Co2 tüp için mini selenoid valf arıyorum

Başlatan mustafa_cmbz, 30 Ağustos 2024, 22:39:10

mustafa_cmbz

Merhabalar bu co2 tüplerin çıkışına takabileceğim. Tüp basıncına dayanabilecek max 5v luk bir selenoid valf arıyorum. Valfin bouyutunun minyatür olması ikinci durum.

Aklıma tansiyon aletlerindeki selenoid valf ler geliyor ama hiç bir yerde yedek parçasını bulamadım.

Aklına başka birşey gelen varmı?

sezgin

Medicalcilere sorun onlarda olmaz büyük ihtimalle ama tamirini yapanları bilirler onlardan alabilirsiniz.

Yuunus

mini olmasada lpg enjektorunde cesit cok, ama dogrudan tup basincini valfe guvenmeyin, cikis basincini once bir vana ile sinirlayin bence.

mustafa_cmbz

n11'den 6V Mini Solenoid Valf / 6A seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
https://www.n11.com/urun/6v-mini-solenoid-valf-6a-18746721?magaza=waiostore

Şöyle birşey buldum alıp deneyeceğim

mg1980

Buharlı ütülerde 220 V ile çalışan pompa var.. bobinin bir ucunda diyot var.. buharlı ütü pompası diye aranınca çıkar.. basınca dayanır mı bilmiyorum.
https://www.n11.com/urun/buharli-utu-pompasi-16w-441552004-25733540?magaza=online-yedekparca

triyak

12gr co2 tüplerinin 50 60 bar basınca sahip olduğu yazıyor nette.
Doğru ise selenoid valf işi zor.
Akvaryumcuların, canlı bitki baktıkları akvaryumlara co2 verme tertibatlari için 12voltluk valfler var. Akılda bulunsun

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: triyak - 31 Ağustos 2024, 18:59:3912gr co2 tüplerinin 50 60 bar basınca sahip olduğu yazıyor nette.
Doğru ise selenoid valf işi zor.

Bu bilgide güzel ben bakındım akşam bir basınç bilgisi okuyamadım tüpler ile ilgili. Valf gelsin test edeceğim.

umberto

Mustafa Hocam Selamlar

Sorduğun basınçlı CO2 Tüpü ile 10 yıl önce bir proje yapmıştım.
Film efektleri ile uğraşan bir firma için kan fışkırtma cihazı yapmıştım uzaktan kumandalı.

Ben zamanında vidasız olan havalı silahlarda kullanılan tüplerden kullanmıştım. Vidasız tip tüpler, vidalı olanlara göre daha ucuz oluyordu bu sebeple vidasız tüp kullanmıştım.

Vidasız tüpleri acil bisiklet tekeri şişirme aparatlarında kullanmak için vidasızı vidalı hale dönüştüren bir mekanizma ile beraber kullanıyordum. Bu sistemi solenoid valfe bağlayıp , tiyatroda oyuncu silahla vurulduğunda , kumanda ile valf tetiklenerek oyuncudan kan fışkırıyordu.

Piyasada bir çok valfi denemiştim. maalesef 5v ve 12v olan valfler bu basınca dayanmıyordu. sadece 24 v'luk 30 barlık bir valf bulabilmiştim. Bu valf de açıldımı tek seferde bütün co2 gazı kaçırıyordu. maalesef tüpü bir kaç atımda ( havaı tabancalar gibi) kullanıma izin vermiyordu.

sezgin

Alıntı yapılan: umberto - 02 Eylül 2024, 11:50:59Mustafa Hocam Selamlar

Vidasız tüpleri acil bisiklet tekeri şişirme aparatlarında kullanmak için vidasızı vidalı hale dönüştüren bir mekanizma ile beraber kullanıyordum. Bu sistemi solenoid valfe bağlayıp , tiyatroda oyuncu silahla vurulduğunda , kumanda ile valf tetiklenerek oyuncudan kan fışkırıyordu.

Merhaba bahsettiğiniz vidasızı tüpü vidalıya çeviren nasıl bir aparattı ben de çok aradım ama bulamadım bir türlü.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: sezgin - 02 Eylül 2024, 21:13:51Merhaba bahsettiğiniz vidasızı tüpü vidalıya çeviren nasıl bir aparattı ben de çok aradım ama bulamadım bir türlü.

Tornada çok rahat yapılabilir.Fakat dişli olan tipte sadece başlık yeterli olurken vidasız olan tüpte bir sıkıştırma aparatına ihtiyacı olacak.alttan itmeli li geri tepip tüp boşalmasın.

Alıntı yapılan: umberto - 02 Eylül 2024, 11:50:59Mustafa Hocam Selamlar

Sorduğun basınçlı CO2 Tüpü ile 10 yıl önce bir proje yapmıştım.
Film efektleri ile uğraşan bir firma için kan fışkırtma cihazı yapmıştım uzaktan kumandalı.

Ben zamanında vidasız olan havalı silahlarda kullanılan tüplerden kullanmıştım. Vidasız tip tüpler, vidalı olanlara göre daha ucuz oluyordu bu sebeple vidasız tüp kullanmıştım.

Piyasada bir çok valfi denemiştim. maalesef 5v ve 12v olan valfler bu basınca dayanmıyordu. sadece 24 v'luk 30 barlık bir valf bulabilmiştim. Bu valf de açıldımı tek seferde bütün co2 gazı kaçırıyordu. maalesef tüpü bir kaç atımda ( havaı tabancalar gibi) kullanıma izin vermiyordu.

hocam bir tane valf aldım fakat aynı valften evde de buldum hurda bir tansiyon aletinden sökmüştüm.Sanırım valf ters çalışıyor enerji verdiğinde havanın geçişine engel olup enerji kestiğinde havayı salıyor..

bunun yerine yine arşivi karıştırırken otomatik elektronik oda parfümü aletini buldum minik olanlardan.Basınçlı tüpler kullanılıyor.Selenoid var yine içinde enerji verdiğinde gazı salıyor..

deniyeceğim bakalım.

umberto

Hocam bence aşağıda görselini paylaştığım şekilde bir ara aparata ihtiyacın olacak.
Bu tip tüpleri deler delmez hava kaçmadan valf bağlantısının yapılması lazım. Bu yukarıdaki aparatı valfa bağlıyorsun, akabinde havalı tabanca co2 tüpünü içine oturtup , arkadan sıkarken belli bir yere gelince tüpün önündeki kısım deliniyor ve o tüpün önüdeki o ring ile sıkışıp basınçlı havanın tamamı kaçmadan hapsedebiliyorsun.

Sizin kullanacağınız tansiyon aleti valfine bu tüpü delmeden nasıl bağlayacaksınız?

https://resimlink.com/KjUH42]

Sezgin hocam yukarıda görseli paylaştığıma benzer bir aparattı fakat ben 10 yıl önce almıştım, biraz daha kalitesiz yerli yapım bir şeydi.
88gram co2 kapsülünü 12 gram a çevirici adaptör diye satılıyordu yanlış hatırlamıyorsam