GPS modul ve GPS Sisteminde bir sorunmu var ?????

Başlatan arge.mcr, 29 Ağustos 2024, 10:33:12

arge.mcr

ACİL YARDIM LAZIM !!! Elimde Neo-7M ve NEO6MV2 modülleri var. Bu modüllerden gelen saat bilgileri hatalı gelmeye başladı. Geçen gün benim arabamın saatini gps uyduları senkronize ettiği için arabamın saatide yanlış göstermeye başladı.

Modülü lojik analizöre bağladım saat bilgisi şu şekilde geliyor;
GPRMC154418.00A diye devam ediyor yani saat 15:44:18 ama saat o anda 10:49:00 bu konuda benden başka problem yaşayan yokmu ????? Saat bilgisi sabah başka öğlen başka akşam başka geliyor çok tuhaf bir durum var. Ben tüm uyduların saatleri aynı diye biliyorum. Eskiden beri kullanıyorum gps modullerden saat bilgisi almayı. Bu saat karmaşası yeni olmaya başladı.

Bu arada saat diliminden dolayı hata oluyor gibi basit bir yaklaşımda bulunmayın !!! Aracımın saati sabah başka öğlen başka gösteriyor saat dilimini değiştirilmiyor.
Benzer problemle karşılaşan varmı ??? ACİL YARDIM LAZIM !!!

triyak

bende aracımın saati bozulduğu için aynı gps modülü ile saat yapıp taktım. Bugüne kadar hiç hata yapmadı.

LukeSkywalker

Yaşadığınız bölge ile alakalı bir durum. Belirli bölgelerde belirli irtifalarda GPS sinyalleri devlet tarafından karıştırılıyor malesef.

arge.mcr

Eminmisiniz Şehir MERSİN şuan saat 09:16 ama 18:59 gözüküyor öğleden sonra düzelecektir.
Hem saat hemde dakika farklı. GPS sinyallerinde düzenleme olmuştur moduller eskidir şeklinde düşüncem vardı.

triyak

Bulduğunuz bölgeden ötürü gps spoofing e maruz kalıyorsunuzdur.

power20

Bölgede gps spoofing olduğunu doğrulamak için cep telefonu navigasyonu kullanılabilir mi? Gerçekten böyle bir sorun varsa durum hemen anlaşılabilir.

Saat bilgisini uydudan alabilen telefon uygulaması varsa daha iyi olur

fide

Telefon saati gpsten değil GSM şebekesinden alır. Bu yüzden saat üzerinden gitmek mantıklı değil ama neo-6 yada neo-7 modülün kullandığı band (GPS, gnss, beidou) üzerinden navigasyon denenebilir.
O bölgede navigasyonun stabil çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

power20

Evet normalde telefonun saati GPS üzerinden gelmez.
Fakat özel bir program bulunabilirse test yapılabilir. API desteklemiyor mu acaba?
Sadece konum mu alınabilir?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest&hl=en_US

https://apkpure.net/tr/gps-time-mileage-tracking/com.timeero.time_clock/download

triyak

Anten çok kritik bu konuda, cep telefonunu etkilenmeyebilir. Ayrıca  telefonlar gps uydusuna baglanti kuramadığı zamanlarda, navigasyon programları internet üzerinden konum gösterebiliyor.

Açık alanda gps test programları ile kaç uydu buluyorsunuz?

power20

Alıntı yapılan: triyak - 04 Eylül 2024, 16:13:59Açık alanda gps test programları ile kaç uydu buluyorsunuz?

Bana sormuşsanız hiç denemedim.  GPS modül kullanmadım. Belki konuya fayda sağlar diye bildirdim. Sonuçta telefonda GPS modül zaten var. Buna uygun bir analiz programı  olsa büyük kolaylık sağlar. Telefonda görünmüyorsa bizim yapacağımız GPS modül kullanan devreyle hiç görünmez. Sokak arası gibi mekanlarda telefondaki navigasyonun sağlıklı çalışmadığını biliyoruz. Belki açık alanda denemek gerekir.

triyak

Alıntı yapılan: power20 - 04 Eylül 2024, 16:30:06Bana sormuşsanız hiç denemedim.  GPS modül kullanmadım. Belki konuya fayda sağlar diye bildirdim. Sonuçta telefonda GPS modül zaten var. Buna uygun bir analiz programı  olsa büyük kolaylık sağlar. Telefonda görünmüyorsa bizim yapacağımız GPS modül kullanan devreyle hiç görünmez. Sokak arası gibi mekanlarda telefondaki navigasyonun sağlıklı çalışmadığını biliyoruz. Belki açık alanda denemek gerekir.

yok hocam, konu sahibineydi

arge.mcr

Alıntı yapılan: triyak - 04 Eylül 2024, 11:51:16Bulduğunuz bölgeden ötürü gps spoofing e maruz kalıyorsunuzdur.

Mersinde başka mahallelerde denedim sorun hergün aynı. Saat ve dakika ilginç bir şekilde yanlış geliyor. Gps spoofing neden yapılsınki. konum busulmuyor sadece saat hatalı geliyor.

triyak

Ortadogudaki savaşlardan ötürü sizin bölge de etkileniyor.

Bu arada modülün üzerindeki pili değiştirmeyi bir deneyin, problem düzelir belki

diot

Hic uğraşmayın tamamen askeri operasyon. Nerden biliyorum diyeceksen Türkiye filistin israil taraflarına devamlı elektronik taarruz yapıyor     (koral  ). sinyal karıştırıyor. Ayrıca israil demirkubbe sistemleride dron saldırılarına karşı gps engelleme yapmakta.

argeman

Alıntı yapılan: diot - 19 Eylül 2024, 18:05:56Hic uğraşmayın tamamen askeri operasyon. Nerden biliyorum diyeceksen Türkiye filistin israil taraflarına devamlı elektronik taarruz yapıyor     (koral  ). sinyal karıştırıyor. Ayrıca israil demirkubbe sistemleride dron saldırılarına karşı gps engelleme yapmakta.

Koordinat karıştırmak yerine neden saati karıştırsınlar ki? Koordinatlarda yani konumda her hangi bir problem yok diye yazılmış.

Benim önerim şu; GMT (Grenwich mean time)  UTC (Universal time coordinate) bu terimleri bir araştırın, usb-seri arabirimiyle modülü pc ye bağlayın, ardından u-center programı üzerinden,
Configure>Nav5>UTC standart bölümünün autoda olup olmadığını kontrol edin, aynı model gps alıcılar ile çalıştım bir sorun yaşamamıştım.
Türkiye GMT+3 ve UTC +3 dilimini kullanıyor, NMEA verilerinde GPRMC ve GPGGA çıktılarındaki saati kontrol edebilirsiniz, bu arada u-center programının sağ alt köşesinde saat bilgisi yer alır,
tabi bu denemeleri yaparken anteni açık gökyüzüne bakmasını  ve en az 7-8 uydu aldığından emin olun.