Makel ve Köhler sayaç okuma problemi

Başlatan TheBridge, 31 Ağustos 2024, 01:01:26

TheBridge

Arkadaşlar merhaba, elimde Makel ve Köhler firmalarına ait aşağıdaki modellerde elektrik sayaçları var.

Makel: T610.KMY.2556.C16M (Birkaç model daha)
Köhler: AEL.TF.09, AEL.TF.19, AEL.TF.20 (Birkaç model daha)

Bu sayaçlardan RS485 ile veri alarak sunucuya iletmek için de kendi devre tasarımımı yaptım. Tasarımım şu anda geliştirme aşamasında ve modem üzerinden TCP/IP vasıtasıyla mesajlaşma ve benzeri yazılım sistemlerim tamamlandı.

Sorun şu ki bu sayaçların hiçbirinden okuma yapamıyorum. Okumayı bırakın, 3 gündür en ufak bir sinyal alamadım. Sayaçların tanıtım broşürlerinde RS485 bağlantısının desteklendiğini okuyorum fakat sanki içlerinde RS485 bağlantısı yok gibi. Cihazlara ne gönderirsem göndereyim sanki cihaz ölü gibi, hiç bir dönüş yok.

XCOM, Luna, Ready ve benzeri 10'a yakın program üzerinden komut göndermeyi denedim.

Şimdiye kadar denediğim metodların bazılarını şöyle sıralayabilirim:

1) Baudrate değerini 300'den 115200'e kadar her kombinasyonu denemek
2) /?! de dahil olmak üzere internet üzerinde var olan tüm komut kombinasyonlarını denemek
3) Belki cihaza 3 faz elektrik bağlanmadan RS485 aktif olmuyordur diyerek 3 faz bağlamak
4) GPT ve benzeri yapay zeka sistemler üzerinde her türlü araştırma
... ve burada saymadığım belki onlarca farklı uygulama daha...

Sanırım bir başlangıç noktasını veya bir püf noktasını atlıyorum.

Belki bağlantıyı başlatmadan önce ters takla atmam filan gerekiyordur. Belki "selena selena selena" demeden açılmıyordur.
Belki cihazın RS485 özelliğini kendim bir şekilde aktifleştirmem gerekiyordur.
Belki de broşürlerde yazsa dahi bu cihazların RS485 üzerinden iletişim yeteneği yoktur, bilemiyorum artık.

Ne yaparsam yapayım, tık yok... Üstelik bir cihazda değil, saydığım cihazların hepsinde durum aynı.

Arkadaşlar bir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: TheBridge - 31 Ağustos 2024, 01:01:26Arkadaşlar merhaba, elimde Makel ve Köhler firmalarına ait aşağıdaki modellerde elektrik sayaçları var.

Makel: T610.KMY.2556.C16M (Birkaç model daha)
Köhler: AEL.TF.09, AEL.TF.19, AEL.TF.20 (Birkaç model daha)

Bu sayaçlardan RS485 ile veri alarak sunucuya iletmek için de kendi devre tasarımımı yaptım. Tasarımım şu anda geliştirme aşamasında ve modem üzerinden TCP/IP vasıtasıyla mesajlaşma ve benzeri yazılım sistemlerim tamamlandı.

Sorun şu ki bu sayaçların hiçbirinden okuma yapamıyorum. Okumayı bırakın, 3 gündür en ufak bir sinyal alamadım. Sayaçların tanıtım broşürlerinde RS485 bağlantısının desteklendiğini okuyorum fakat sanki içlerinde RS485 bağlantısı yok gibi. Cihazlara ne gönderirsem göndereyim sanki cihaz ölü gibi, hiç bir dönüş yok.

XCOM, Luna, Ready ve benzeri 10'a yakın program üzerinden komut göndermeyi denedim.

Şimdiye kadar denediğim metodların bazılarını şöyle sıralayabilirim:

1) Baudrate değerini 300'den 115200'e kadar her kombinasyonu denemek
2) /?! de dahil olmak üzere internet üzerinde var olan tüm komut kombinasyonlarını denemek
3) Belki cihaza 3 faz elektrik bağlanmadan RS485 aktif olmuyordur diyerek 3 faz bağlamak
4) GPT ve benzeri yapay zeka sistemler üzerinde her türlü araştırma
... ve burada saymadığım belki onlarca farklı uygulama daha...

Sanırım bir başlangıç noktasını veya bir püf noktasını atlıyorum.

Belki bağlantıyı başlatmadan önce ters takla atmam filan gerekiyordur. Belki "selena selena selena" demeden açılmıyordur.
Belki cihazın RS485 özelliğini kendim bir şekilde aktifleştirmem gerekiyordur.
Belki de broşürlerde yazsa dahi bu cihazların RS485 üzerinden iletişim yeteneği yoktur, bilemiyorum artık.

Ne yaparsam yapayım, tık yok... Üstelik bir cihazda değil, saydığım cihazların hepsinde durum aynı.

Arkadaşlar bir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

seni tanımıyoruz bilgini tecrübeni yapabileceklerini bilmiyoruz o yüzden biraz irdeleyici gelebilir soracaklarım..

Şimdi iyi güzel bişiler denemişsin ama bu cihaazlar şuna saha da panolarda bağlı mı yoksa sen masabaşında mı test deneme yapıyorsun..?

direk seri porttan terminal programları ile sorgulama yapmayı denedin mi ?

cihazlar sahada ise kablolama şekilleri uygunmu değil mi?

aklıma gelenler bunlar...

31 Ağustos 2024, 11:20:39
https://www.makel.com.tr/Download/files/kombi-elektronik-elektrik-sayaci-montaj-ve-kullanim-kilavuzu_9922283514.pdf

okumuşsundur mutlaka ama gözünden kaçtı ise 8. sayfaya bir göz atmanı isterim..

triyak

hat sonlandırma dirençlerini kontrol edin.

TheBridge

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 31 Ağustos 2024, 11:19:19seni tanımıyoruz bilgini tecrübeni yapabileceklerini bilmiyoruz o yüzden biraz irdeleyici gelebilir soracaklarım..

Şimdi iyi güzel bişiler denemişsin ama bu cihaazlar şuna saha da panolarda bağlı mı yoksa sen masabaşında mı test deneme yapıyorsun..?

direk seri porttan terminal programları ile sorgulama yapmayı denedin mi ?

cihazlar sahada ise kablolama şekilleri uygunmu değil mi?

aklıma gelenler bunlar...

31 Ağustos 2024, 11:20:39
https://www.makel.com.tr/Download/files/kombi-elektronik-elektrik-sayaci-montaj-ve-kullanim-kilavuzu_9922283514.pdf

okumuşsundur mutlaka ama gözünden kaçtı ise 8. sayfaya bir göz atmanı isterim..

Ben bir yazılımcıyım ve daha önce onlarca, belki yüzlerce sistem ile RS485 üzerinden haberleşme sağladım. Hatta RS485 üzerinden veri alan - veri gönderen tünel sistemler de tasarladım ama bu resmen beni çaresiz bıraktı. Cihaz resmen ölü, hiç bir hareket yok, sanki arada bağlantı yok gibi. Hayatımda bu kadar amatör tasarlanmış bir sistem görmedim. Biz de yapıyoruz böyle sistemler fakat komut tanımlı değilse en azından hata döndürürüz ki karşımızdaki kişi bağlantının sağlandığını anlasın.

Sorularınıza cevap vereyim;

İlk mesajımda da yazdığım gibi, seri porttan direkt olarak haberleşme programları kullandık. XCOM, Luna, Ready programlarına ek yapayım; Hercules ve Realterm ile birlikte çeşitli IEC 62056-21 protokolünü uygulayan, C++ ve Python örnek kodları da kullanık fakat cihaz yine ölü.

Köhler firmasıyla görüştük bize bir python dosyası gönderdiler. "Bununla haberleşebilirsiniz" diyerek... Bu kod da okuma sırasında veri gelmediği için sonsuz döngüye giriyor.

Acaba bağlantıda mı bir problem var diyerek RS485 bağlantısını paralelleyip başka cihazdan da sinyal hareketlerini gözlemleyelim dedik, orada da gördük ki cihazdan dönen bir mesaj yok.

Cihazlarla yaptığımız testlerin ilk gününü sahada, sonraki günlerini ise masa başında gerçekleştirdik. Sahadaki cihazlar uzun zamandır aktif durumdalar yani bağlantı ile ilgili problemleri olması mümkün görünmüyor. Hem ofiste hem de sahadaki cihazlardan aynı şekilde cevap alamadık.

Gönderdiğiniz PDF kaynak da dahil olmak üzere internet üzerinde var olabilecek tüm kaynakları okuduk. Tüm yöntemleri denedik. Maalesef sonuç aynı...

Alıntı yapılan: triyak - 31 Ağustos 2024, 18:52:21hat sonlandırma dirençlerini kontrol edin.

USB-RS485 dönüştürücü kullanıyoruz, hat sonlandırma dirençleri üzerinde vardır diye düşünüyorum. Bu konuyu biraz açar mısınız rica etsem?

MrDarK

Cihaza saldırı yöntemi olarak rs485 kanalını meşgul ederseniz sizi 1 günlüğüne engelleyebilir. Marka ve modele göre firma ile iletişime geçin derim. Optik hattı açıksa 300 baudrate 7bit ve even parity olarak biliyorum ama markadan markaya değişiklik gösterebilir. Haberleşme şifreli olabilir, standart kalıplar dışında üreticiler güvenlik için değişikler yapabiliyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

tunayk

Forumda daha önce sayaç okuyanların mesajları mevcut biraz arama ile bulunabilir.
 Usb 485 çeviriciniz sorunlu olabilir. Önce oradan başlayın ve bu ekipmanın başla bir cihazla veri alıp verebildiğinden emin olun. Windows'un azizliği olabilir.

TheBridge

Alıntı yapılan: tunayk - 01 Eylül 2024, 23:38:40Forumda daha önce sayaç okuyanların mesajları mevcut biraz arama ile bulunabilir.
 Usb 485 çeviriciniz sorunlu olabilir. Önce oradan başlayın ve bu ekipmanın başla bir cihazla veri alıp verebildiğinden emin olun. Windows'un azizliği olabilir.

Forumdaki tüm konuları tek tek okuduk. Sadece bu forum değil, birkaç forum daha. Hatta bazılarını ezberledik bile. Ayrıca IEC 62056-21 dokümantasyonlarını da ezberledik artık...

Birden fazla RS485 modülü ile tek tek denedik, hatta mesaj iletimini test etmek için paralel RS485 modüller de denedik.

Windows ve Linux üzerinde ayrı ayrı denedik. Hatta şu anda bu mesajı mac bilgisayarım üzerinden yazıyorum, onda da denedik.

Kısacası dokümantasyonlar ve forumlarda bulabildiğimiz tüm bilgileri denedik. Fakat ne yaparsak yapalım bu cihazlardan hiç bir şekilde cevap alamadık.

Bu konularda deneyimli yazılım ve donanım ekibimiz mevcut. Sadece sayaç okuma konusunu hepimiz ilk defa tecrübe diyoruz.

Basit veya karmaşık denilebilecek hemen her çözümü denedik aslında. Lütfen "sonlandırma direnci", "x baudrate ile dene", "parity ayarları düzgün mü?" gibi basit cevaplar vermeyin çünkü dokumantasyonlar dışında da milyon tane kombinasyon denedik.

Bakın cevap alamadık derken "hiç bir cevap alamadık" olarak anlatmaya çalışıyorum. Sanki karşımızdaki cihazlar tümüyle ölü gibi. Düğmelerine basınca ekranda bir takım değerler görünüyor fakat RS485 üzerinden tık yok.

Acaba broşürlerinde var olarak yazmasına rağmen bu cihazlarda RS485 olmama durumu olabilir mi? Sayaç içinden kablolar filan bağlı ama bundan bile şüpheleniyoruz artık...

tunayk

Kusura bakmayın, ne kadar tecrübeli olsak da bazen bir windows driver sorunu yüzünden günlerce boşa kürek çekersiniz haberiniz olmaz. O yüzden burada gelen önerilere çıkışmaya gerek yok.  Her ne kadar sayaçta 485 desteği bulunsa da , belki sizin elinizdeki versiyonda sadece optik gözden iletişim açık olabilir.  Sorunun çözümü üretici firmda gibi duryor. Gerçekten desteği açık olan bir sayaç illaki tepki verir.

Mucit23

Optik port ile deneme imkanınız oldu mu? Ben optik port ile okuma yaparken pek zorlanmamıştım. Sanırım RS485'de de protokol aynı.

Ben makel sayaçlarda deneme yaptım. Makelin kendi windows yazılımı var. Bir USB RS232 dönüştürücü kullanarak optik port ile bağlantı kurdum. İlk başta varsa eğer sayacın kendi yazılımı ile deneme yapmanız daha iyi olur. Ben baudrate ve protokolde hata yapmıştım. Serial port haberleşme protokolü 7E1 olmalı. Bundan dolayı ilk başta çalıştıramamıştım kendi yazılımımı.

elektronik kassabı

Önce 300 baud ile ilk iletişimi kuracaksınız. 7 bit, even parity.

Örnek bir iletişim:
> ./sayaclari_oku 
Sayaç:51181108
yaz: / ? 5 1 1 8 1 1 0 8 ! 0d 0a 
oku: 00 > A E L . T F . 1 9 0d 0a 
yaz: 06 0 4 1 0d 0a 
oku: 00 
yaz: 01 R 2 02 1 . 8 . 0 ( ) 03 Y 
oku: 00 02 1 . 8 . 0 ( 0 0 0 0 0 0 . 0 0 1 * k W h ) 03 Z 
yaz: 01 R 2 02 5 . 8 . 0 ( ) 03 ] 
oku: 00 02 5 . 8 . 0 ( 0 0 0 0 0 0 . 0 0 0 * k V a r h ) 03 M 
yaz: 01 R 2 02 6 . 8 . 0 ( ) 03 ^ 
oku: 00 02 6 . 8 . 0 ( 0 0 0 0 0 0 . 0 0 0 * k V a r h ) 03 N 
T=0.001 kW*saat (aktif enerji)
Ri=0.000 kVA*saat (reaktif enerji)

Yukarda gördüklerinizin çift basamaklı olanları hex sayıdır, tek basamaklı olanlar ise ascii karakterdir. İlk 4 satır, yani ilk 2 yaz-oku 300 baud'ta yapılır. Şurada "yaz: 06 0 4 1 0d 0a" 4 ile 4800 baud seçmişim, 300 baud ile son bir ack gelmiş, geri kalanlar 4800 baud. Diğer özellikler 300 baud ile aynı. İlk satırdaki "5 1 1 8 1 1 0 8" sayaç numarasıdır. Bu köhler idi diye hatırlıyorum.

Bu "yaz: / ? M S Y 8 0 1 0 6 8 2 3 ! 0d 0a" makel için ilk mesaj. "8 0 1 0 6 8 2 3" sayaç numarası.

Bunlarla en son 5 yıl önce uğraşmıştım :D Bu iletişim iec 62056-21 protokol C'ye bağlı olmalı.