2S Li-Ion Şarj Devresi

Başlatan berkay_91, 04 Eylül 2024, 20:36:03

berkay_91

Merhaba, 2 adet seri bağlı Li-ion pili balans şarj etmek istiyorum. Daha önce kullanmış olduğunuz devreleri veya ilgili şarj entegrelerini paylaşır mısınız?

gevv

Merhaba, transistörlü basit balans devresi isterseniz;

entegreli balans isterseniz piyasa da hy2213-bb3a var.

şarj için boyut, ısı sorununuz yoksa lm317, transistör vb. bir çok devre var lm2576 dcdc akım volt ayarlı modüller de kullanılıyor  TP5100 modülü de işe yarar

ikisi bir arada MP2672 var şarj, balans, sıcaklı koruma vb.

quarko

Bu lityum pil şarj meselesinin esprisi nedir acaba ?

Geçenlerde oğlumun kumandalı arabasının 2S lityum pillerinde arıza vardı. Yenisini alıp değiştirdim. Piller 2500mAh kapasiteye sahip. İlk başta çalıştı. Voltajlarda normal seviyelerdeydi. Sonradan şarjı bitince tekrar şarj etmeye kalktık fakat pillerin bir türlü şarj olmadığını gördüm. 8.4V [250mA - 600mA] 3 pinli lityum pil şarj aleti kullanıyorum. Pillerden biri neredeyse voltaj göstermiyor. Saatlerce şarjda bekletiyorum 1 - 1.5V seviyesine ancak çıkabildi. Sonrasında çıkarınca tekrar voltajı tekrar düştü. Bu şarj işinin esprisi nedir ? Neden piller bitince bu şekilde oluyor ? Şarj aleti mi lityum pili bozuyor, anlamadım.

Nasıl bir şarj aleti veya lityum pil şarj devresi kullanmalıyım ?
"Vicdanın ziyası ulum-u diniyedir. Aklın nuru fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder."

ibocakir

Şarj için: Bölgeleri iyi belirleyin.
1. Pre-Charge
2. Constant Current
3. Constant Voltage

bknz: Li-Ion CC/CV Charge Curve

Pasif balans için:Her bir hücrenin gerilimi ölçün ve voltajı yüksek olan hücrenin gerilimini, düşük olan hücrenin gerilimine eşitlemek için yüksek hücreyi deşarj yapın.

Temel mantık bu şekilde.

gevv

@quarko hocam oyuncak piyasasın da pil ve şarj aletleri çok kalitesiz oluyor ayrıca ne kadar yattıkları da belli değil kim bilir kaç yıllık...

Belki de blansın biri bozuldu sürekli kısa devre, pili yükte tutuyor.

Ama büyük ihtimal pil sorunludur  cihazı  da kontrol etmek lazım

https://320volt.com/pil-balans/

berkay_91

Alıntı yapılan: gevv - 05 Eylül 2024, 17:16:03Merhaba, transistörlü basit balans devresi isterseniz;

entegreli balans isterseniz piyasa da hy2213-bb3a var.

şarj için boyut, ısı sorununuz yoksa lm317, transistör vb. bir çok devre var lm2576 dcdc akım volt ayarlı modüller de kullanılıyor  TP5100 modülü de işe yarar

ikisi bir arada MP2672 var şarj, balans, sıcaklı koruma vb.

MCP73844 ve HY2213 entegrelerini kullanıp 2S balans şarjlı bir devre yapmam uygun olur mu? Eğer cevabınız evet ise nasıl bağlayacağım konusunda yardımcı olur musunuz?

gevv

Alıntı yapılan: berkay_91 - 06 Eylül 2024, 14:34:29MCP73844 ve HY2213 entegrelerini kullanıp 2S balans şarjlı bir devre yapmam uygun olur mu? Eğer cevabınız evet ise nasıl bağlayacağım konusunda yardımcı olur musunuz?

quarko

Alıntı yapılan: gevv - 06 Eylül 2024, 00:31:31@quarko hocam oyuncak piyasasın da pil ve şarj aletleri çok kalitesiz oluyor ayrıca ne kadar yattıkları da belli değil kim bilir kaç yıllık...

Belki de blansın biri bozuldu sürekli kısa devre, pili yükte tutuyor.

Ama büyük ihtimal pil sorunludur  cihazı  da kontrol etmek lazım

https://320volt.com/pil-balans/

Lityum piller üzerinde balans devresi yok aslında hocam. Muhtemelen pillerden biri bozuk ve bu durum diğerini de etkiliyor. Pilleri aslında sıfır olarak aldım. Oyuncağın içinden çıkan piller değil. Çok ta kalitesiz olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Yeni bir pil ve balanslı şarj ile deneme yapacağım. Bakalım sonuç ne olacak..
"Vicdanın ziyası ulum-u diniyedir. Aklın nuru fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder."

M.Salim GÜLLÜCE

Bu ürünü takip etmeni incelemeni öneririm.
BM3451 (Multi Cell Battery Charge Discharge Control BYD Microelecrronics)