önce söylediğim formülle aynı şekilde.(Çok daha hassas  hesaplanmasında Verimde işin içine giriyordu sanırım)
Analaog Device Makalesi

Sayfanın Google Çevirisi

Ekleme:
Tüm hesabın nasıl yapıldığına dair Texas makalesi .Söylediğim gibi dutyi çok değiştirmesede de verim (Efficiency) de işin içine giriyor(Sayfadan alıntı: η = efficiency of the converter, e.g. estimated 80%)

Texas Makalesi

Kaynaklar güzel.
Zaten mantıuk şunun üzerine kurulu.
Sistemin bir anahtarlama ve devre harcamaları kaybı war.
Eğer hiç tüketim yapmazsan verim çok düşük olur. Zira kayıp tüketime oranla çok fazladır.
Ancak maximum verim sağlayabilecek bir tüketim noktası wardır.
Daha fazlasını tüketmeye kalkarsan bu sefer de anahtarlama kayıpları artar.
genelde datasheetlerde verilen grafiklerde bu açık açık görülür.

Maximum duty maximum tüketim için verilen değer olmak zorundadır.
Tüketim azaldığında otomatikman feedback (Bazı sistemlerde duty ile değil darbe paketi ile yapılır. Örnek MC34063.
Duty sabit ancak darbeler değişir. Enable disable nmantığı ile çalışır.) duty küçülür.