Yazılımda serial ile gönderilen datanın Bluetooth bağlantısını çevrilmesi

Başlatan wtrk, 02 Eylül 2024, 00:40:27

wtrk

Arkadaşlar selamlar
Elimde eskiden kalan bir yazılım var.
.bin uzantılı ve arduino ile çalışıyor.
Kaynak kodları olmadığı için butona basarak sensörle aldığımız verileri aynı anda windows PC'de bulunan yazılıma yolluyor.
Kablo ile bağlamak ve sürekli kablo ile gezmek yerine serial bağlantıyı (covert ederek ) direkt olarak kablosuz Bluetooth modül ekleyip onun üzerinden iletilmesi mümkün mü acaba ?

Uygulama kablosuz bağlantıyı destekliyor , sadece burada istediğim serial datayı Bluetooth üzerinden yönlendirerek kabloyu aradan çıkarmak.
Destekleriniz için şimdiden Teşekkürler
NoBody Can Stop Me!!!!!

erdcan

bilgisayardan okuduğunuz yazılımda baud rate değerini görebiliyorsanız HC05/06 gibi modüller ile yapılır hocam.

wtrk

Alıntı yapılan: erdcan - 03 Eylül 2024, 00:31:54bilgisayardan okuduğunuz yazılımda baud rate değerini görebiliyorsanız HC05/06 gibi modüller ile yapılır hocam.

Hocam baudrate değerlerini biliyorum ancak yazılıma müdahale edeceğimiz için nasıl hc05 ile yapacağım mesela, araya ikinci bir arduino ekleyerek filan mı ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

kudretuzuner

Merhaba,
Cihaz ile PC arasında kablosuz bir bağlantı kurmak istiyorsanız 2 adet JDY40 RF kullanmanız daha kolay olur diye düşünüyorum.
Tabii PC tarafına JDY40 ı FT232RL ile beraber kullanmanız gerekecek. Ayrıca mesafe nedir? JDY40 ı ben oda içinde rahatlıkla kullanıyorum.
https://www.direnc.net/jdy-40-24g-kablosuz-iletisim-modulu
https://www.youtube.com/shorts/69-feX6WvE8
Amatör

wtrk

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 03 Eylül 2024, 14:06:36Merhaba,
Cihaz ile PC arasında kablosuz bir bağlantı kurmak istiyorsanız 2 adet JDY40 RF kullanmanız daha kolay olur diye düşünüyorum.
Tabii PC tarafına JDY40 ı FT232RL ile beraber kullanmanız gerekecek. Ayrıca mesafe nedir? JDY40 ı ben oda içinde rahatlıkla kullanıyorum.
https://www.direnc.net/jdy-40-24g-kablosuz-iletisim-modulu
https://www.youtube.com/shorts/69-feX6WvE8

Hocam ben arduino kullanıyorum , bir tane sensör var sensörden gelen veriyi yazılım direk alıyor.
Arduinoya bu bahsettiğiniz modülleri ekleyince yazılıma müdahale etmek gerekecekse zaten elimizde derlenmiş hali olduğu için müdahale edemiyorum
NoBody Can Stop Me!!!!!

kudretuzuner

Birinci RF kiti aldığını havaya verir. 2.RF kiti havadan hex kodları alır. 2. RF'e bir USB dönüştürücü ilave etmek gerekir. Böylece dönüştürücü de dataları PC'ye yollar siz de görürsünüz diye düşünüyorum.
Amatör

erdcan

Hocam burdaki bağlantıya göre yapabilirsin. burada sadece bluetooth modülünüzün baud rate değerini ayarlamanız gerekbilir. Onu da 6 pinli olan bir modül varsa elinizde onunla AT komutlarını başka bir arduino kullanarak ayarlayabilirsiniz. default değeri 9600 olarak geliyor genelde ama üreticiler değişik de gönderebiliyor.

wtrk

Alıntı yapılan: erdcan - 04 Eylül 2024, 04:28:08Hocam burdaki bağlantıya göre yapabilirsin. burada sadece bluetooth modülünüzün baud rate değerini ayarlamanız gerekbilir. Onu da 6 pinli olan bir modül varsa elinizde onunla AT komutlarını başka bir arduino kullanarak ayarlayabilirsiniz. default değeri 9600 olarak geliyor genelde ama üreticiler değişik de gönderebiliyor.

Hocam yalnız kodun içinde Bluetooth tanımı yok.bende direkt olarak derlenmiş kod var. Arduinonun içine Avrdudes ile yazılımı yüklüyorum. Sonrasında Bluetooth bağlantısı ihtiyacım var.

Bu şekilde arduino Bluetooth modülü tanımayacaktır.
Baudrate değerini biliyorum 19200
NoBody Can Stop Me!!!!!

Maxim

Alıntı yapılan: wtrk - 04 Eylül 2024, 04:52:21Hocam yalnız kodun içinde Bluetooth tanımı yok.bende direkt olarak derlenmiş kod var. Arduinonun içine Avrdudes ile yazılımı yüklüyorum. Sonrasında Bluetooth bağlantısı ihtiyacım var.

bluetooth tanımlamasına gerek yok
sadece bl modulunu 19200 olarak ayarlayacaksınız ve eldeki devrenin seri çıkışına takacaksınız.
size önceden kablo ile gelen seri bilgiler, bl üzerinden gelecek
tabiki bl modulunu pc ye tanıtmanız gerekecek bir de

erdcan

Alıntı yapılan: wtrk - 04 Eylül 2024, 04:52:21Hocam yalnız kodun içinde Bluetooth tanımı yok.bende direkt olarak derlenmiş kod var. Arduinonun içine Avrdudes ile yazılımı yüklüyorum. Sonrasında Bluetooth bağlantısı ihtiyacım var.

maxim hocamızın da dediği gibi ekstra olarak arduino içerisinde bir tanıtım yapmanıza gerek yok hocam.
1. adım baudrate 19200 olarka ayarlamak üzere Bluetooth modülünüzü AT komut mounda çalıştırmanız gerekir.
https://www.instructables.com/AT-command-mode-of-HC-05-Bluetooth-module/

2. adımda yukarıdaki dokümana bakarak at komutları ile baudrate değerini değiştiriniz.
3.adımda arduinoya elinizdeki mevcut kodunuzu yükleyerek bluetooth bağlantısını yaptıktan sonra verinin bluetoothtan gönderimini sağlayınız.
4. bilgisayar tarafında dongle veya dahili donanım ile bluetoothtan veri alınız.

wtrk

Her ikinize de teşekkür ediyorum , deneyip konu altında bilgi vereceğim.
NoBody Can Stop Me!!!!!