NE555 Kesikli Sinyal Elde Etme

Başlatan seron, 08 Eylül 2024, 17:43:37

seron

NE555'in kesikli sinyal üretmesini istiyorum.

1kHz-HIGH-1khz-HIGH... şeklinde gitmesi gerekiyor. Sinyalsiz (salınımsız) aralıklarda çıkışın HIGH olması gerekiyor.

Bunun için iki adet 555 kullanılabilir. Ancak tasarımı daha küçük yapmayı istediğim için, 555'i flaşör LED ile tetiklemek istiyorum.

Yapay zekaya sordum, şöyle yapmamı önerdi (eleman değerlerini ben belirledim):

Bana biraz yanlış gibi geldi. Herşeyden önce 470n'ye paralel 10k bağlamak, frekansı sapıttıracaktır.

Flaşör LED'le bir transistörü tetikleterek 555'in 8 ve 4'ünü kestirip açtırabilir, aynı çıkışı kullanarak HIGH elde etmeyi deneyebilirim. Ya da başka birşeyler de düşünebilirim...

Sizce nasıl bağlamalıyım?

Yorumlarınızı bekliyorum.

mehmet

NE555 ve Joule Tief ile belki yapılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

seron

Öyle olmaz hocam. Frekansı kontrol edebilmeliyim.

Şimdilik transistörlü flip-flop ile çözdüm olayı. Ama 555'lisini de yapmam gerekiyor.

Fikirlere açığım.

cevat1

Yer sorunu varsa;
2 * NE555 = NE556

M.Salim GÜLLÜCE

@cevat1  arkadaşımız 556 önermiş.
İçinde 2 adet 555 barındırır.
1. yol Birinin çıkışını bir diyot ile diğerinin (Yüksek frekans olan) 2 nolusuna giriş yaptığında istediğini elde edebilirsin.
birincinin dutyCycle ayarlarıyla HF tarafından kaç pals çıkışı yapacağını belirleyebilirsin.

2. yol bir flip flop devre (2 transistörlü) ile 555 in 2 numarasını gnd ye çekmeyi deneyebilirsin.

seron

Değerli ustalar, çok teşekkür ederim.

Salim bey, bir adet 555+flip-flop çok yer kaplar.

Ben 1 adet flip-flop + Flaşör LED ile sorunu çözdüm. Hatta devreyi kurup denedim, çok güzel çalışıyor.

Bu, her tür pili şarj edebilen, darbeli bir şarj devresi. Devrede sol tarafta FF devresini ve flaşörü görüyorsunuz. Flaşör yanıp söndükçe Q6'yı turnon/turnoff yapar. Bu, Q4 ve Q2'nin çıkışını LED'in yandığı süre boyunca HIGH yapar. Böylelikle pillere bir süre düz akım, bir süre 1kHz asimetrik AC uygulanır.

Şimdi bu devre fazla yer kaplıyor. Bunu bir adet 555 ve flaşörle çözemez miyim diye yol arıyorum. Aşağıdaki devreye bakınız:

Q transistörü iletime geçtiğinde 6 ve 2'yi GND'ye çeker. Bu da LED'in yandığı süre boyunca çıkışın HIGH olmasına neden olur. Bugün zaman bulabilirsem bunu deneyeceğim.

kudretuzuner

Merhaba,
Yukarıda test edilmiş devreyi smd eleman ile yapmak mümkün değil mi?
Sonuçta 9 adet Sot23 transistör 20 civarında 1206 kılıf malzeme var. Potu da smd kullanırsanız oldukça minik bir devre olur düşüncesindeyim.
Boş bir zamanımda fırsat bulursam Baskı devresini denemek isterim.
Amatör

seron

Merhaba @kudretuzuner ,

Yukarıdaki devrenin PCB şemasını çok zor oluşturdum. Çünkü birçok yolu transistörlerin bacakları arasından geçirmek zorunda kaldım. SMD olarak çizimi çok zor. Yapılabilir mi? Yapılabilir, ama çok fazla 0R direnç ile jumper yapmak gerekecektir. İsterseniz baskı şemanın resmini atayım bakın çok zor çiziliyor:

Dikkat ederseniz birçok yol transistörlerin bacakların arasından geçmek zorunda kaldı.

Fakat 555 ile çizildiğinde işler oldukça kolaylaşacak ve SMD tasarım daha kolay olacaktır. Ustalar ne diyecek onu merak ediyorum. Bugün fırsat bulabilirsem 555+flaşör LED'li devreyi bir deneyeceğim.

mehmet

Yolları inceltirseniz, istediğiniz çizim yapılır.

Ayrıca; bu devrede, gerilim ve akım koruma-izleme kısmı yok.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

kudretuzuner

İki yüzlü 30 x30 ile çizime başlanabilir diye düşünüyorum. Tek şart PCB çinde basılacak.

Amatör

seron

Alıntı yapılan: mehmet - 10 Eylül 2024, 16:18:19Yolları inceltirseniz, istediğiniz çizim yapılır.

Ayrıca; bu devrede, gerilim ve akım koruma-izleme kısmı yok.

Evet hocam yok. Devreye ilave yaptıkça daha da karmaşıklaşıyor, bu yüzden gücüm buna yetti.

Şarj, R8 üzerinden akım sınırlandırılarak gerçekleştirilir. Şarj evrelerine duyarlı bir devre değildir. Sadece ayarlanan dolu seviyesini schmitt-trigger ile algılatıp şarjı kestiriyorum.

Forumu takip eden kullanıcılara uyarı: bu devreyi önermiyorum. Bu devre sadece şahsi çalışmamdır.

Epsilon

@seron
Flip flop devresini borda dikey monte edilen mini bir pcb olsun ,erkek ve dişi headerlarlar borda takılsın, flip floplu devre lazım olmadığında pcb ye lehimlediğiniz erkek headerları jumpır larla uygun yerlerini kısadevre ederek normal halde kullanılmasını sağlayın.Öyle olmazmı?

*Konudan farklı birşey sorayım bu şemanın üst sağındaki TESTED imajları çok şık.Hangi programla çizdiniz?
Corel Draw mı?

seron

Alıntı yapılan: Epsilon - 10 Eylül 2024, 18:09:30@seron
Flip flop devresini borda dikey monte edilen mini bir pcb olsun ,erkek ve dişi headerlarlar borda takılsın, flip floplu devre lazım olmadığında pcb ye lehimlediğiniz erkek headerları jumpır larla uygun yerlerini kısadevre ederek normal halde kullanılmasını sağlayın.Öyle olmazmı?

*Konudan farklı birşey sorayım bu şemanın üst sağındaki TESTED imajları çok şık.Hangi programla çizdiniz?
Corel Draw mı?

Öneriniz için teşekkür ederim. Önerdiğiniz yöntemi, DIY bir org yapmak için kullanmayı planlıyorum. Böylece her nota için bir FF devresi yan yana ve fazla yer kaplamadan duracaktır.

TESTED imajlarını internetten buldum ve resme yapıştırdım. Seron yazanı da hazır bir resim üzerine GIMP kullanarak yazdım. Her iki resmin de kenarları şeffaftır ve her resme sorunsuz yapıştırılır. Vereyim lazım olursa kullanın.

YANLIŞ-WRONG'u dahi kullanıyorum. Diyelim ki buraya bir devre yükledim. Devrenin sonradan yanlış olduğu anlaşılırsa, hemen kaldırıp aynı resmin üzerine WRONG yazısını yapıştırıp yeniden yüklüyorum. Böylece devreye bakan yabancı takipçiler o devreyi dikkate almamış oluyor.

Dahasını da üretebilirim, bu konuda oldukça iyiyim.

Epsilon

Ben Gimp i kullanamıyorum Corelle bunları çizmek çok zor değil ama imajlarda retro effeti gibi birşey var
Sağolun teklif için ama ben kendim öğrenme amacıyla biraz uğraşayım

seron

Adobe PS'ye ve Corel'e kendisini çok alıştırmış bir insan GIMP'i açtığında çok zorlanır. Menülerin yerleri değişiktir ve herşey karmakarışık gelir. Ancak alıştıktan sonra bırakılamıyor.

YANLIŞ-WRONG yazanı ben kendim yaptım. Linux kullanıyorum. Linux'da Kolourpaint adlı bir yazılım var. Windows'daki paint.exe'nin takliti, ancak daha fazla özellik var. Dikdörtgeni ve yazıyı onunla yaptım ve png olarak kaydettim. Ardından GIMP ile açıp silgili fırçayla üzerine darbe atarak eskittim ve kaydettim bu kadar. NOT TESTED yazan da aynı şekilde elle yaptım.

Bir de şu var:

Forumda yüklediğim birşeyi düzeltiyorsam ya da konuyla ilgili devre örnek vb yükleyeceksem niyetimi belli etmek için kullanıyorum. Bu görseli yüklemişsem bilin ki en geç birkaç saate bir devre ile döneceğim :D